Türkiye'ye Osmanlı sınırı...

Türkiye'ye Osmanlı sınırı...
Almanya'nın en çok okunan siyasi dergilerinden Der Spiegel, "yükselen güç" olarak gösterdiği Türkiye için, Osmanlı sınırı çizdi.

Türkiye’deki seçim sonuçlarını değerlendiren Alman Der Spiegel Dergisi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı "karizmatik lider", Türkiye’yi de "Boğaz’ın Yükselen Gücü" olarak nitelendirdi.

Türkiye’ye komşu ülkeler ve bazı Avrupa ülkelerinin yer aldığı haritada 2010 yılı büyüme rakamları, kamu borcunun milli gelire oranı, yaş dağılımı, işsizlik ve tüketici harcamaları gibi bilgileri tablolarla anlatan dergi, okurlarına ülkeleri karşılaştırma olanağı verdi.

Kırmızı Çizgili Osmanlı Sınırı

Der Spiegel, "Boğazın Yükselen Gücü" başlığı ile yayınladığı bölgesel haritada Türkiye’yi merkeze yerleştirirdi. Haritada dikkat çeken bir diğer unsur da Osmanlı İmparatorluğu’nun 17’nci yüzyıldaki sınırlarının kırmızı kesik çizgilerle belirtilmesi oldu.Seçim Sonucu Ekonomik Gelişmelerle İlişkilendirildi

Der Spiegel, konuyla ilgili haberinde, Türkiye’deki seçim sürecini ve sonuçlarını özetlerken, şu değerlendirmeyi yaptı:"Son 9 yılda ülkede yakalanan ekonomik patlama AK Parti’nin zaferinde en önemli unsur oldu. AK Parti’yi tercih edenlerin çoğunluğu ekonomik istikrar ile kredi kazanan AK Parti ve Erdoğan’ın önümüzdeki yıllarda kişi başı geliri iki katına çıkarma yönündeki hedefine ikna oldukları için oy verdiler.""İşsizlik Hariç Durum İyi"

Der Spiegel’in haritasında Türkiye’nin, büyüme, kamu borcu, tüketim harcamaları, yaş dağılımı gibi ekonomik göstergelerde, karşılaştırıldığı ülkelerden daha iyi durumda olduğu görülüyor.Türkiye’nin işsizlik konusunda ise yüzde 10.7 oranıyla, Almanya (yüzde 7.1), Fransa (yüzde 9.7), İtalya (yüzde 8.4) ve AB üyesi 27 ülkenin ortalamasından (yüzde 9.6) daha kötü, İspanya’dan (yüzde 20.1) ise daha iyi durumda olduğu görülüyor.Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2011, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67