Türkiye "Dünya Rabia Günü"nde meydanlarda

Türkiye

Memur-Sen, Genç Memur-Sen ve Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde biraraya gelen sivil toplum kuruluşlarının, Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürüyüşleri başladı.


Mısır'da 3 Temmuz 2013'te seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve hükümetine yönelik darbenin ardından Mısırlılar'ın iradelerine sahip çıkmak için Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında yaptıkları gösteriler sırasında, 14 Ağustos 2013'te emniyet güçlerinin müdahalesiyle hayatını kaybeden binden fazla kişi, Dünya Rabia Günü'nde anılıyor. 


Uluslararası Rabia Platformu'nun Mısır'da gerçekleşen bu katliamı unutturmamak için ilan ettiği "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 


Etkinlikler kapsamında,  Memur-Sen, Genç Memur-Sen ve Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Beyoğlu Tünel'de saat 11.30'dan itibaren toplanmaya başlayan gruptakiler Galatasaray Meydanı'na yürüdü.


Beyoğlu Tünel Meydanı'nda öğle saatlerinde toplanan grup, yürüyüş esnasında "Askeri yönetime hayır", "Müslümanlar kardeştir", "Katil Amerika", "Katil İsrail", "Dünya mazlumlarına bin selam" ve "Sahipsiz değilsiniz" yazılı pankart ve dövizler taşıdı.


Aralarında Mısırlıların da yer aldığı katılımcılar, Türk, Filistin, Mısır ve Suriye bayrakları ile üzerinde Rabia işareti ve Mısır'da darbe sonrasında yaşananların fotoğraflarının yer aldığı pankartlarla Galatasaray Meydanı'na yürüdü. Bu sırada "Allah'ın gazabı zalimleri boğacak", "Müslüman zulme boyun eğmez", "Katil Sisi Mısır'dan defol" şeklinde sloganlar atıldı, sık sık da tekbir getirildi.


Yürüyüşe, Genç Memur-Sen İstanbul Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, Eğitim Bir-Sen İstanbul Şube Başkanı İdris Şekerci, Mısır'da farklı kesimlerden muhaliflerin oluşturduğu "Mısır Devrim Konseyi" yönetim ve yürütme kurulu üyelerinden eski Milletvekili Cemal Hişmet, Mısır Devrim Konseyi Başkanı Dr. Maha Azzam, Uluslararası Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak da katıldı. Yürüyüşe, Gençlik Kuruluşları Birliği ve Hak-İş'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi.


"14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür"


Genç Memur-Sen adına İstanbul Şube Başkanı Yılmaz, Galatasaray Meydanı açıklama yaptı.


Rabia Meydanı'ndaki katliamın üzerinden bir yıl geçtiği belirtilen açıklamada, Rabia'nın, artık Mısır'da bir meydanın değil, insanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adı olduğu vurgulandı.


Açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:


"Esma, sadece Sisi'nin vahşet kurşunlarıyla şehit olan Mısırlı mazlum ihvanın adı değil, insanlığın demokrasi, özgürlük ve adaletin hakim olduğu bir dünya inşa etmekteki ısrarının adıdır. 14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür.


İslam ümmetinin de duyarlı olması ve tepki göstermesi halinde dünyadaki olumsuzlukların önüne geçilebilirdi. İsrail, Filistin ve Gazze'de soykırım yapamaz, Afrika'nın çocukları, açlık ve susuzluktan kıvranmaz, Afrika'da küresel sermayenin sömürü pazarı kurulmaz, Arakan'da, Doğu Türkistan'da, Mali'de Müslümanlar hunharca vurulmazdı. Sen ayağa kalksaydın, sen, insanlığı ayağa kaldırsaydın, sen hakkıyla ümmet olsaydın, Mursi'ye darbe yapılamaz, İhvanlar hapse atılamaz, Mısır'da Rabiatul Adeviyye ve Tahrir meydanları Esmaların ve Abdullahların ölümüne sahne yapılamazdı."


"Dünya Rabia Günü"nün, ümmetin kim olduğuna bakmaksızın mazlumlara el verme günü olduğu vurgulanan açıklamada "Rabia Günü, çocuklarımıza, gelecek nesillere, dünya insanlığına birlikte yaşayabileceğimizi, birlikte yol alabileceğimizi, zulmü ve zalimleri birlikte bitirebileceğimizi haykırma günüdür" ifadeleri kullanıldı.


