'Yeşil Düşmanı' Poyraz'dan ses yok!

'Yeşil Düşmanı' Poyraz'dan ses yok!

Kahramanmaraş siyasetinin üzerindeki ölü toprağını kaldırabilmek için geldiği memleketi Kahramanmaraş’ta irtibat bürosu açarak muhalefet çalışmalarına başlayan Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden Ökkeş Şendiller’in “Yeşil Düşmanı” olarak nitelendirdiği Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’dan ağaç kesimi konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmedi.

Kahramanmaraş Belediyesi’nin Azerbaycan Bulvarı üzerinde inşaatı devam eden yeni hizmet binası önündeki ağaçlardan 2’sinin belediye ekipleri tarafından kesilmesinin Kanal 46 tarafından kamuoyuna duyurulmasının üzerine gözler belediyeye çevrildi.

Cadde ortalarındaki refüjlerde bulunan çimleri söktürerek yerlerine taş parke döşetmesi nedeni ile Şendiller tarafından şehri ‘Taş Devri’ne döndürmekle suçlanan ve “Yeşil Düşmanı” olarak ilan edilen Başkan Poyraz son olarak ağaç kıyımına imza attı.

Kimse görmesin diye sabahın erken saatlerinde Park ve Bahçeler ekipleri tarafından kesilen ağaçların duyarlı vatandaşlar tarafından haber verilmesi üzerine Kanal 46 muhabirleri bu üzücü olayı kamuoyuna duyurmuş ve kıyılan ağaçların yerde kalan gövdelerinin fotoğrafını yayımlamıştı.

Yılda en az iki kez gittiği umre ziyaretinden geçen günlerde dönerek yeniden görevine başlayan Başkan Mustafa Poyraz’dan şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmezken, haberin yayımlanmasının ardından Haber Merkezimizi arayan duyarlı Başkan Yardımcısı Özcan Konuklar şu açıklamada bulundu:

“Şu anda inşaatı devam etmekte olan yeni hizmet binamızın çevre düzenini Fen İşleri olarak bizler belediye imkânları ile yapıyoruz. Söz konusu yere de otobüs ve dolmuş durağı konulacağı için ağaçları kestik. Şu anda durak üst kısımdaki Doremi mağazasının önünde bulunuyor. Emniyette çalışan personele uzak kaldığı için durağı hizmet binasının önüne getireceğiz. En çok fidan diken belediyeler arasında yer almamıza rağmen iki tane ağaç kesildi diye gösterilen tepkiyi bir türlü anlamıyoruz. Çünkü bir ağaç kesim kararı alırken çok dikkatli bir şekilde düşünüyoruz ve uygulamaya geçiyoruz.”

TAKİP ETMEYENLER İÇİN BU ÜZÜCÜ OLAYI HATIRLATALIM:

YAZIK: BELEDİYE ÖNÜNDEKİ AĞAÇLARI KESTİLER!


Azerbaycan Bulvarı üzerinde inşaatı devam eden Kahramanmaraş Belediyesi’nin yeni hizmet binasının önündeki ağaçlar kesilmeye başlandı.

2002’den bu yana sürdürdüğü belediye başkanlığı sırasında devamlı bir şekilde dini argümanları kullanarak; “Ben hasbiyim” demesi ile bilinen ve geçen günlerde gittiği kutsal umre ziyaretinden dönen AK Partili Mustafa Poyraz yönetimindeki Kahramanmaraş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ağaç kesmesi; “Yaş kesen baş keser” atasözünü akıllara getirdi.

Kamuoyunun ve basının görmemesi için bu sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen ağaç kıyımını duyarlı vatandaşlar Haber Merkezimize bildirince acı gerçek ortaya çıktı.

Yaptıkları ihalelerin sık sık iptal edilmesi ile gündeme gelerek büyük tepki çeken Park ve Bahçeler Müdürü Ali Rahmi Kaya ile yardımcısı Yaşar Kaymak’a bağlı ağaç kesim ekibi, kimse görmeden kestikleri ağaçların gövdelerini ve dallarını kesim yerinden kaldırdı.

Ancak yerde kalan kesilmiş ağaç köklerini hesaba katmayınca muhabirlerimiz de bu acı olayı tespit etti.

İŞTE MÜSLÜMAN'IN YEŞİLLİĞE BAKIŞI

Bakın Ahmed Şahin internetteki bir yazısında aynen şunları yazmış:

“Bir gün yanından geçtiği bir mezarın içindeki ölünün kabir azabı çektiğini keşfeden Efendimiz (S.A.S.) Hazretleri, getirttiği hurma fidanını mezarın üzerine dikip çevresindekilere şöyle seslenmiş:

— Bu yeşillik bu mezarın üzerinde Allah'ı zikir ve tespih ettiği sürece mezardaki mevta yeşilliğin bu zikir ve tespihinden faydalanır, rahata kavuşur!

İşte bu açıklama, İslam'da yeşilliğin dünyadan başka ahirettekilere bile faydası olduğunun ilanıdır. Bundan dolayı fıkıh âlimleri, mezarların üzerini yeşilliği önleyen mermerle kaplayıp betonla örtmenin mekruh olduğunu bildirmiş, mezarın üzerindeki toprak zemini, yeşilliklerin ibadethanesi haline getirmek gerektiğine dikkat çekmişlerdir. İsra Sûresi'ndeki ayetin manası da bunu ifade etmektedir:

—Bütün varlıklar ve yeşillikler Allah'ı zikir ve tespih ederler!" Öyle ise yeşilliği yok eder yahut da kurumasına sebep olursanız, Allah'ı zikredeni yok etmiş yahut da kurumasına sebep olmuş olursunuz. Hangi Müslüman, Allah'ın zikrine mani olabilir? Yahut da böylesine bir tespih ve zikir sevabından mahrum kalmaya gönlü razı olabilir?

