"Anadolu" operasyonunda ele geçirilen tarihi eserler Adana'da sergilendi

Cumhuriyet tarihinin "suçtan elde edilen gelire" yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda ele geçirilen tarihi eserler ve kaçakçılıkta kullanılan malzemeler Adana'da sergilendi. Öte yandan Liderliğini Abdulsamet K.'nin yaptığı örgütün, ülke genelinde topladığı tarihi eserleri kuryeler ile yurt dışına kaçırarak ABD ve Avrupa ülkelerinde bulunan 9 müzayede evine sattığı saptandı. Müzayede evleri tarafından örgüt üyelerinin hesaplarına tarihi eserlerin satış bedeli olarak 26 milyon TL değerinde döviz gönderildiği belirlendi.

"Anadolu" operasyonunda ele geçirilen tarihi eserler Adana'da sergilendi

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen suç şebekesine yönelik "Anadolu" adı verilen operasyonda ele geçirilen tarihi eser ve malzemeler Adana Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Ele geçirilen tarihi eser ve kaçakçılıkta kullanılan malzemeler müdürlük binasında kurulan stantta sergilenmeye başladı.

Sergilenen eserler arasında figürünler, cam eserler, pişmiş toprak eserler, kandiller, aralarında altın ve gümüşten de yapılmış olan Bizans, Roma ve antik Yunan dönemine ait sikkeler, yüzükler, metal eserler, ok uçları, 18 ve 19'un yüzyıla ait ateşli silah ve bıçaklar ile kaçakçılıkta kullanılan metal dedektörler yer alıyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine, KOM Başkanlığı koordinesinde harekete geçen ekipler, Adana merkezli 30 ilde eş zamanlı operasyon başlatmış, 108 adrese düzenlenen operasyonda aralarında 5 koleksiyonerin de yer aldığı 93 şüpheliden 78'i gözaltına alınmıştı.

Operasyonda kaçak kazı ile çıkartıldığı tespit edilen 9 bin 276 tarihi eser, kaçak kazıda kullanılan 13 dedektör, 3 ruhsatsız tabanca, 3 kurusıkı tabanca, bir ruhsatsız av tüfeği, 425 fişek ile 190 sterlin, 60 frank, 50 bin avro ve 70 bin 500 dolar ele geçirilmişti.

30 İLDE OPERASYON: 76 GÖZALTI

30 İLDE OPERASYON: 76 GÖZALTI 

76 kişinin gözaltına alındığı operasyonda Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a kaçırıldığı tespit edilen eserlerin iadesi için de girişimler başlatıldı. Ele geçirilen ve bu ülkelere kaçırılan tarihi eser sayısının toplamının 4 bin 122 olduğu belirtildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, 30 ilde tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen şüphelileri tespit etti. Haklarında gözaltı kararı verilen 92 şüphelinin yakalanması için Adana merkezli 30 ilde operasyon düzenlendi.

‘Anadolu’ ismi verilen operasyonda belirlenen adreslere şafak vakti eş zamanlı baskınlar yapıldı, şüphelilerden 76’sı gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Bazı eserlerin de Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a kaçırıldığı saptandı. Ele geçirilen ve yurt dışına götürülen tarihi eserlerin toplam sayısının 4 bin 122 olduğu belirtildi.

Adana’da gözaltına alınan çok sayıda şüpheli, Adli Tıp Birimi’ndeki sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

YURT DIŞINDAKİ ESERLERİN İADESİ İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLATILDI 

Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a götürüldüğü tespit edilen eserlerin de ülkeye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlı tarafından girişimler başlatıldı.

TARİHİ ESERLER 9 MÜZAYEDE EVİNDE 

Adana merkezli 30 ilde düzenlenen operasyon, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı'nca yapılan çalışmalar sonucu gerçekleştirildi. Çalışmalarda, uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan suç örgütünün, Türkiye'ye ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırdığı belirlendi.

Liderliğini Abdulsamet K.'nin yaptığı örgütün, ülke genelinde topladığı tarihi eserleri kuryeler ile yurt dışına kaçırarak ABD ve Avrupa ülkelerinde bulunan 9 müzayede evine sattığı saptandı.

Müzayede evleri tarafından örgüt üyelerinin hesaplarına tarihi eserlerin satış bedeli olarak 26 milyon TL değerinde döviz gönderildiği belirlendi. Müzayede evlerine ait katalogların incelenmesi sonucu yurt dışında satışı yapılarak örgüt üyelerine ödemeleri gönderilen Türkiye'ye ait Anadolu kökenli 52 tarihi eser saptandı.

TATİLDE YAKALANDI

TATİLDE YAKALANDI 

Aralarında örgüt lideri Abdulsamet K.'nin de bulunduğu 76 şüpheli, 'Anadolu' kod adlı operasyonda gözaltına alındı. Örgüt lideri Abdulsamet K., Mersin Silifke'de otelde tatil yaparken polis baskınıyla yakalanarak, gözaltına alındı.

TÜRKİYE'NİN TEZLERİNİ DOĞRULAYAN OPERASYON 

Öte yandan gözaltı kararı verilen şüphelilerden 7'sinin mal varlıklarına el koyulacağı belirtildi. Operasyonun, Cumhuriyet tarihinin suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olma özelliğini taşıdığı bildirildi.

Ayrıca başta BM, UNESCO ve INTERPOL gibi uluslararası mecralarda Anadolu’dan kaçırılan eserlerin Avrupa ve ABD’de yer alan müzayede evlerinde satıldığı yönündeki Türkiye'nin tezlerini doğrulayan ve adli soruşturmayla ortaya koyulan ilk operasyon olduğu kaydedildi.

Operasyonun, uluslararası kuruluş olan FATF (Financial Action Task Force- Mali Eylem Görev Gücü) tarafından Türkiye'nin denetlenmesi sürecine olumlu katkılar sağlayacağı da değerlendirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66