"Rabia faşist rejime direnişin sembolü"


Mısır Devrim Konseyi Başkanı Dr. Maha Azzam, İngilizce yaptığı konuşmasında, bugün burada Mısır'ın yakın tarihindeki en büyük katliamı anmak için toplanıldığını söyledi.


Azzam, Sisi ve darbe yönetiminin katliamlardan hapishanelerdeki zulümden sorumlu olduğunu ifade ederek, "Bir gün Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde hesap verecekler" dedi.


Rabia'nın insanlığın sembolü haline geldiğini anlatan Azzam, "Rabia bugün de faşist rejime direnişin sembolüdür" diye konuştu.


"Darbeye 'darbe', darbeciye 'darbeci' diyemediler"


Uluslararası Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak, bugünün Rabia direnişi için yeni bir gün olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar sadece Mısır'daki, Filistin'deki, Suriye'deki zulümleri protesto için bir araya geliyorduk. Bugün sadece karanlığa küfretmeyeceğiz, yeni bir mum yakacağız" ifadelerini kullandı.


Rabia'nın adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurulması için umut hareketine dönüştüğünü vurgulayan Dilipak, bundan sonra bugünü matem olarak anmayacaklarını, yeni bir umudun filizlenmeye başladığı dönem olarak tarihe not düşeceklerini söyledi.


Uluslararası İnsan Hakları İzleme Komitesi'nin bir yıl sonra Mısır'daki katliamı rapora dönüştürdüğünü hatırlatan Dilipak, "Eğer bu timsahın göz yaşları değilse, şimdi Amerika'dan, Avrupa'dan bu rapor çerçevesinde yeni adımlar atılmasını bekliyoruz. Yoksa bizi kandırmak için gönlümüzü almak için kağıtlara yazılı siyah kelimelerden ibaret bir rapor olacaksa alın raporunuzu başınıza çalın" diye konuştu.


Dilipak, Rabia direnişinin Batılıların insan hakları konusundaki çifte standardını ortaya çıkardığını ifade ederek, Batılıların çıkarları söz konusu olduğunda ilkeleri nasıl ayaklar altına aldıklarını gördüklerini aktardı.


Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Baradey'in Sisi'ye danışman yapıldığını dile getiren Dilipak, "Darbeye 'darbe', darbeciye 'darbeci' diyemediler" dedi.


Türkiye içinde de Mısır'daki katliama ve darbe yönetimine destek verenlerin görüldüğünü belirten Dilipak, "Bizim literatürmüzde haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytanlardır. Biz adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya istiyoruz. Bunun için buradayız" görüşünü iletti.


"Toplu katliam"


Mısır'da farklı kesimlerden muhaliflerin oluşturduğu "Mısır Devrim Konseyi" yönetim ve yürütme kurulu üyelerinden eski Milletvekili Cemal Hişmet, "Rabia ve Nahda meydanlarında yaşanan kanlı baskının, yeni Mısır tarihinde muhaliflere karşı işlenen en büyük toplu katliam" olduğunu söyledi.


Özgürlükçüleri ve özgür medyayı, 14 Ağustos'un "Dünya Rabia Günü" olarak anılması için destek vermeye çağıran Hişmet, "Mısır'da direnmeye devam ederek en güzel örneği teşkil eden Mısırlı gençleri ve şehitleri selamlıyoruz. Mısır'daki askeri darbeyi yapanlara da siyaset tüccarları ile din simsarlarının kendilerine hiçbir yararının olmayacağını ve işlediklerinden sorulacaklarını bilmeliler. Var olan gücümüzle bu suçları işleyenlerin yakalandıkları yerde gözaltına alınarak yargılanmalarını talep ediyoruz" diye konuştu.


Eğitim Bir-Sen İstanbul Şube Başkanı İdris Şekerci, kimden gelirse gelsin zulmün karşısında olduklarını belirterek, "Zulmün adı Sisi olmuş, Muhammed olmuş, Ahmet olmuş fark etmez. Biz zalimin her türlüsüne, zulmün her türlüsüne karşıyız. Esma'yı unutmadık, unutturmayacağız. Sisi'yi ve arkasındaki güçleri unutmadık, unutturmayacağız" dedi.


Fehmi: Darbenin stratejik arka planı Mısır halkının iradesini kırmak


Mursi döneminin Mısır Milli Güvenlik Komitesi Genel Başkanı Rıza Fehmi, Rabia Platformu tarafından "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla Feshane'de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, bu önemli programı Mısır darbesinin üzerinden geçen 1 yıllık süre sonunda tertip edenlere şükranlarını sundu.


