Sigortasız işçiye emeklilik fırsatı! İşte yapmanız gerekenler...

Sigortasız çalıştırılan işçi emekli olabilir mi? Bu sorunun cevabı evet! Sigortasız olarak çalışan bir işçi yaşı dolmasına rağmen eksik prim günleri nedeniyle emekliliğe hak kazanamıyorsa, iş yerine dava açarak yatmayan primlerini geri kazanabilir. İşte bilmeniz gerekenler...

Sigortasız işçiye emeklilik fırsatı! İşte yapmanız gerekenler...

İşvereni tarafından kayıt dışı çalıştırılan işçi, yaşı dolmasına rağmen eksik primlerinden dolayı emekli olamadığında, işyerine dava açarak primlerini geri kazanabilir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; her 100 çalışandan 32'si kayıt dışı. Bu gerçeğin işçiler açısından önemli olumsuz sonuçları var.

İşçiler, sigortasız çalıştırıldıkları dönem boyunca, sosyal güvenlik haklarından ve devlet destekli sağlıktan mahrum bırakılıyor. Emeklilik için gereken prim ve gün de eksik kalıyor.

İŞTEN ÇIKMADAN ŞİKAYET EDİLMELİ
Güneş'in haberine göre işçiler bu durum karşısında çaresiz değil. Yasayla sağlanan hakları var.

Bunun ilk yolu Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) şikayet için başvurmak.

TESPİT DAVASI HAKLARI VAR
Diğer bir adımda işçiler sigortasız çalıştıkları sürelerini, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde açacakları hizmet tespit davasıyla da tespit ettirebilir.

Mahkemece tespit edilen ücretlerle çalışma gün sayıları SGK tarafından dikkate alınır ve o işçinin sigortasına geriye dönük işlenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER