Zaman gazetesinin 25. yıldönümü mutluluğu...

Zaman gazetesinin 25. yıldönümü mutluluğu...

Zaman, 25. kuruluş yıldönümünde Türkiye'nin renklerini bir araya getirdi. Başbakan Erdoğan'ın onur konuğu olduğu geceye, siyaset, sanat, medya ve iş dünyasından önemli isimler katıldı. Yaş günü pastasını kesen Erdoğan, Türkiye'nin değişim sürecinde medyayı anlatırken önemli mesajlar verdi.


Zaman, 25. kuruluş yıldönümünü muhteşem bir törenle kutladı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki gecenin onur konuğu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dı. Törene siyaset, iş, sanat, sendika ve eğitim dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Bakanların büyük çoğunluğu programda yer alırken, katılamayanlar da gönderdikleri mesajlarla salondaki heyecana ortak oldu. Meclis içinden ve dışından partilerin yöneticilerinin katıldığı program, Türkiye'nin bütün renklerini bir araya getirdi. Başta TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin olmak üzere, gazetelerin ve televizyonların yöneticileri Zaman'ın onur gecesine destek verdi. Yüzlerce Zaman okuru ile birlikte yazarları ve eski yöneticileri de gazetesini bu mutlu gecede yalnız bırakmadı.

Törenin sonunda Zaman'ın son reklam filminde gazete dağıtıcısı rolünü oynayan Harun Sert, salona motosikletiyle girdi ve '25. yıl özel ekini' getirdi. Gazeteyi Başbakan Erdoğan'a, imtiyaz sahibimiz Ali Akbulut takdim etti. Genel Yayın Müdürü'müz Ekrem Dumanlı da Başbakan'a, 12 Eylül referandumunun ertesi günü çıkan ve 'Demokrasinin zaferi' manşetini taşıyan gazeteyi, işlemeli bir çerçeve içinde hediye etti. Sayfayı tebessümle okuyan Erdoğan, ardından yaş günü pastasını kesti. Gecenin sonunda katılımcılara Zaman özel eki dağıtıldı ve pasta ikram edildi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, gecede yaptığı konuşmada, 'Yeni Türkiye' ve değişim sürecinde Zaman'ın yerine getirdiği misyonun altını çizdi. Dumanlı, özetle şunları söyledi: "Bugün memnuniyetle görüyoruz ki Türkiye'de demokrasi, millet iradesi güç kazanıyor, hâkimiyet-i milliye anlam kazanıyor. Yasama, yürütme ve yargı hiçbir baskı olmadan, hiçbir etki altında kalmadan korkusuzca görevlerini yerine getiriyor. Kim ne derse desin biz vazifemizi hakkaniyet ve adalet şuuruyla yapmaya gayret ettik. Grupçuluk, hizipçilik, ayrımcılık, cemaatçilik yapmadık. Hakkımızda -cı, -cu diye yakışıksız ithamlarda bulunan kimi meslektaşlarımız, yaklaşımlarımızdaki kuşatıcılığı, kardeşliği, birleştiriciliği anlamadı ya da anlayamadı. Ülke hayrına gördüğümüz her şeye gönülden destek verdik. Hangi görüşe sahip olursa olsun mazlumlardan yana olmayı, mağdurlar arasında inanç, renk, desen farkı gözetmemeyi kendimize şiar edindik. Sanırım Alevi-Sünni çatışmasına, laik-anti laik kavgasına karşı kollarını makas gibi açarak 'Durun kalabalıklar' diye haykıran bir gazetenin hakkını teslim etmek gerekiyor. Yalan haberlerin üzerine korkusuzca giden, darbe ve muhtıralara karşı net bir tavır alarak yoluna devam eden bir gazetenin tabii ki sevmeyenleri de olur. Onu da anlayışla karşılıyoruz. Lakin bu program vesilesiyle arz etmek isterim ki hiçbir hadiseye öbür âlemde hesap verme çerçevesini unutarak bakmıyoruz." 


SİYASET VE BÜROKRASİDEN BÜYÜK KATILIMBaşbakan Erdoğan'ın onur konuğu olduğu geceye şu isimler katıldı: Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, CHP'den genel başkan yardımcıları Erdoğan Toprak, Gürsel Tekin, CHP'li vekiller Faik Öztrak ve Mehmet Ali Susam, Aydın Ayaydın, Ferit Mevlütaslanoğlu, MHP'den eski Bayındırlık ve İskan Bakanı ve Trabzon Milletvekili Koray Aydın, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Cumhurbaskanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone.'Zaman Gazetesi, yeni Türkiye'nin simgesidir'


Ankara'da düzenlenen Zaman'ın 25. kuruluş yıldönümü töreninin açılış konuşmasını Genel Yayın Müdürü'müz Ekrem Dumanlı yaptı. Kıran, döken, parçalayan bir yayıncılıktan uzak durmak için kimi zaman üzüldüklerini, yutkunduklarını ama itidali elden bırakmadıklarını anlattı. Zaman'ı 'Yeni Türkiye'nin simgesi' olarak tarif eden Dumanlı, düne göre daha sağlam, daha demokratik bir ülkede yaşanıldığına dikkat çekti. "İçinde bulunduğumuz coğrafyaya; hatta yeryüzünün önemli bir kısmına örnek teşkil edebilecek bir çizgi yakaladı ülkemiz. Bu çizginin adına artık herkes, 'Yeni Türkiye' diyor." tespitinde bulunan Dumanlı, eski-yeni kıyaslamasını Başbakan Erdoğan'ın cümleleriyle yaptı: "Çeteler, mafya, darbeciler, diktacılar, andıççılar eski Türkiye manzarasıdır. Yeni Türkiye artık ileri demokrasiyle, hukuk devleti anlayışıyla, sivilleşmeyle şekilleniyor. Demokrasi, millet iradesi güç kazanıyor. Yasama, yürütme ve yargı hiçbir baskı olmadan, etki altında kalmadan korkusuzca görevini yerine getiriyor." 

Zaman, ateşlerde açan bir çiçek oldu


Başbakan Erdoğan, resepsiyonda bir konuşma yaparak Zaman Gazetesi'nin tarihî dönüşüm süreçlerinde oynadığı önemli role vurgu yaptı. Konuşmasına "1986'dan bu yana emek veren herkesi tebrik ediyorum." sözleriyle başlayan Erdoğan, 35 farklı ülkede, 10 farklı dilde yayın yapan Zaman'ı görmekten çok büyük bir gurur duyduğunu kaydetti. Zaman'ı, 'ateşlerde açan bir çiçek' olarak tanımlayan Başbakan, şunları ifade etti: "Müdahalelere çanak tutmayan, psikolojik operasyonlara selam durmayan, emir-komuta zinciri içerisinde manşet atmayan, zor zamanlarda hakkı hukuku, demokrasiyi savunan tüm yazarları buradan selamlıyorum. İşte Zaman böyle bir gazete olarak ortaya çıktı. 80 müdahalesinin ağır havası Türkiye'nin üzerinde iken Zaman ateşte açan bir çiçek gibi Ankara Rüzgârlı Sokak'tan Türkiye'nin fikir ve medya dünyasına renk kattı. Zaman, sadece bir gazete olmadı, bin yılın birikimiyle bu toprakların sesi, nefesi olarak Türkiye'nin son 25 yılına şahitlik yaptı. Çeyrek asrın kaydını tuttu. Zaman, bir rüzgâra kapılıp gitmek yerine bu ülkenin rüzgârına güç, bu ülkenin vizyonuna vizyon kattı. En zor zamanlarda doğruyu söylemenin bedel gerektirdiği, manşetlerin gazete binalarının dışında kurgulandığı dönemlerde Anadolu'nun hissiyatını Zaman dile getirdi. Sosyal sorumluluğunu hakkıyla yerine getirerek temiz gazeteciliği ve meslek ahlakını yücelterek genç gazetecilere örnek teşkil etti."

Başbakan Erdoğan, konuşmasına özetle şöyle devam etti:

Türk okullarıyla gurur duyuyorum: Tüm siyasî hayatım boyunca dünya genelinde 100'den fazla ülkeye ziyarette bulundum. Gittiğim ülkelerde Türkiye'nin okullarını, vefakâr öğretmenlerini, Türkiye muhabbetiyle büyüyen, Türkçe konuşan çocukları görmekten çok büyük bir gurur hissettim.

Neyse ki bu topraklar, böyle yiğitler yetiştirdi: Millet olarak çok büyük badirelerden, imtihanlardan geçtik. Bizim Çanakkale'deki Mehmet'imiz neyle savaştığını görüyordu. Ama bu millet bir de görünmeyen, sinsi düşmanlarla mücadele etti. Neyse ki bu topraklar böyle zor zamanlarda çok büyük yiğitler yetiştirdi. Bu topraklar çok büyük mütefekkirler, sanatçılar ve gönül insanları yetiştirdi. Topla, tüfekle, silahla, yumrukla değil kalemiyle, fikriyle, birikimiyle, hikmetiyle mücadele veren, zulme de zalime de özellikle karşı çıkan ama hoşgörüden, kardeşlikten asla taviz vermeyen kahramanlarımız oldu.

Manşetlerle çarpışarak bu günlere geldik: Adeta manşetlerle savaştık. Manşetlerin ok olup üzerimize yağdığı süreçlerden geçtik. Muhtar bile olamaz diye manşetlerin atıldığı günlerden bugünlere ulaştık. Gazetecilere haber yazdırdılar, o kupürleri dosyaya koyup partimiz aleyhine kapatma davası açtılar. Allah şahittir ki asla ve asla intikam peşinde olmadık, olmayacağız. Herkes için demokrasi, adalet diye haykırdıysak bugün de aynı şekilde bunun kararlı mücadelesini veriyoruz.

Rafları temizliyoruz: Sorunlar var, kimse kusura bakmasın bu sorunları biz üretmedik. Asırlara sari, köhne bir zihniyetle zorlu bir mücadele veriyoruz. Yani rafları temizliyoruz. On yılların, asırların, köklü meselelerini adım adım, etap etap, kademe kademe çözüyoruz. İşte son olarak Adalet Bakanlığı'mız yeni bir reform sürecini başlattı.


Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri de Zaman'ın coşkusuna ortak oldu. Gecede sanat, spor, iş dünyası ve bürokrasiden de çok sayıda isim hazır bulundu.


3 bin 500 kişinin katıldığı muhteşem kutlama, Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Zaman okurları bu gecede de gazeteyi yanlız bırakmadı.

Programın sonunda 25. yaş günü pastası kesildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, pastayı kesmeden önce sahneye başbakan yardımcıları, bakanlar, siyasî parti liderleri ve temsilcileri de davet edildi. Ardından Başbakan, pastayı "Zaman Gazetesi'yle nice 25. yıllara. Bu pastadaki ağız tatlılığını, fikir dünyasındaki ağız tatlılığı ile sürdürelim." sözleriyle kesti. (HABER VE FOTOĞRAFLAR: ZAMAN)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 21:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63