Darbenin "Mısır hükümetinin, temiz, şeffaf, seçilmiş cumhurbaşkanını yalnız bırakmak ve bu şeffaf seçimleri engellemek" amacıyla yapıldığını anlatan Fehmi, şunları dile getirdi:


"Darbenin stratejik arka planını ifade etmek istersek, bir cümleyle Mısır halkının iradesini kırmak olarak niteleyebiliriz. Mısır ordusunu ve milli ordumuzun neden böyle bir darbeye destek vererek, Mısır halkının iradesini kırmaya çalıştığını anlamaya çalışalım. Mısır ordusunun bu darbeyi gerçekleştirmesinin arkasındaki asıl neden İsrail ordusunun, İsrail'in bölgedeki çalışmalarını daha rahat bir şekilde sürdürmesine yönelik bir faaliyettir. Mısır hükümetine sorulan iki önemli soru var. 1970'li yıllarda Camp David'le başlayan süreçle birlikte sorulan ilk soru 'Mısır'la yapılan anlaşmaları kesmek istiyor musunuz?' Genel anlamda verilen cevap, 'hayır'. Yine aynı şekilde 'İsrail hükümetiyle ekonomik ilişkilerin kesilmesini istiyor musunuz?' Yüzde 70-80 oranında verilen cevap, 'hayır'. Mısır halkı, özellikle İsrail ile ilişkilerin bu şekilde sürmesini istemiyor olduğunu açıkça ortaya koydu. Ama Mısır basını özellikle bu konuyu bir manada örtmek istiyor, İsrail ile ilişkileri devam ettirmek istiyor."


Mısır Devrim Konseyi Başkanı Maha Azzam da Türkiye ile Mısır halkının davası ve kaderinin bir olduğunu vurgulayarak, "Bu manada Türkiye Mısır'dır, Mısır Türkiye'dir" dedi.


Mısır'da katliamdan sorumlu olan kişinin sözde Cumhurbaşkanı Sisi ve İçişleri Bakanı İbrahim olduğunu dile getiren Azzam, Avrupalı hükümetlere de seslenerek, "Onların üstüne düşen görev, bu katliamı gerçekleştiren insanların uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlamak, gereken ne ise onun uygulanması için çabalamaktır" diye konuştu.


Ankara


Ankara'da Memur-Sen, Genç Memur-Sen, Hak-İş ve Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Abdi İpekçi Parkında toplandı.


Esma'nın babasının kızına yazdığı veda mektubunun okunmasıyla başlayan ve duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte, Türkçe, İngilizce ve Arapça "İnsanlık için sesini yükselt" sloganı olan pankartlar taşındı.


"Zalimler için yaşasın cehennem", "Esmaların kanları zalimleri boğacak", "İnsanlık uyuma mazlumlara sahip çık", "Seyyid Kutup, El Benna selam olsun İhvan'a" sloganları atan ve Rabia işareti yapan gruptakiler adına Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, ortak bildiriyi okudu.


"Rabia' demeye devam edeceğiz"


Memur-Sen Genel Başkanvekili Günay Kaya da yaptığı kısa konuşmada, dünyanın sesine vicdan katmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Nerede mazlum varsa, dinine, diline, ırkına, rengine, cinsiyetine bakmadan onun haklı sesi olmaya devam edeceğiz. Biz, 'Rabia' demeye gücümüzün son noktasına kadar devam edeceğiz. Bugün bir kez daha bütün teşkilatlarımızla ayağa kalkıyoruz. Kamuoyuna mazlumların sesini bir kez daha haykırıyoruz. Bu duyarlılığı gösteren bütün kardeşlerime teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım" ifadelerini kullandı.


AA'dan "Yarım Kalan Devrim, Mısır" kitabı


Etkinlikte stant açan Anadolu Ajansı (AA),  Mısır'da yaşanan Rabia katliamı şahitliklerine ve olaylar esnasında yaşananlara yer verdiği "Yarım Kalan Devrim, Mısır" kitabını tanıttı.


AA tarafından hazırlanan "Yarım Kalan Devrim, Mısır" kitabı kitapçılardaki yerini almıştı.


Adana


Adana'da İstasyon Meydanı'nda bir araya gelen Genç Memur-Sen üyeleri, taşıdıkları fotoğraflarla Mısır ve Filistin'de yaşananlara tepki gösterip, İsrail, ABD ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi aleyhine sloganlar attı.


