Valilik'ten 'memur gazeteci' genelgesi

Valilik'ten 'memur gazeteci' genelgesi

Kahramanmaraş Valiliği tarafından resmi kurum ve kuruluşlara gönderilen genelgede, gazetecilik yapan devlet memurlarının sıkça şikâyet konusu olduğuna dikkat çekilerek, bu konudaki yasal mevzuatın uygulanarak gerekli gözetim ve denetim görevinin harfiyen yerine getirilmesi istendi.

Başarılı ve etkin çalışmaları ile tanınan Vali Mehmet Niyazi Tanılır imzası ile 24 Şubat 2009 tarihinde gönderilen 2009/1 sayılı genelgede aynen şöyle denildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bazı devlet memurlarının, bazı yerel ve ulusal gazetelerle televizyon kanallarında fiili muhabirlik görevi yapmakta oldukları hususu Valiliğimiz nezdinde sıkça şikâyet konusu edilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları” başlıklı 10. maddesi; “Devlet Memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmetlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan maiyetindeki memurları yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli ve sorumlular”, 28. maddesi ise; “Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” hususunu, 146/2. maddesi ise; “Memurlara kanun, tüzük ve yönetmeliklerin tayin ettiği görevler karşılığında bu kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenmez. Hiçbir yarar sağlanamaz.” hükmünü getirmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerinden, devlet memurlarının statülerinin kanunla düzenlendiği, kanunla belirlenen çerçevede çalışma yapacakları, kanunda belirtilenlerden başka hiçbir ücret ödenmeyeceğini, hiçbir yarar sağlanamayacağı, ticaret ve kazanç getirici faaliyette bulunamayacakları ve özel kuruluşlarda çalışamayacakları anlaşılmaktadır.

Görsel ve yazılı medyaya haber sağlamak, kameramanlık yapmak, gazete ve dergi dağıtmak, muhabirlik yapmak ya da basın-yayın kuruluşlarının bürolarında fiili görev yapmak sureti ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal eden ve aynı kanuna göre devlet memuru sayılan görevlilerin menedilmesinden amirleri sorumludur. Gerekli gözetim ve denetim görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında gerekli inceleme ve araştırma yapılarak disiplin işlemi uygulanacaktır.

Konunun hassasiyetle takip edilerek bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.

M. Niyazi TANILIR
Vali”

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2009, 15:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Ne diyor Sayın Başbakan ve diğer siyasiler.......Herkes kendi asli işi ve görevini yapacak. Gazeteci gazeteciliğini, işadamı işadamlığını, memur memurluğunu v.s................Zaten Türkiye'nin sorunu herkesin asli görevi ve işini yapmamasından kaynaklanmaktadır. Sonuçta ne oluyor: Yarım hoca dinden yarım doktor candan ediyor.....ataların boşa gitmiş sözü yok....selam ve saygılarla.........

seda akyol
seda akyol - 13 yıl Önce

..........bu kahraman şehrin enkudretli kişisi olrak valilige gelen isimsiz dilekçelere bile soruştama açılıyorken '' bazı yerel ve ulusal gazetelerle televizyon kanallarında fiili muhabirlik görevi yapmakta oldukları hususu valiliğimiz nezdinde sıkça şikayet '' yapılıyorsa............................... Başarılı çalışmalarınıza gölge düşürmeyiniz. biz bu şehirde hasta bekmyan doktorlara valilik olarak ne yapıldıgını biliyoruz. bu internet sitesindede boy boy haber oldu. lütfen tesbit ettiniz kişilere işlem yapınız.

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 13 yıl Önce

Sayın Valim, Madem bu konulara el attınız, öyle ise, birde Mütahhitlik yapan öğretmenlere, memurlara bir el atsanız da, herkes görevini yapsa, fena olmaz. Gerçi bu memlekette minareyi çalan kılıfını hazırlıyor. İşi yapan , yaptıran kendisi ama, gel gör ki, işlemler bir başkasının üzerine yapılıyor. Fahri mütahhit görünütüsü veriyor. İşte bu nedenle eğitim düzeyimiz her geçen gün dibe vuruyor. Bekleyelim görelim.

esat coşkundeniz
esat coşkundeniz - 13 yıl Önce

yargıda aklanmış insanlar hakkında keyfi yorumlar yapmayınız.zulüm yapanlara git yalakalığını devam et.

seda akyol
seda akyol - 13 yıl Önce

En başta Sayın Valime saygı hürmetlerimi sunarım.Saptadığı usulsüzlükte sonuna kadar gittiği haklıya haklı haksıza haksızsın dediği için.Benimde bir arzuhalim olacak bu arada.Bir de bu kurumlarda yapılan doğrudan alım veya 3-5 teplif mektubu ile dönen işlerden yana.Eğer teklifi hazırlatan kurumun yetkili ismi ise ve her nasılsa bu yetkili kişinin kardeşi babası sürekli olarak bu tekliflerde en düşük veren çıkıp işi o alıyorsa bu durumda bir sakatlık olduğunu düşünmezmisiniz.Memur gazetecileri incelerken bir de bu konuya el atsanız diyorum hani.Örnek soracaksınız şimdi.Nasıl desem malum kuruluş işte.

SIRADAKİ HABER