'Türkiye'deki gelişmelerden endişeliyiz'

'Türkiye'deki gelişmelerden endişeliyiz'

AKPM Hukuki İşler ve İnsan Hakları Komisyonu, Türkiye'deki son gelişmelerden endişe duyduklarını açıkladı.




Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM ) Hukuki İşler ve İnsan Hakları Komisyonu, Türkiye 'deki son gelişmelerden endişe duyduklarını açıkladı.

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de yolsuzluk iddiaları soruşturulurken hakimler, savcılar ve polisler üzerine uygulanan yoğun baskının halkın yargı bağımsızlığına olan güvenine zarar verdiği belirtildi. Açıklamada, iddiaların önde gelen politikacılarla ilgili olduğu ifade edildi.

Türkiye'ye çağrıda bulunan AKPM komisyonu, şu ana kadarki baskıcı önlemlerin ve benzer tehditlerden geri adım atılması; mahkemelerin bağımsızlığının iade edilmesi, yargı sisteminin tarafsızlık ve objektifliğinin makam sahibi insanlar için de geçerli olacak şekilde korunmasını istedi. Bu kapsamda Türkiye ile Venedik Komisyonu arasındaki işbirliğinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıkamada ayrıca "Çok geniş ve müphem anti-terör yasasıyla barışçı muhalefetin kovuşturulmasından endişeliyiz." denilerek delil toplanması ve tutukluluk süreci ile ilgili bazı uygulamaların Avrupa standartları ile telif edilemeyeceği ifade edildi.

Açıklamada, seçim döneminde internete ve gösteri özgürlüğüne yönelik sert önlemler de eleştirildi.


Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66