Son Dakika Haberi: Kütahya'da 5 büyüklüğünde deprem

Gelen son dakika bilgisine göre; AFAD, saat 14.04'te merkez üssü Kütahya'nın Altıntaş ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Bölgeden aktarılanlara göre deprem sonrası olumsuz bir ihbar yok.

Son Dakika Haberi: Kütahya'da 5 büyüklüğünde deprem

Kütahya'da saat 14.04'te çevre illerden de hissedilen bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Kütahya'nın Altıntaş ilçesi yakınları olan 5 büyüklüğündeki deprem, yerin 7 kilometre altında gerçekleşti.
Son Dakika Haberi: Kütahyada 5 büyüklüğünde deprem

KANDİLLİ'DEN DEPREM AÇIKLAMASI

​Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Altıntaş ilçesi Aydınlar köyü, büyüklüğünü ise 4.9 olarak açıkladı. 

ÇEVRE İLLERDE DE HİSSEDİLDİ

Sosyal medya kullanıcıları, depremi Kütahya ve Afyonkarahisar'ın yanı sıra Bilecek, Bursa, Uşak, Ankara ve Eskişehir gibi şehirlerde de hissettiklerini yazdı.

DEPREMİN BELİRGİN SÜRESİ 3,17 SANİYE

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) saat 14.04'te Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin ön değerlendirme raporu hazırladı. Raporda, "Yerin 12.07 kilometre derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan Kütahya ilinin Altintaş ilçesine bağlı Osmaniye köyüne uzaklığı 1.23 kilometredir. Ana şoktan, 14.59'a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1.0 ile 2.5 arasında değişen 16 artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin belirgin süresi ise 3,17 saniye olarak hesaplanmıştır" denildi.

Depremin hangi faydan kaynaklandığının yapılacak ayrıntılı sismolojik ve saha çalışmaları ile belirleneceği belirtilerek, "Bölgede 1900 yılından günümüze kadar en büyüğü 7.2 olmak üzere 510 adet deprem meydana gelmiştir. Ayrıca bahsi geçen bölgeye ait, 1900 yılı öncesi için, 27 adet tarihsel dönem depremi kaydı mevcuttur. Bölgenin sismik aktivitesi, Avrupa'nın 2'nci büyük deprem gözlem istasyon ağına sahip İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 izlenmektedir" ifadelerine yer verildi.

"OLUMSUZ BİR DURUM YOK"

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Geçmiş olsun Kütahya. Altıntaş ilçesinde meydana gelen 5,0 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." denildi.

Son Dakika Haberi: Kütahyada 5 büyüklüğünde deprem


ÇATAKLI: GEÇMİŞ OLSUN

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde saat 14.04'te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.
An itibariyle olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Alanda tarama çalışmalarına devam edilmektedir. Geçmiş olsun." dedi.

"ŞU AN ALANDAYIZ"

CNN Türk canlı yayınında konuşan Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, "Tüm ekiplerimiz sahada. Herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Alanda çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda alandayız. Hasar ihbarı gelmedi." ifadelerini kullandı.

KIZILAY'DAN AÇIKLAMA

Kızılay'dan yapılan açıklamada "Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 5,0 büyüklüğündeki deprem sonrası gelişmeler Kızılay ekiplerimiz tarafından yakından takip edilmektedir." denildi. 

Son Dakika Haberi: Kütahyada 5 büyüklüğünde deprem

Deprem sonrası vatandaşların tedbir amaçlı evlerinden çıktığı görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66