Grup adına konuşan Genç Memur-Sen İl Başkanı Berat Akıncı, 14 Ağustos'un "insanlığın vicdanını dünyada hakim kılmak isteyen bütün insanların, merhameti ve adaleti insanlığa hediye etmenin, ümmet olmanın ilk şartı olduğuna inanan bütün Müslümanların ayağa kalkma günü" olduğunu ifade etti.


Hatay


Hatay'da, Fahri Korutürk Caddesi'nde toplanan grup üyeleri, ellerinde döviz ve pankartlarla sloganlar atarak Antakya DSİ Parkı'na kadar yürüdü.


Genç Memur-Sen İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, "Mısır'da darbeci Sisi'nin, Suriye'de cani Esed'in, Gazze'de katil İsrail'in, Doğu Türkistan'da vahşi Çin'in insanlığı katletmesi, insanlık onurunu çiğnemesi daha ne kadar seyredilecek" diyerek insanları haksızlığa karşı "ayağa kalkmaya" davet etti.


Mersin


Kuva-yi Milliye Caddesi'ndeki sendika binası önünde toplanan Genç Memur-Sen il temsilciliği üyesi grup, çeşitli pankartlar açtı.


Grup adına konuşan il temsilcisi Tayfun Kütük, tüm Müslümanların Arakan'daki, Doğu Türkistan'daki, Gazze'deki, Halep'teki zulmün karşısında sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.


Osmaniye


Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Genç Memur-Sen üyeleri, ellerindeki pankartlarla etkinliğe destek verdi.  


Basın açıklamasının ardından Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi.


Van


Van'da İskele Caddesi'ndeki Hz. Ömer Camisi'nin avlusunda toplanan Genç Memur-Sen üyeleri ve vatandaşlar, "Kahrolsun İsrail", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları attı. Kalabalık, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


Kırklareli ve Tekirdağ


Kırklareli ve Tekirdağ'da, "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.


Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, Şevket Dingiloğlu Parkı'nda bir grup sendika üyesiyle yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşanan zulüm ve vahşetin üzerinden bir yıl geçtiğini anımsattı.


Mısır'da, "darbeci Sisi"nin, Suriye'de Esed'in, Gazze'de katil İsrail'in, Doğu Türkistan'da vahşi Çin'in insanlığı katletmesinin karşısında sessiz kalamayacaklarını ifade eden Karanfiler, şöyle konuştu:


"Ey İnsanlık, ey ümmet artık ayağa kalk ve mazlumların çığlığına kulaklarını kapatanlara bütün gücünle seslen. Bütün zalimlere haykır. 14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür. Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünya kuracağız."


Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.


Sivil toplum kuruluşlarından protesto


Tekirdağ'da ise bir grup sivil toplum kuruluşu üyesi, "Dünya Rabia Günü" dolayısıyla Tuğralı Park'ta bir araya geldi.


Tekirdağ İçin El Ele Platformu'nun düzenlendiği etkinlikte, gruptakiler Rabia işareti yaptı, açtıkları pankart ve sloganlarla Mısır'daki rejimi protesto etti.


Platform sözcüsü Süleyman Çalışkan, yaptığı açıklamada, Mısır'daki Rabia Meydanı'nda özgürlük ve demokrasi nidalarını ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlattı.


Dünyadaki Müslüman ülkeler üzerinde yaşanan zulüm karşısında insanlığın daha fazla sessiz kalmaması gerektiğini belirten Çalışkan, herkesi harekete geçmeye çağırdı.


Gruptakiler, açıklamanın ardından bir süre daha slogan atarak dağıldı. 


İzmir


Uluslararası Rabia Platformu'nun, Mısır'da 14 Ağustos'ta yapılan katliamı unutturmamak için ilan ettiği "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla İzmir'de, Memur-Sen ve onun gençlik örgütü olarak faaliyet gösteren Genç Memur-Sen üyelerince Konak Meydanı'nda anma etkinliği düzenlendi.


Konak Yalı Camisi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, anma etkinliğinde, "İnsanlık için sesini yükselt. Halkın iradesi darbelere geçit vermeyecek" yazılı pankart açtı, Rabia işareti yaptı. 


Anma etkinliğinde grup adına açıklama yapan Genç Memur-Sen Üyesi Muhammed Haldun Şenocak, 14 Ağustos'un insanlığın vicdanlara seslenme günü olduğu belirtildi.


Aydın


Aydın Sevgi Yolu'nda toplanan "Tüm Müslümanlar için sesini yükselt", "İnsanlık için sesini yükselt" yazılı pankartlar taşıyan Aydın Rabia Platformu üyeleri, "Yaşasın mazlumlar, kahrolsun zalimler" sloganları attı. 


