Yargıya darbe, Anayasa askda!

Yargıya darbe, Anayasa askda!

Barolar 'mahkemeyi tanımayanlara' karşı tek ses: Yargıya darbe yapıldı, Anayasa askıya alındı.Türkiye, tutuklu Hidayet Karaca ve 62 polisin mahkeme tarafından tahliye edilmelerine rağmen serbest bırakılmamalarını konuşuyor. Hukuksuzluğa tepki gösteren baro başkanları, yaşananları şöyle özetliyor: “Artık kanun, mahkeme, yargı bunların hiçbiri yok bu ülkede. Darbe yapıldı, Anayasa askıda. Anayasa’yı paramparça ettiler.”

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, algı operasyonlarında tutuklanan Hidayet Karaca ve 62 polis hakkında verdiği tahliye kararının savcılık tarafından uygulanmaması, Baroları ayağa kaldırdı. Türkiye’nin dört bir yanındaki baroların başkanları yaşanan hukuksuzluğu Anayasa ve yasaların askıya alındığı darbe dönemlerine benzetti. Baro başkanlarının dile getirdiği görüşler özetle şöyle:

Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay: Pazar keyfimi kimsenin bozmasını istemem, ya öyle mi? Mahkeme kararlarının uygulanmaması artık şaşırtmıyor. Mahkemelerin üstünde her şeyi bilen, gözetleyen koskoca bir göz, büyük birader var.

Kütahya Barosu Başkanı Ahmet Atam: Mevcut CMK’ya göre kesin nitelikteki mahkeme kararını başka bir mahkeme kaldıramaz, inceleme, tartışma ve kaldırma yeri yazılı emir yoluyla Yargıtay’ın ilgili dairesidir. Bir yasa yürürlükteyse her zaman, herkes için vardır.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan: Adalete güvenin yüzde 15’lerin altına indiği bir yerde yetkili mahkeme mi görevli mahkeme mi, bunları konuşsak ne olur konuşmasak ne olur? Artık mahkemenin verdiği karar tanınmıyor. Ülkede yargıyı bu hale getirdiler. Yargı bağımsızlığı diye bir şey kalmadı.

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan: Tuz koktu demiştik, bu yaşananlardan sonra eksik söylediğimizi bir kez daha anlamış olduk.

Yaşananlar maalesef hepimizi hukukçu olarak derinden yaralamaktadır. Hukukun siyasallaşmaması gerektiğini defalarca söyledik, bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz.

Ağrı Barosu Başkanı Ali Artuk: Mahkemeler hesaplaşma alanları olmamalıdır. Hukuk ve hukukun kaideleri neyi emrediyorsa tutum bu paralelde olmalıdır. Maalesef gelinen aşamanın hukuk devletinin değerlerinin erozyona uğraması tehlikesi taşıdığını belirtmek isterim.

Van Barosu Başkanı Murat Timur: İstiklal, sıkıyönetim, DGM, ÖYM ve sulh ceza hâkimlikleri iktidarın beklentilerine göre kurulmuş, talimat ile karar vermiş mahkemelerdir.

Giresun Barosu Başkanı Gültekin Uzunalioğlu: Türkiye’de yargının düştüğü durumu gösterir bir kara mizah örneği. Bu yargıya vatandaş nasıl güvensin? Türkiye’de artık kimsenin hukuk güvenliği kalmadığı gibi birçok kimsenin de yargıya güveni kalmamıştır.

Şırnak Barosu Başkanı Nurşirevan Elçi: 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar yerinde bir karar değildir ama savcının tutması da doğru değildir. Çünkü CMUK’ta, savcının mahkeme hükmünü derhal yerine getireceği hükmü vardır. Bu sebeple savcılığın tahliye kararlarını uygulayıp itiraz etmesi gerekiyor.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı: Mahkeme kararlarına herkes uymak zorunda. Başsavcının böyle bir yetkisi yok. Ama yaşanılan bu durum ne yazık ki yargının siyasallaşmasının bir sonucu. İnsanların adalete saygı duymasını artık kimse beklemesin.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan: Asliye ceza mahkemesi sonuç itibarıyla bir karar vermiş, bu kararın idari makam olan savcılık tarafından yerine getirilmemesini hukuksuzluk olarak görüyorum. Bir mahkemenin verdiği kararın uygulanmaması kabul edilemez.

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan: Artık kanun, mahkeme, yargı bunların hiçbiri yok bu ülkede. Hâkimleri sürerler de, açığa da alırlar, tutuklarlar da. Darbe yapıldı, artık yargı yok. Anayasa askıda. Anayasayı paramparça edeceğiz demişlerdi, yaptıklarını görüyoruz.

Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin: Mahkeme kararları hukukî açıdan elbette tartışılacaktır, ama uygulanmaması, ‘geçersiz’ denilmesi tam bir hukuk skandalıdır. Anayasa’ya açıkça aykırı ve keyfî bir kararla mahkeme kararlarını yok saymak ve uygulamamak ağır sorumluluklar gerektirir.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi: Mahkeme bir karar veriyor ve yerine getirilmiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı mahkemenin verdiği kararı yok sayıyor, yurttaşlar tarafından çok ürkütücü bir durum. Ülkedeki mevcut hukuk kurallarına göre hakimler açığa alınsa bile tahliye kararının uygulanması gerekir.

Osmaniye Barosu Başkanı Dilem Aksoy: Bir mahkemenin yetkili ya da yetkisiz oluşu veya verilen kararın hukukiliği ayrı bir konu, verilmiş mahkeme kararının uygulanmaması bambaşka bir konu. Bir mahkemece verilen kararın diğer bir mahkemece yok hükmünde sayılamayacağı açıktır.
Zaman

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63