Türköne: Atatürkçü olmayı hakaret sayarım..

Türköne: Atatürkçü olmayı hakaret sayarım..

Atatürk Kültür, DilveTarihYüksek Kurumu Yönetimine atanan Mümtazer Türköne, katıldığı canlı yayında yineçarpıcıaçıklamalarda bulundu.


 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz birşekilde Atatürk Kültür Dil veTarihYüksek Kurulu YönetimKurulu üyeliği'ne getirilen Zamangazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne Habertürk TV'de Balçiçek İlter'in sunduğu Söz Sende'ye konuk oldu.

 ATATÜRKÇÜ OLMAYI KENDİME HAKARET SAYARIM


Türkiye'de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade eden Türköne kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi. Atatürk'ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne "Atatürk'ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk'ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktı. Ve biz 19 Mayıs'ı Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya'ya gidiyor. Ve İtalya'da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938'den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye'de uyguluyorlar." dedi.

19 MAYIS TÖRENLERİ FAŞİST KUTLAMALARI ANDIRIYOR


Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapması,askeri disipline benzeten Türköne "19 Mayıs kutlamalarınamodel olarak İtalya'nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleribütün liselerde ali kıranbaş kesen oluyor ve eğitim bitiyor. " diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63