THY kazasında: 9 ölü, 84 yaralı

THY kazasında: 9 ölü, 84 yaralı

Türk Hava Yolları'na ait Tekirdağ adlı uçak, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inişi sırasında düştü.

İçinde 127 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu uçak, düştüğü sırada üçe bölündü. Ulaştırma Bakanlığı, önce kazada can kaybı olmadığını açıklamıştı. Daha sonra kriz masası ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hollandalı yetkililerden alınan bilgiye göre ölü sayısının 9 olduğu bildirildi. 25'si ağır 84 civarında yaralınını da çevre hastanelerde tedavi altında olduğu söylendi. Ölenlerin üçünün uçağın mürettebatından olduğu belirtildi.


UÇAK TOPRAK ALANA DÜŞTÜ

THY'nin TK1951 sayılı Boeing 737-800 Tipi ''Tekirdağ'' adlı uçağı, 127 yolcu ve 7 mürettebatıyla saat 08.22'de İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Amsterdam'a hareket etti.

THY uçağı, inişe geçtiği sırada A-9 otoyolunun hemen yanında bulunan Schiphol Havaalanı'nın pistine 500 metre kala tarlaya çakıldı. Üç parçaya ayrılan uçakta yangın çıkmadı.

Tekirdağ isimli uçağın modelinin Boeing 737-800 olduğu açıklandı. İstanbul-Amsterdam seferini yaparken düşen Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakta 127 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu belirtildi.

UÇAKTA TEKNİK BİR SORUN YOK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yolcu uçağının teknik bakımının 22 Aralık 2008 tarihinde yapıldığını söyledi. Bakan Yıldırım, THY uçağının Amsterdam havaalanına inişi sırasında meydana gelen kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, uçağın teknik bakımıyla ilgili olarak şunları söyledi:

''Uçağın teknik bakımının, yaptığımız ilk tespitlerde, 22.12.2008 tarihinde yapıldığı ve herhangi bir teknik sorunun bulunmadığı bilgisi ulaşmıştır. Düşüş nedeni, kurulacak olan kaza kırım komisyonunun yapacağı araştırma sonucu ortaya çıkacaktır."

OLAY YERİNDEN

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...THY YÖNETİMİNİN AÇIKLAMALARI

THY Genel Müdürü Temel Kotil ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin birlikte basın toplantısı düzenledi. THY yönetim kurulu başkanı Karlıtekin, "Uçakta biri bebek 127 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğunu belirterek şöyle dedi:

"Uçağın kaptan pilotu Hasan Tahsin Arısan'dır. Kaza ile ilgili yapılan araştırmalara göre, hava koşullarında ters bir durum görülmemiştir. Uçağımız üçe ayrılmıştır. Ön tarafta bir problem yok ve bu kısımda bulunan yolcularımızda da sıkıntı yoktur. Sıkıntı uçağın kuyruk kısımında bulunuyor"

HAVA HARP OKULU MEZUNU TECRÜBELİ KAPTAN

THY Genel Müdürü Temel Kotil'in ilk açıklaması da şöyle oldu: "127 yolcu vardır. Uçağa binmeyenlerle 135'di. 7 mürettebat vardı. Hava koşullarında bir sorun görünmüyor. 500 metre kala piste erişemedi ve ondan önceki alana indi. Üçe ayrıldı. Ön tarafında bir sıkıntı yok.
Arka bölümde yaralanma var. Her türlü bilgi ve belgeyi kriz merkezinde incelendi. Bakımlarda bir sorun saptanmadı. Yolcu yakınlarına da yardımcı oluyoruz ve birinci elden bilgilendiriliyorlar. 20 yaralı olduğu bildirildi ama son bilgi değil. Çok hızlı bir şekilde tahliye yapılmıştır. Bu konuda mürettebatımız başarılı olmuştur. Kaptan pilotumuz Hasan Tahsin bey 1975 Hava Harp Okulu mezunudur. En tecrübeli kaptanlardan biridir. Olaydaki başarı da bunu göstermektedir."

"YOLCU YAKINLARI AMSTERDAM'A GÖTÜRÜLECEK"

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Kotil, yaralı yolcu yakınlarından Amsterdam'a gitmek isteyenler için uçak tahsis edileceğini açıkladı.
THY Genel Müdürü Kotil , her yolcunun 2 yakınının Hollanda'ya götürüleceğini söyledi.

HOLLANDA NOS KANALI'NIN İDDİASI: MOTORLAR HAVADAYKEN DURDU

Hollanda devlet televizyonu NOS, THY uçağının havadayken motorlarının durduğunu bildirdi. Türk Hava Yollarına ait bir uçak, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inerken düşmüştü. NOS kanalı, kötü hava şartlarının uçağın düşmesinde etkili olmadığını ancak motorların havadayken durduğunu ileri sürdü. Kanal, motorların durması ardından pilotun uçağı tarlaya indirmeye çalıştığını kaydetti.

FİLODA BOEİNG 737-800 TİPİ UÇAĞINDAN 52 ADET BULUNUYOR

İstanbul-Amsterdam seferini yaparken inişi sırasında kaza yapan Boeing 737-800 tipi uçaktan Türk Hava Yolları (THY) filosunda 52 adet bulunuyor.

Alınan bilgiye göre, yatay uçuş sürati 858 kilo metre olan Boeing 737-800 tipi uçak, 165 yolcu taşıyabiliyor. Azami kalkış ağırlığı 79 bin 15 kilogram, kanat açıklığı 34,315 metre, azami yatay uçuş yüksekliği 41 bin feet, gövde uzunluğu 39,472 metre, azami menzili 4 bin 755 kilometre olan uçak, yerden 12,548 metre yüksekliğe sahip. THY filosunda 52 adet olan bu tip uçakta, 8 adet çıkış kapısı yer alıyor.

Sabah.com.tr

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63