Grup adına açıklama yapan Rabia Arslan, Rabia Günü'nün özellikle Müslümanların ayağa kalkma günü olduğuna işaret ederek kirli küresel ittifakın bu şekilde sona erebileceğini vurguladı. 


Denizli


Denizli Delikliçınar Meydanı'nda toplanan Denizli Rabia Platformu üyeleri, Rabia işaretli tişört giyerek, Esma Biltaci ve Muhammed Mursi'nin posterlerini taşıdı. Sisi'yi protesto eden vatandaşlar, "Def ol Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları attı.


Grup adına açıklama yapan Genç Memur-Sen Denizli İl Başkanı Mesut Ünal, "Ey insanlık ayağa kalk, dünyadaki zulüm kuşatmasını sen bitireceksin. İnsanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin. Rabia Günü, çocuklarımıza, gelecek nesillere, dünya insanlığına birlikte yaşayabileceğimizi, birlikte yol alabileceğimizi, zulmü ve zalimleri birlikte bitirebileceğimizi haykırma günüdür. Küresel adalet için, insanların ölmemesi için, insanlık onurunun korunması için ayağa kalk ümmet, ayağa kalk insanlık" diye konuştu.


Grupta bulunanlar İsrail bayrakları ile Sisi'nin fotoğraflarını yaktılar.


Manisa


Manisa Manolya Meydanı'nda Memur-Sen, Genç Memur-Sen ve İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde bir araya gelen Manisa Rabia Platformu üyeleri,  "Yaşasın mazlumlar, kahrolsun zalimler" sloganları attı.


"Rabia adının artık Mısır’daki bir meydanın değil, insanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adı olduğunu" söyleyen Genç Memur Sen İl Temsilcisi Mesut Öner, "Çocuklarımıza, gelecek nesillere, dünya insanlığına birlikte yaşayabileceğimizi, birlikte yol alabileceğimizi, zulmü ve zalimleri birlikte bitirebileceğimizi haykırma günüdür." dedi.


Kocaeli


Kocaeli'nin İzmit ilçesinde "Sisi'lerin tankları, yıldıramaz halkları", "Mısır için direniş, insanlığa diriliş" sloganları atan grup, Sabri Yalım Parkı'nda toplandı.


Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Genç Memur-Sen Kocaeli Temsilcisi Özgür Karaoğlu, "Rabia Günü,  ümmetin kim olduğuna bakmaksızın mazlumlara el verme günüdür. Kürsel adalet, insanların ölmemesi, insanlık onurunun korunması, çocuklarımız için ayağa kalk ey ümmet" diye konuştu.


Grup, açıklamanın ardından "Rabia" işareti yaparak dağıldı.


Düzce


Cedidiye Camisi önünde toplanan Genç Memur-Sen üyeleri, slogan atarak Anıtpark Meydanı'na yürüdü.


Meydanda grup adına basın açıklaması yapan Genç Memur-Sen İl Başkanı Gazi Mahmut Yıldırım, "Rabia, insanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adıdır" dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


Bolu


Bankalar Caddesi'nden yürüyüşe geçen 50 kişilik grup, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "Hamas'a selam, direnişe devam" sloganları atarak hükümet meydanında toplandı. 


Grup adına konuşman Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Yusuf Öcal, "zulüm kalesinin burçlarından atılan vahşet oklarının kaç çocuğun daha bağrına saplanmasını bekleyeceksiniz?" dedi.


Konya


Genç Memur-Sen tarafından Konya, Karaman ve Aksaray'da 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirildi.


Konya Kayalıpark'ta bir araya gelen grup üyeleri, taşıdıkları fotoğraflarla başta Mısır olmak üzere Filistin, Gazze ve diğer coğrafyalarda Müslümanlara uygulanan zulümleri protesto etti. Kur'an-ı Kerim'den süre ve duaların okunduğu etkinlikte, Mısır'da hayatını kaybedenlerle ilgili fotoğraflar sergilendi.


Karaman


Atatürk Parkı'nda toplanan grup üyeleri, ''Müslüman uyuma kardeşine sahip çık'' ve ''Mursi'ye selam, direnişe devam'' sloganları attı.


Genç Memur Sen İl Başkanı Ömer Arslan, Mısır'daki katliamlara sessiz kalmamak için toplandıklarını, her zaman mazlum ve mağdurun yanında olduklarını ifade etti.


