Ve bedelli çıktı!

Ve bedelli çıktı!

Müjdeyi Başbakan verdi. 1 Ocak 2015'ten itibaren 27 yaşını doldurmuş, 28 yaşından gün almış olanlar 18 bin TL karşılığı bedelli askerlikten faydalanabilecek.
Başbakan Ahmet Davutoğlu grup toplantısında partililere seslendi. Başbakan Davutoğlutoplantıdan önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili soru üzerine "Konuşmamda sürprizler olabilir, dinleyin, bekleyin" dedi.


Davutoğlu gazetecilere söylediği bu sözlerden sonra grup toplantısındaki konuşmasında, "Bakanlar kurulumuzda, 1 ocak 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan sağlanacak kaynak savunma sanayi fonuna aktarılacak." dedi.


TAKSİT YOK, 700 BİN KİŞİ FAYDALANACAK


Başbakan, 18 bin TL'lik ödemede taksit düşünmediklerini, uygulamadan yaklaşık 700 bin kişinin yararlanmasını beklediklerini belirtti.


"BÜYÜK GURUR DUYDUM"


Başbakan Davutoğlu, "Aralık toplantısında TSK, YAŞ çerçevesinde hükümetimize özellikle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları konusunda bilgi sunmuştur. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. TSK açısından da gurur verici gelişmeleri dinlemekten büyük bir memnuniyet duydum. Bölgesel istikrar ve küresel askeri dengeler bağlamında da en çok dikkate alınan silahlı kuvvetlerden biridir. Bu sene içinde bahar aylarında bütün Afrika kıtasını dolaşan donanmamız, Ümit Burnunu da geçerek al bayrağı dalgalandırdılar. Afganistan'da Bosna'da Somali'de, önce TSK akla geliyor. Ben son YAŞ da aldığım bilgilerden, düzey konusunda büyük gurur duydum. Her bir komutanımızı ve erimizi tebrik ediyorum." diye konuştu


"ASKERLİK YAPMADAN ER VE ERBAŞ OLABİLECEKLER"


Davutoğlu, "Bu çerçevede iki önemli değerlendirme yaptık. Birincisi inşallah önümüzdeki aylarda daha fazla üzerinde duracağımız konu, yapısal reform sürecine girmesi. Teknoloji yoğun savunmaya geçişin güçlendirilmesi. 2033 yılına kadar teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda kararlar almıştık. Bundan sonra da savuma sanayimizi güçlendireceğiz. İkincisi, personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız." ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63