Yüksek yargı 'altın vuruşa' hazırlanıyor!

Yüksek yargı 'altın vuruşa' hazırlanıyor!
Anayasa değişikliklerini açık şekilde kabul etmeyen yüksek yargıda son kozlar oynanmaya mı çalışılıyor?

Başkentte konuşulan bu iddiaya göre yüksek yargının kritik mercilerinden HSYK 'altın vuruş'a hazırlanıyor.


Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan, bugünkü köşe yazısında yargı mensuplarının anayasa değişikliklerinden memnun olmadığını ve bunu her fırsatta dile getirdiklerini belirtiyor.

Arslan'a göre 'hükümet üyeleri timsah gözyaşı döküyor' diyen HSYK Başkan Vekili Kadr Özbek'in açıkça anayasa değişikliklerinde taraf olduğunu savunarak istifa etmesi gerektiğini söylüyor.

Arslan'ın en çok üzerinde durduğu ve iddia ettiği konu ise HSYK'nın 'altın vuruş' hazırlığında olduğu.

Arslan'ın yazısının önemli bir bölümü şöyle:

"Altın vuruş meselesine dönersek. Bugünlerde HSYK'nın gündeminde yaz kararnamesi var. Geçen yıl yaz kararnamesi Ergenekon tartışmaları yüzünden krize dönmüştü.

Hatırlanacağı gibi HSYK'nın bazı üyeleri alternatif ki bazılarına göre de korsan kararname sunmuş, Ergenekon hakim savcılarıyla başta faili meçhuller davası olmak üzere bütün kritik davaların hakim savcılarını değiştirmek istemişlerdi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Müsteşar Ahmet Kahraman'ın direnişi olmasa bu davalar Susurluk ve batık banka davaları gibi yarım kalacaktı.

İşte bu krizin ve tehlikenin tekrarı ihtimali giderek güç kazanıyor. Yaz kararnamesi hazırlıkları son aşamaya geldi. Fakat duyumlar o yöndeki HSYK üyeleri 'Bu son şansımız' deyip başta Ergenekon olmak üzere Balyoz ve Poyrazköy davaları, Erzurum ve Güneydoğu'daki faili meçhul davaların hepsine müdahale etmeyi planlıyorlar.

Çünkü 12 Eylül sonrası ne olacağı onlar açısından meçhul. Eğer 'evet' kararı çıkarsa yeni HSYK bir ay içinde teşekkül etmek zorunda. Yeni yapıda da ne olacağını kestirmek zor.

O yüzden yaklaşık 1400 hakim savcıyı ilgilendiren yaz kararnamesi yeni krizlere gebe. Şimdiden HSYK'nın önüne kamp kurmakta fayda var.

Eğer konuşulanların yarısı bile gerçekleşirse kritik davaların tamamının ekseni kayar."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bugün
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2010, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63