Kıyamet senaryosu! Raporu 'sessizce' gizlemişler, her üç kişiden birisi...

Son dakika haberlere göre, İngiliz hükümetinin tüm dünyayı ilgilendirecek çok kritik bir salgın raporunu gizlediğinin ortaya çıkması deprem etkisi yarattı. Raporda ise insanlığı bekleyen korkunç tahminler yer alıyor. Öte yandan, Çin'den, Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan CoronaVac aşısının Delta varyantı karşısındaki etkilerine ilişkin açıklama geldi.

Kıyamet senaryosu! Raporu 'sessizce' gizlemişler, her üç kişiden birisi...

Dünya genelinde 200 milyona yakın insanı hasta eden koronavirüs salgını ve aşılarla ilgili uzmanlardan yeni uyarılar geldi. İngiliz hükümetinin 'gizlediği' raporun ortaya çıkmasıyla yer yerinden oynadı.

2

İngiliz hükümetin en iyi bilim insanlarına göre, her üç kişiden birini öldürebilecek kıyamet senaryosu son derece hiç uzak değil, tam tersi 'gerçekçi bir olasılık'.

Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından bugün yayınlanan belgeler, gelecekteki bir varyantın, bulaştığı her üç kişiden birisini öldüren MERS kadar ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

Hükümetin uzman kurulu, virüsün mutasyona uğrama olasılığının, virüsün en yaygın olduğu zamanda (şu anda İngiltere'de olduğu gibi) en yüksek olduğunu söyledi.

AŞILAMANIN DEZAVANTAJI 

İngiltere'nin son derece başarılı aşı girişiminin bir dezavantajı da olduğu belirtildi. Ülkenin daha yüksek bağışıklık seviyeleri, daha güçlü mutasyon sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bilim insanları, İngiltere'nin kış boyunca ek aşı dozları getirmesi, yurtdışından gelen yeni varyantları en aza indirmesi ve mutantın oluşmasını önlemek için vizonlar ve hatta virüsü barındırabilen kediler de dahil olmak üzere, hayvanları itlaf etmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, çok da uzak olmayan bir gelecekte ortaya çıkabilecek potansiyel senaryoları inceleyen bir makalede, süper mutant bir varyant tehdidini açıkladılar.

Buna göre, aşıya dirençli 'Güney Afrika' Beta varyantının, daha bulaşıcı 'Kent' Alfa veya 'Hindistan' Delta varyantlarıyla birleşmesi halinde gelecekteki bir varyantın aşılara dirençli olabileceği uyarısı yapıldı.

AŞILARIN ETKİSİNE RAĞMEN CAN KAYBI UYARISI 

Ekip, ekstra güçlü bir mutasyon olmadığı sürece aşıların işe yarayacağını kabul etti ancak aşılar mutlak bağışıklık sağlamadığı için, aşılamaya rağmen ekstra can kaybının beklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bilim insanları, daha ölümcül bir varyant olasılığının 'gerçekçi bir olasılık' olduğunu ve ölüm oranının artması üzerinde büyük bir etkisi olacağını kaydetti.

'SESSİZCE' GİZLENEN RAPOR ORTAYA ÇIKTI 

Uzmanlar ve politikacılar, İngiltere şu anki üçüncü pandemi dalgasından çıkarken, hükümetin 'kayıtsız olmaması' gerektiğini gösteren rapor konusunda uyardılar.

Parlamento Grubu'nun koronavirüs ile ilgili başkan yardımcısı Dr. Philippa Whitford şunları söyledi: "Bu rapor Birleşik Krallık Hükümeti aracılığıyla şok dalgaları göndermesi gerekirken, bunun yerine parlamento tatili sırasında bir sürü raporun arasından sessizce gizlendi" dedi.

SAGE tarafından yapılan tavsiyeler ve yorumlarda, bu Kovid-19 salgınını henüz "yenemediğimiz" gerçeğinin altının çizilmesi dikkat çekiciydi.

ÇİN'DEN 'SOLUNUM YOLUYLA' AŞI 

Çin’de şu anda Kovid-19 salgınına karşı koldan iğne yoluyla sıvı zerk etmeyi gerektirmeyen bir aşılama yöntemi üzerinde çalışılıyor. Aşı, bir tür serum etkisi yapan bir soluma aygıtı aracılığıyla yapılıyor.

Çinli araştırmacılar, soluma yoluyla Kovid-19 aşısını uygulama aşamasına getirmeye oldukça yakın. Klinik deneylerin sürdüğü aşıda “Faz 1” olarak nitelenen evre tamamlandı.

YAN ETKİYE RASTLANMADI 

Bu aşamada nefes yoluyla alınan aşı, 130 Çin yurttaşı üzerinde denendi ve hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Askeri Tıp Enstitüsü, şu anda Kovid-19 salgının ilk başladığı Wuhan kentinde 2. evre klinik deneyleri gerçekleştiriyor.

İçe çekilen veya solunan aşı hazır hale geldiğinde aşının üçüncü dozu olarak uygulanabilecek. Kola enjekte edilerek geleneksel biçimde yapılmakta olan aşının yüzde 20 kadarı da bu şekilde yapılacak; ancak solunarak uygulanan bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi aynı olacak.

ÇİN AŞILARINDA DELTA ŞÜPHESİ 

Son günlerde tüm dünyada ve Çin’de Kovid-19 vaka sayısının artmasının ardından aşıların Delta varyantına karşı etkili olup olmadığı tartışması başladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşı kullanmış olan birinin delta varyantına yakalanabileceğini ancak aşının ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini söyledi.

YENİ AŞI GELİŞTİRİYOR 

Türkiye’de de yoğun olan kullanılan CoronaVac aşısını üreten Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, laboratuvarlarda yapılan aşının Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Yang, buna karşın şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi.

Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming de açıklamasında, “Laboratuvarda yapılan deneylerde, aşı kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66