Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Karadağ'da dikkat çeken mesaj! Hedefi açıkladı

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadağ Cumhurbaşkanı Cukanoviç ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, 'İkili ilişkilerimi daha da ileriye taşıma yönündeki irademizi teyit ettik. Ciddi bir ekonomik bir potansiyele sahip olduğumuzu inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanıyla 250 milyon dolarlık bir hedef koyduk. 250 milyon dolara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.' dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Karadağ'da dikkat çeken mesaj! Hedefi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Karadağ'ın kültür başkenti Çetinye'de bulunmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Türkiye ile Karadağ arasındaki dostluk uzun yıllara dayanıyor. Türkiye ayrıca Karadağ'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olmuştur. 

İkili ilişkilerimi daha da ileriye taşıma yönündeki irademizi teyit ettik. Ciddi bir ekonomik bir potansiyele sahip olduğumuzu inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanıyla 250 milyon dolarlık bir hedef koyduk. 250 milyon dolara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Türkiye, Karadağ'a yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. TİKA 20 milyon avroyu aşan 390 proje gerçekleştirdi. Yunus Emre Kültür Merkezimiz 1686 öğrenciye Türkçe eğitim verdi. Devletimizin sağladığı Türkiye burslarından faydalanan Karadağ'lı öğrencilerin sayısı 450'yi geçti. Balkanların ve Avrupa'nın önemli parçaları olan Türkiye ve Karadağ baırş ve istikrara ciddi katkılar sağlıyor.

Görüşmemizde ayrıca Balkanlar ve ülkelerimizi ilgilendiren uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Balkanların ve Avrupa'nın önemli parçaları olan Türkiye ve Karadağ, barış ve istikrara ciddi katkılar sağlıyor. Karadağ'ın NATO üyeliğine güçlü destek verdik. AB üyeliğine alınması da bölgeye ciddi destek verecektir.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Karadağda dikkat çeken mesaj Hedefi açıkladı

Cukanoviç'in iyi bir basketbolcu olduğunu biliyorum. Ben de uzun yıllar futbol oynadım. 2022 Dünya Kupası elemelerinde 1 Eylül İstanbul'da 16 Kasım'da Kaardağ'da yapılacak maçların dostluğumuzu pekiştirmesini temenni ediyorum. İnşallah gruptan beraber çıkarız.

"GEÇ KALMIŞ ZİYARETİN MEMNUNİYETİ İÇİNDEYİM"

 Balkan ülkelerindeki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Tarihten gelen bir yükümlülüğün mesuliyeti içindeyiz. Yoğun bir şekilde Balkan ülkelerindeki ziyaretleri devam ettiriyoruz. Bu geç kalmış ziyaretin de memnuniyeti içindeyim. Dün Bosna Hersek'teydik. Oradaki dostlarımızla görüştük. Birliği beraberliği önemli. Bosna Hersek de sıkıntılarını aşar diye düşünüyorum. 

KARADAĞ CUMHURBAŞKANI DJUKANOVIC'İN AÇIKLAMALARI

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Türkiye'nin, Batı Balkanlar'da istikrar eksikliğinin ve bu eksikliği gidermenin ne kadar önem arz ettiğinin farkında olduğunu söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Cetinje şehrine gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Djukanovic, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulundu.

Djukanovic, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretiyle Karadağ'ı onurlandırdığını belirterek "Türkiye ile Karadağ, dostane ilişkilere sahip iki ülke. Karadağ'ın NATO üyeliği sayesinde Türkiye ile müttefik de olduk." dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi ve kültürel öneme sahip olduğunu vurgulayan Djukanovic, "Türkiye'de 150 binin üzerinde Karadağlı yaşıyor. Bu insanlar iki ülke arasında önemli bir köprü oluşturuyor. Kendileri, Karadağ'a bağlılıklarını muhafaza eden sorumluk sahibi Türk vatandaşlarıdır." ifadelerini kullandı.

Djukanovic, Karadağ İslam Birliğinin ülkedeki çok etnikli yapıyı destekleyen önemli bir unsur teşkil ettiğine dikkati çekerek ülkedeki Müslümanların Karadağ'a 2006 yılında bağımsızlık kazandıran referandumda da önemli rol oynadığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını ifade eden Djukanovic, "Türkiye'nin Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelikleri ve Avro-Atlantik perspektiflerine desteğinden memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

Karadağ Cumhurbaşkanı, "Bölgemizin bir parçası olan Türkiye, Batı Balkanlar'da istikrar eksikliğinin ve bu eksikliği gidermemizin ne kadar önem arz ettiğinin farkındadır. Bu nedenle NATO ve AB'nin bölge ülkelerine kapılarını açmaları gerektiğini savunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında ekonomik iş birliğinin gelişmeye elverişli olduğunu kaydeden Djukanovic, bu noktada atılabilecek adımların da ele alındığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66