Aksaray


Aksaray'da ise Genç Memur-Sen ve Aksaray STK Platformu öncülüğünde toplanan grup üyeleri, Hükümet Meydanı'nda bir program düzenledi.


Aksaray STK Platformu Başkanı Eyüp Dağdaş, "Müslümanın kardeşine sahip çıktığını bir kez daha vurguluyoruz. Tüm acıların bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz." dedi.


Konuşmanın ardından, Memur-Sen ve Genç Memur-Sen genel merkezlerinin basın bildirisi okundu.


Erzurum


Erzurum'daki Lalapaşa Camisi yanında düzenlenen programa, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ellerinde "İnsanlık için sesini yükselt", "Tüm mazlumlar için sesini yükselt", "Dünya Rabia Günü" yazılı Türkçe, Arapça ve İngilizce pankartlarla katıldı.


Genç Memur-Sen İl Başkanı Fatih Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, insanlığın ayağa kalkması gerektiğini belirterek, "Dünyadaki zulüm kuşatmasını ben bitireceksin. İnsanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin" dedi.


Kars


Kars'ta, öğle namazını tarihi Evliya Camisi'nde kılan bir grup, daha sonra ellerindeki pankartlarla sloganlar atarak, Faik Bey Caddesi'ndeki at heykeli önüne kadar yürüdü.


Memur-Sen İl Başkanı Ebubekir Keleş, yaptığı açıklamada, zulme ve zalime karşı duran, mazlumdan yana olan halkı selamladıklarını belirterek, "Bundan bir yıl önce, 14 Ağustos 2013 tarihinde aynı böyle bir gün sabahı halk oyuyla seçilmiş, halkın desteğiyle güçlü bir şekilde Mısır'da iş başına gelmiş olan seçilmiş Cumhurbaşkanı ve o Cumhurbaşkanına birinci derece destek veren kardeşlerimizin görevden uzaklaştırıldığı gün bugün. Binlerce kardeşimizin zulme karşı durduğu için Mısır'da katledildiği gün bugün" diye konuştu.


Gazze'de yapılan katliamı da kınayan gruptakiler, İsrail'i de lanetledi.


Ağrı


Ağrı'da Merkez Camisi önünde toplanan grup, "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla basın açıklaması yaptı.


Genç Memur-Sen İl Başkanı Yakup Ergül, hürriyete sınırsızca aşık Esmaların Rabia Meydanı'ndaki özgürlük ve demokrasi nidalarını, ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden tam bir yıl geçtiğini belirtti.


14 Ağustos, insanlığın vicdanını dünyada hakim kılmak isteyen bütün insanların günü olduğunu kaydeden Ergül, "Zalimi def etmenin, merhamet ve adaleti insanlığa hediye etmenin ve ümmet olmanın ilk şartı olduğuna inanan bütün Müslümanların ayağa kalkma günüdür" diye konuştu.


Diyarbakır


Genç Memur-Sen üyeleri Diyarbakır Ofis Camide öğle namazından sonra Sanat Sokağı'ndan AZC Plaza önüne kadar yürüdü.


Yürüyüş esnasında "Kahrolsun Sisi, seninleyiz Mursi", "Amed'den İhvana binlerce selam", "Kahrolsun İsrail", "İhvana selam direnişe devam" sloganları atan grup Kürtçe, Türkçe pankart ve dövizler taşıdı.


Şırnak


Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Genç Memur-Sen üyesi bir grup Türkçe ve Kürtçe "Tüm mazlumlar için sesini yükselt, Gazze yanındayız" dövizlerini taşırken, "Yaşasın Mursi, kahrolsun Sisi, kahrolsun IŞİD" şeklinde slogan attı.


Bingöl


Memur-Sen Bingöl İl Başkanlığı ve bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılımıyla öğle namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde açıklama yapıldı.


Grup adına konuşan Genç Memur-Sen Bingöl İl Başkanı Haluk Çakan, zulme karşı direneceklerini, zalimin karşısında diz çökmeyeceklerini kaydetti.


Açıklama, yapılan dua ile sona erdi.


Batman


Yaklaşık 20 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu Sözcüsü Zahir Seven ise yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşanan zulmün kabul edilemez olduğunu belirtti.


Rabia Meydanı'nda yapılan barışçıl gösterilerde özgürlüğün, demokrasinin, adaletin, meşruiyetin sembolü olarak Rabia işaretinin doğduğunu anımsatan Seven, "Kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Rabia işareti sadece Mısırlıların değil, dünya mazlumlarının özgürlük sembolü olmuş, meydanda yapılan katliamın unutulmaması için Uluslararası Rabia Platformu tarafından 14 Ağustos Dünya Rabia Günü ilan edilmiştir" dedi.,


Kahramanmaraş


Kent Meydanı'nda bir araya gelen grup üyeleri, bir süre slogan attıktan basın açıklaması yaptı.


