Koronavirüs bitmeden ortaya çıktı: Yeni Salgın!

3 milyon 750 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan ve dünyaya diz çöktüren koronavirüs pandemisi bitmeden tespit edilen yeni virüs korku yarattı. Avrupa'nın göbeğinde tespit edilen vakalar paniğe neden olurken yetkililerden açıklama geldi.

Koronavirüs bitmeden ortaya çıktı: Yeni Salgın!

Dünya henüz koronavirüs pandemisiyle tam olarak baş edememişken, Avrupa'yı yeni salgın paniği sardı. Sağlık Bakanının yaptığı açıklamayla İngiltere'de iki ölümcül maymun çiçeği virüsü vakası doğrulandı.

Ülkelere bir bir diz çöktüren, resmi rakamlara göre 3 milyon 750 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgını henüz altına alınamamışken, Avrupa'nın göbeğinde yeni bir virüs görüldü.

İngiltere'de koronavirüsten sonra şimdi de Maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) görüldü. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, resmi makamlar ülkede ölümcül virüsün iki kişide tespit edildiğini doğruladı.

Virüs tespit edilen iki kişinin hastalığı yurt dışından aldığı bilgisinin yer aldığı haberde, hastaların kimlikleri ve hangi ülkeyi ziyaret ettikleri yer almadı. İngiliz yetkililer bu bilgileri henüz sır gibi saklıyor.

BBC'nin aktardığına göre, her iki kişi de İngiltere'deki bir hastaneye kaldırıldı ve bir tanesi hala orada tedavi altında. İngiltere Halk Sağlığı Enstitüsü de durumu izlediğini duyurdu.

Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesinin bir üyesi. Çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde, tropikal yağmur ormanlarının yakınında görülür.

İlk belirtiler ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, ağrıyan kaslar ve genel bir halsizliktir. Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine, en yaygın olarak avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Öte yandan Birleşik Krallık'ta görülen yeni koronavirüs vakalarının çoğunluğunu, ilk kez Hindistan'da tespit edilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Delta varyantı olarak adlandırılan türün oluşturduğu açıklandı.

Koronavirüsün mutasyona uğramış bu varyantı ilk kez Ekim ayında Hindistan'da tespit edildi. Tüm İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnsiyatifi'ne (GISAID) göre, Delta varyantı şu ana kadar 65'ten fazla ülkede görüldü. Türkiye'de de en son Nisan ayı sonunda, İstanbul'da beş kişide bu varyantın görüldüğü açıklanmıştı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada, Delta varyantının yüzde 40 daha bulaşıcı olduğunu söyledi. Ancak Hancock, elde edilen ilk bulguların iki doz aşının bu varyanta karşı da etkili olduğunu gösterdiğini belirtti.

İngiltere hükümeti, 21 Haziran'da mevcut kısıtlamaları da kaldırarak, tam normalleşme dönemini başlatmayı hedefliyor. Bununla birlikte son dönemde hükümet yetkililerinden Delta varyantının hızla yayılmasının kaygı yarattığı ve 21 Haziran'daki normalleşmenin ertelenebileceği uyarısı geliyor. İngiltere'de son dönemde vaka sayılarında artış görülüyor. Bununla birlikte, can kaybı ve hastanede tedavi gören hasta sayısında ise belirgin bir artış yok.

Öte yandan Hindistan'da gittikçe artan, Türkiye'nin komşularından Irak'ta ise ilk ölümün gerçekleşmesine neden olan kara mantar kabusu da bitmek bilmiyor.

Hindistan'da başlayıp Türkiye'nin sınırına dayanan 'kara mantar' hastalığıyla bağlantılı vakaların patlamasıyla Hindistan daha da zor duruma girdi.

Geçtiğimiz ay vaka sayılarının 400 bini aştığı Hindistan'da vaka sayıları azalırken “kara mantar” olarak adlandırılan mukormikoz vakaları ise gittikçe artıyor. Ülkede en yüksek “kara mantar” vakalarının Maharashtra ve Gujarat'ta olduğu belirtilirken ülkedeki birçok şehirde hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçların eksik olduğu aktarıldı.

HAYATTA KALMA İHTİMALİ YÜZDE 50

Normalde nadir görülen ve mukormikoz olarak da bilinen bu enfeksiyonda hayatta kalma ihtimali yüzde 50 olarak kayıtlara geçiyor. Bazı hastalar ancak tek gözleri alınırsa hayata tutunabiliyor.

Hindistan'da son aylarda kara mantar enfeksiyonu, Kovid-19 hastalığını geçiren ve geçirmekte olan binlerce kişide görülmüştü. Koronavirüsün -tetiklediği düşünülen "mukormikoz" hastaları, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Ghaziabad'daki Harsh ENT (Kulak-Burun-Boğaz) Hastanesi'nde tedavi görüyor.

Doktorlar, Kovid tedavisinde kullanılan stereoidlerle bağlantısı olduğunu söylüyor. Özellikle diyabet hastaları risk grubunda görülüyor. Ülkede son dönemde Kovid-19'u atlatanlarda görülen siyah mantara yakalananların sayısında artış devam ediyor.

BBC'ye konuşan doktorlar, kara mantar enfeksiyonunun, koronavirüs hastalarında iyileştikten 12-18 gün sonra ortaya çıktığını ifade etti. Doktorlar, salgından etkilenen hastaların tedavisi için oluşturulan yeni merkezlerin hızla dolduğunu söylüyor.

Hastaların yüzde 80'inden fazlasının acil olarak ameliyata alınması gerektiği aktarılırken, korkutucu bir haber, Türkiye'nin güneydoğu komşusu Irak'tan gelmişti.

Irak'ta, Hindistan'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan kara mantar enfeksiyonundan ilk ölüm vakası kaydedilmişti. Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinin Sağlık Genel Müdürü Saddam et-Tavil, yerel basına yaptığı açıklamada, vilayetin merkezi Nasiriye’de ölen bir kişide kara mantar enfeksiyonu tespit edildiğini belirtti.

Tavil, söz konusu enfeksiyonun, hayatını kaybeden kişinin ölüm belgesinin düzenlenmesi sırasında tespit edildiğini kaydetti. Sağlık uzmanları, mantarın bağışıklık sistemi zayıf olanlara saldırdığını ifade ederek hastalığın yeni tip koronavirüs ile bağlantılı olduğu konusunda uyarıda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63