Nitekim bir kır sohbetinde Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri'ne talebelerinden her biri birer demet çiçek takdim ederken bir talebesi eli boş gelir, hocasına tek adet olsun çiçek takdim edemez.

— Koskoca kırda çiçek mi bulamadın? Diye sitem eden arkadaşlarına da:

— Hangi çiçeğe yaklaştımsa Rabbimizi zikir ve tespih eder halde gördüm, koparıp da zikrine mani olmaya gönlüm razı olmadı, cevabını verir. Bu cevap çok değerli bulunduğundan dolayı kitaplara kaydedilerek bizlere kadar intikal ettirilir.

İşte Müslüman'ın, Allah'ı zikir ve tespih ediyor duygusuyla mutlulukla seyrettiği bahar yeşilliği ve çevre yeşillendirmesine verdiği kutsal değeri.

Hele Efendimiz (S.A.S.) Hazretleri'nin yeşillik yetiştirme konusunda bir hadisi vardır ki; bunu duyup da fidan dikme şevki duymamak mümkün değildir. Şöyle buyuruyor:

— Elinizdeki fidanı dikmek üzere iken kıyametin kopmaya başladığını anlasanız, sakın artık kıyamet kopuyor, fidan dikmenin manası kalmadı? Deyip de fidanı fırlatıp atmayın, dikin fidanınızı! Kıyamet kopacaksa sizin dikilmiş fidanınızın üzerine kopsun. Mahşerde, benim de dünyada dikilmiş bir fidanım vardı, diyebilesiniz!..

Hiçbir çevreci, fidan dikmenin değerini böylesine çarpıcı bir sözle anlatamamıştır.

Kaldı ki, mesele bundan ibaret de değildir. Ekin ekiyor, sebze, meyve dikiyor, mahsul yetiştiriyorsanız sevinin, mutluluk duyun. Çünkü yetiştirdiğiniz bu meyvelerle, sebzelerle sadece para kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda sevap da elde ediyorsunuz. Zira meyveli meyvesiz tüm yeşilliklerden zikir ve tespih sedaları yükseliyor semaya. Ayrıca bunlardan: "Müşteri alsa, hırsız çalsa, inek yese, sinek faydalansa!" sadaka sevabı da almış oluyorsunuz. Efendimiz (S.A.S.) 'in müjdesidir bu. Çünkü en sonunda herhangi bir canlıya fayda ve hizmet vardır bunların hepsinde de.

İşte sebze meyve yetiştirme mevsiminde bahar yeşilliğinin bizlere hatırlattığı güzellikler.”

BASINDA ÇIKAN ELEŞTİRİ HABERLERİNİ KAALE ALMADIĞINI SIK SIK GÖSTEREN VE “YEŞİL DÜŞMANI” OLARAK İSİMLENDİRİLEN KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA POYRAZ’A TEKRAR SORUYORUZ:

“Benim etim zehirlidir, yiyen kudurur. Ben hasbiyim.” sözünü sık sık kullanan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a şimdi tekrar soruyoruz:

“Mensubu bulunmakla haklı olarak her zaman öğündüğünüz Yüce Dinimizin yeşile verdiği önemi yukarıdaki satırlarda böylece okudunuz.

İslâm dini yeşile bu kadar önem verirken şanlı ecdadımız da bu konuda “Yaş kesen baş keser” demiş. Siz ise kent merkezindeki orta refüjlerde bulunan yeşil çimleri sökerek yerlerine taş parkeler döşediniz. “İhaleleri beceremiyoruz. Bu nedenle işçiler geçici olarak işten çıkarılmak zorunda kalıyor. Böylece çimlere bakacak adam bulamıyoruz, kusurumuz ortaya çıkmasın” diyerek gerçeği dile getireceğinize güya global susuzluk tehlikesini bu işleme gerekçe gösteriyorsunuz.

Hani siz değil miydiniz; Karasu’yu getirdiğinizde; “Kahramanmaraş’ın 100 yıllık su ihtiyacını karşıladık” diyen.

Hani size değil miydiniz kent içi şebeke eski olduğu için Karasu’nun bir bölümünü toprağa akıtan…

Peki, şimdi belediye önündeki ağaçların kesilmesine ne gerekçe göstereceksiniz acaba?

Sakın ola ki; yola mani olduğunu ve bu nedenle de kesildiğini ve kesilmeye devam edileceğini söylemeyin…

Biz biliyoruz ki; Trabzon Bulvarı üzerindeki park alanlarının ortalarında ağaçlar duruyor ve kimseye de mani olmuyor.

Kentin ana arteri konumundaki Trabzon Bulvarı’na toplu taşıma araçlarının girişiri yasaklarken hangi mantıkla belediye hizmet binası önüne durak yapıyorsunuz? Dünyanın neresinde bir kamu binasının tam önünde toplu taşıma durağı bulunuyor?

Bizim ifademiz ile yaklaşık 30, sizin deyiminiz ile 20 küsur trilyon liraya mal olacak yeni hizmet binasının çevre düzeni işleri neden müteahhit tarafından değil de sizin ekipleriniz tarafından yapılıyor? Bu arada teslimi bir hayli geciken belediye binası için müteahhit firmaya her geçen gün için ceza verileceğinin sözleşmede yer aldığı gündeme gelmişti. Bu uygulanıyor mu?

Biz diyeceğimizi dedik Sayın Başkan…

Şimdi söz sırası sizde... (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2010, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66