Grup adına konuşan Genç Memur-Sen Başkan Yardımcısı Ali Sarıkaya, Rabia Meydanı'ndaki özgürlük ve demokrasi nidalarını, ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden bir yıl geçtiğini belirtti.


Şanlıurfa


Aralarında kadınlarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde bir araya gelerek, Türkçe, Arapça ve Kürtçe "14 Ağustos Dünya Rabia Günü'' yazılı pankartlarla Sisi aleyhinde sloganlar atarak Rabia Meydanı'na kadar yürüdü.


Gruptakilerin ''Ey insanlık ayağa kalk'' sloganlarına çevredeki esnaf ve vatandaşlar da yürüyüşe katılarak destek verdi.


Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır, Suriye, Gazze ve Doğu Türkistan'da insanlığın katledildiğini belirterek, bir an önce insanlığın ayağa kalkmasını beklediklerini ifade etti.


Adıyaman


Adıyaman'da Demokrasi Parkı'nda düzenlenen etkinlikte, Mısın'daki yönetim aleyhine slogan atıldı.


Grup adına açıklama yapan Genç Memur Sen İl Temsilcisi İrfan Dost, zulme sessiz kalmalarının söz konusu olamayacağını, Rabia'da özgürlük ve demokrasinin geleceği güne kadar mazlumların yanında olacaklarını söyledi.


İnsanlığın ortak acısının bitirilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğine vurgulayan Dost, insanlığın ortak düşmanı haline gelen katil ve vahşi yönetimlere karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.


Kilis


Genç Memur-Sen Kilis İl Temsilcisi Mehmet Emin Özil, Şehitler Parkı'nda yaptığı açıklamada, Dünya Rabia Gününün, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gün olduğunu söyledi.


Antalya


Genç Memur-Sen Antalya Şubesi tarafından, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Kazım Özalp Caddesi'nde bir araya gelen, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ve yaklaşık 40 sendikanın üyeleri, taşıdıkları dövizlerle Mısır ve Filistin'de yaşananlara tepki gösterdi.


Grup adına konuşan Genç Memur-Sen Antalya Şubesi İl Başkanı Arif Aydeniz, hürriyete sınırsızca aşık Esma'ların Rabia Meydanı'ndaki özgürlük ve demokrasi nidalarını, ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlattı.


Burdur


Genç Memur-Sen üyeleri, Filistin ve Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Burdur Şubesi Başkanı Hasan Taşdemir, Rabia Meydanı’ndaki zulüm ve vahşetin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlattı.


Taşdemir, 14 Ağustos'un, insanlığın dünyaya sahip çıktığı, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gün olduğunu bildirdi.  


Rabia'nın artık Mısır'da bir meydanın adı değil, insanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adı olduğunu belirtti.


Isparta


Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde, Mısır'daki askeri darbenin ardından yaşanan katliamları unutturmamak için ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla Isparta'daki Mimar Sinan Camisi önünde eylem düzenlendi.


Grup adına basın açıklamasını okuyan Genç Memur-Sen Isparta İl Temsilcisi Abdullah Taner Türkcan, insanlığa ve ümmete "Ayağa kalkmaları" çağrısında bulundu.


Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünyayı kuracaklarını belirten Türkcan, "Zalimlerin dünyayı kuşatan barbarlıklarına son vermeyecek misin? Zulüm kalesinin burçlarından atılan vahşet oklarının kaç çocuğun daha bağrına saplanmasını bekleyeceksin?" diye sordu.


Bursa


Bursa'da, Rabia Platformunca "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla düzenlenen ve pek çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlik kapsamında Genç Memur-Sen'in çağrısıyla Orhangazi Parkı'nda toplanan vatandaşlar, Atatürk ve Cumhuriyet caddelerinde yürüdü. Darbeciler aleyhine slogan atan grubun yürüyüşü, Şehreküstü Meydanı'na sona erdi.


Memur-Sen İl Temsilcisi Numan Şeker, grup adına yaptığı konuşmada, Mısır'da geçen yıl özgürlük adına direnen Müslümanların, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında katledildiğini söyledi.


Balıkesir


Balıkesir'de, pek çok sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Genç-Memur Sen öncülüğünde TÜİK Meydanı'nda toplanıp darbeciler aleyhine slogan attı.


