Ve Genelkurmay'dan Heron açıklaması!...

Ve Genelkurmay'dan Heron açıklaması!...

20 Temmuz’da 7 askerin şehit edildiği Han Tepe baskınıyla ilgili açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, saldırıya Heronların önceden görmesine rağmen müdahale edilmediği iddiasını ‘dakika dakika’ yalanladı: “Olay anında insansız hava aracı, 40 km. uzakta olduğundan derhal Han Tepe’ye yönlendirilmiş, saat 02.15’te Han Tepe’de olmuş ve görüntü aktarmaya başlamıştır. Basına yansıyan insansız hava aracı görüntülerinden, en erken olanının zamanı ise 02.31’dir ve olayın başlangıcının 46 dakika sonrasına aittir.”

GENELKURMAY Başkanlığı, Han Tepe’de PKK baskınını Heronların önceden görmesine rağmen müdahale edilmediği yolundaki iddiaları, baskını, “dakika dakika” anlatarak yalanladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, bu konudaki iddialara yanıt verileceği sözlerinden bir gün sonra yapılan açıklamada, sözkonusu görüntülerin, iddia edildiği gibi PKK baskından önce değil, 46 dakika sonra geldiği vurgulandı.

Taraf’ın iddiası

Taraf Gazetesi’nde 2 Ağustos’ta yayınlanan haberde, 20 Temmuz’da 7 askerin şehit olduğu Han Tepe baskınını, saldırıdan 20 dakika önce Heronların görüntülediği, Genelkurmay’da 30’a yakın birimin bu görüntüleri canlı olarak izlediği, bölgeye yardım gönderilmediği iddia edilmişti. Bu haberdeki PKK saldırısının saati ile Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasındaki saldırı saatleri arasında 54 dakika fark olduğu görüldü. Ak Parti yöneticilerinin, “Genelkurmay sessiz kalmasın” kampanyasının yoğunlaştığı döneme denk gelen açıklamada, özetle şunlar belirtildi:
m Han Tepe üs bölgesi ve yakın emniyet kuvveti mevzilerine yoğun terörist ateşi, 20 Temmuz gecesi saat 01.45’te altı değişik noktadan aynı anda başlamıştır. Olayı öğrenen ve o sırada Diyarbakır’da bulunan dönemin 2’nci Ordu Komutanı da saat 02.00’den itibaren olayın takip, sevk ve idaresine müdahil olmuştur.

Heron görüntüsü 02.15’te

Olay anında insansız hava aracı, 40 kilometre kadar uzakta başka bir bölge üzerinde olduğundan derhal Hantepe bölgesine yönlendirilmiş, saat 02.15’te Han Tepe üzerinde olmuş ve görüntü aktarmaya başlamıştır. Buradan açıkça anlaşılacağı üzere saldırı öncesi yaklaşan teröristlerin görüntülerinin aktarılmış olması söz konusu değildir.

Basına yansıyan insansız hava aracı görüntülerinden, en erken olanının zamanı ise 02.31’dir ve olayın başlangıcının yaklaşık 46 dakika sonrasına aittir. Olayın başlaması üzerine Hakkâri’de konuşlu bulanan taarruz helikopterlerine emir verilmiş, helikopterler, zorunlu hazırlıklarını müteakip havalanmış, ancak Çığlı Suyu (ZAP) vadisindeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle güneye, Çukurca bölgesine geçememiş, yarım saat süren denemeyi müteakip, Hakkâri’ye dönmek zorunda kalmışlardır.

2 kez saldırı düzenlendi

Aynı helikopterler, hava şartlarının iyileşmesi üzerine, saat 04.30’da Han Tepe üzerinde olmuş ve bölgeden uzaklaşmaya çalışan teröristleri ateş altına almışlardır. Uzaklaşmaya çalışan teröristler, aynı zamanda topçu ve havanlarla da ateş altına alınmıştır.

Hava aydınlandıktan sonra teröristlerin çevredeki hâkim arazilerde mevzilendirdikleri Doçka silahları, bölgedeki helikopter faaliyetlerini tahdit etmiş, helikopterlerin inememesi nedeniyle tahliyeler karayoluyla yapılmıştır. Doçka mevzilerinin yerlerinin tespit edilmesi üzerine, bölgeye iki sorti hava harekâtı icra edilerek bu mevziler tahrip edilmiştir.

30 merkez iddiası maksatlı

İnsansız hava aracı görüntülerinin hangi makamlar tarafından izleneceği 2’nci Ordu Komutanlığı’nca ve sadece ilgili birlikler dikkate alınarak belirlenmektedir. Otuz ayrı merkezden bu görüntülerin izlendiği iddiası maksatlı ve gerçek dışıdır.

Olayın cereyan şeklinden de görüleceği gibi medyaya yansıyan görüntüler, çatışmanın başlamasından sonraki sürece aittir ve çatışma süresince de ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış veya almaya çalışmışlardır.
İşlemler zamanında başlatıldı

Diğer olaylarda da olduğu gibi bu olayda da gerekli görülen idari ve adli işlemler zamanında başlatılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, soruşturma safhalarının gizlilik sürecine azami şekilde özen ve dikkat göstermekte olup çok zorunlu durumlar dışında, soruşturma süreçlerinde açıklama yapmaktan kaçınmaktadır. Bu hassasiyete başka anlamlar yüklemek yersizdir ve yanlıştır”

Soruşturma süreci anlatıldı

TSK’nın açıklamasında soruşma sürecine ait aktarılan bilgiler ise şöyle: “Hakkâri ili, Çukurca ilçesi Han Tepe’deki üs bölgesine ve yakın emniyet kuvvetine 19-20 Temmuz 2010 gecesi yapılan terörist saldırısı ile ilgili olarak, medyada çeşitli haber, yorum ve görüntüler yer almaktadır. Ölümle neticelenen her iç güvenlik olayında olduğu gibi bu olayla ilgili olarak da adli soruşturma, ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hemen başlatılmıştır. Ayrıca, olayın idari yönden de incelenmesi maksadıyla, Jandarma Komutanlığı’nca teşkil edilen idari soruşturma heyeti de olayın incelemesine başlamıştır. 30 Temmuz 2010 günü de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Askeri Savcılıktan olayın soruşturulmasını istemiştir.” (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2010, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63