THY uçağı Hollanda'da düştü!

THY uçağı Hollanda'da düştü!

Türk Hava Yollarına ait bir uçak, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inerken yere çakıldı. Şu ana kadar teyid edilen bilgilere göre kazada 1 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Türk Hava Yollarının İstanbul - Amsterdam seferini yapan 1951 sefer sayılı Boing 757 tipi Tekirdağ isimli uçağın 135 yolcu taşıdığı ve uçağın üç parçaya ayrıldığı belirtiliyor. Uçağın İstanbul'dan saat 08.22'de havalandığı belirtiliyor.

Tekirdağ isimli uçağın modelinin Boeing 737-800 olduğu öğrenildi. Uçağın pilotlarının Murat Sezer ve Tolga Özgül olduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, A-9 otoyolunun hemen yanında bulunan havaalanının pistine ulaşamadan yere çakılan uçağın ikiye ayrıldığını, bazı yolcuların uçaktan ayrıldığını belirtti.

Öte yandan, görgü tanıkları uçağın ikiye bölündüğünü ancak parçaların birbirinden ayrılmadığını belirtiyorlar.

Uçakta herhangi bir infilak olmadığı da gelen bilgiler arasında.

THY heyetinin İstanbul'dan Hollanda'ya hareket ettiği bildirildi.

Uçaktan sağ olarak kurtulan yolcu Mustafa Bahçecioğlu telefon konuşmasında olayın tüm detaylarını anlattı. Bahçecioğlu;'Büyük bir gürültü ile düştük. Uçak ikiye bölündü. Arka taraf tam koptu ön tarafta büyük hasar var. Sadece 5-6 kişi yaralı değil. Çok sayıda ölü ve yaralı var. Uçağın orta kısmında bulunan yolcuların çoğu sağ olarak kurtuldu. Ön kısım ve arka kısmda bulunanlarda ölü ve yaralı var.'

Bahçeci uçağın havalimanına 5 km civarında bir tarlanın ortasına düştüklerini söyleyen Bahçeci 'Burada çok sayıda ambulans var. Yoğun bir kurtarma çalışması başlatıldı.' diyerek olayaın detaylarını anlattı

TK1951 sefer sayılı THY uçağında 135 yolcu ve 8 mürettebat bulunuyordu. Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı İçerisinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde Kriz masası oluşturuldu.

Ulaştırma Bakanı'ndan ilk açıklama
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kazada can kaybı olmadığını bildirdi.
Ulaştırma Bakanı Yıldırım da bir açıklama yaptı. Yıldırım'ın verdiği bilgiler şöyle:

"Piste 500 metre mesafede toprak alana düştüğü bilgisi verildi. Uçağın arka kuyruk kısmında ve baş tarafında çatmak oluştuğu, her hangi bir yangın olmadığı, yolcular arasında yaralılar olduğu ve 80 civarında yolcunun tahliyesinin gerçekleştiği biglisi geldi. Temennimiz can kaybı olmadan kazanın bu şekilde atlatılmış olması. 135 yolcu ve 8 mürettebat var. Eldeki bigliler bunlar."


Hava şartları mı?
Uçağın düşme nedeni ilk bilgilere göre hava şartları olabilir diye açıklanıyor. Amsterdam'da şu anda hava kapalı, görüş zayıf. Bu nedenle inişte bir mesafe sorunu yaşanmış olabilir. Pistte kısa kalan bir iniş yaptığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67