Genç Memur-Sen İl Başkanı Erdal Şahan, grup adına yaptığı konuşmada, dünyada hüküm süren zalimlerin, Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik sağlanması halinde yıkılabileceğini anlattı.


Bitlis


Bitlis'te, Genç Memur-Sen'in 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliğe 11 sivil toplum kuruluşu destek verdi.


Genç Memur-Sen öncülüğünde Nur Caddesi'nde bir araya gelen kalabalık, taşıdıkları fotoğraflarla Mısır ve Filistin'de yaşananlara tepki gösterdi.


İsrail ve Amerika ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi aleyhine slogan atarak Ulu Cami'ye kadar yürüyen kalabalık adına açıklama yapan Genç Memur-Sen Bitlis Şube Başkanı Şahin Özgül, her zaman zalimlere karşı mazlumlardan yana olacaklarını söyledi.


Kütahya


Kütahya'da, Rabia Platformunca "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla düzenlenen ve pek çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlik kapsamında Genç Memur-Sen'in çağrısıyla  Zafer Meydanı'nda bir araya gelen grup üyeleri, "Rabia için meydanlara iniyoruz", "Hepimiz İslam'ın askerleriyiz", "Mursi üzülme, Allah seninle" gibi sloganlar atarak Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Karagöz Camisi önüne kadar yürüdü.


Afyonkarahisar


Afyonkarahasir'da, pek çok sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Genç-Memur Sen öncülüğünde, Anıtpark önünde toplanarak, çeşitli pankartlar açtı.


Genç Memur-Sen İl Başkanı Ömer Faruk Tunçer, yaptığı konuşmada, "Ey insanlık Mısır'da darbeci Sisi'nin, Suriye'de cani Esed'in, Gazze'de katil İsrail'in, Doğu Türkistan'da vahşi Çin'in insanlığı katletmesini, insanlık onurunu çiğnemesine daha ne kadar seyredeceksin" diyerek insanları haksızlığa karşı "ayağa kalkmaya" davet etti. 


Konuşmanın ardından bir kız öğrenci Gazze'deki katliamı anlatan şiir okudu.


Bilecik


Bilecik'te, birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlik kapsamında Genç Memur-Sen'in çağrısıyla, Güzel Sanatlar Galerisi önünde toplanan grup, basın açıklaması yaptı. 


Grup adına konuşan Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Emrah Gülük, "14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür" dedi.


Kayseri


Genç Memur-Sen tarafından Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir ve Niğde'de "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirildi.


Kayseri'de Hunat Camii önünde toplanan grup, sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Grup adına açıklama yapan Genç Memur-Sen Kayseri İl Temsilcisi Abdullah Yüksel, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nün vicdanlara seslenme günü olduğunu vurguladı. 


Kırıkkale


Genç Memur-Sen Kırıkkale İl Başkanlığınca Hüseyin Kahya Parkında gerçekleştirilen eyleme İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Temsilciliği ve Memur-Sen üyeleri ile vatandaşlar katıldı.


Genç Memur-Sen Kırıkkale İl Başkanı Murat Memiş, "14 Ağustos insanlığın vicdanını dünyada hakim kılmak isteyen bütün insanların, zalimi def etmenin, merhamet ve adaleti insanlığa hediye etmenin, ümmet olmanın ilk şartı olduğuna inanan bütün Müslümanların ayağa kalkma günüdür" dedi.


Kırşehir


Kırşehir'de Genç Memur-Sen Kırşehir İl Başkanı Ahmet Demirsoy, Anıt Park'ta yaptığı basın açıklamasında, Rabia'nın artık Mısır'da bir meydanın değil, insanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adı olduğunu söyledi.


Eyleme Ahi Birliği (AHİBİR) Platformu Başkanı Şükrü Koç ile sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Grup, AHİBİR Platformu Başkanı Koç'un dua okumasının ardından dağıldı.


Niğde


Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde Mısır'daki askeri darbenin ardından yaşanan katliamları unutturmamak için ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü nedeniyle Genç Memur-Sen üyesi grup Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.


Katılımcılar, Mısır'da ve dünyanın farklı coğrafyalarında özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden Müslümanlar için dua etti.  


Grup adına açıklama yapan Fatma Zehra Türkan, 14 Ağustos'un insanlığın, demokrasi, özgürlük ve adaletin hakim olduğu bir dünya inşa etmekteki ısrarının adı olduğunu söyledi. 


Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63