Son dakika haberi... Yangın kabusu 6. gününde! Bir ilde daha yangın çıktı

Son dakika haberine göre, Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları 6 gününde... Antalya ve Muğla'da devam eden yangınların ardından bazı mahalleler tahliye edildi. Milas'ta alevler Çökertme mevkiinde yayıldı. Bakan Pakdemirli Isparta'nın Sütçüler mevkiisinde bir yangının daha çıktığını söyledi. İşte haberin ayrıntıları...

Son dakika haberi... Yangın kabusu 6. gününde! Bir ilde daha yangın çıktı

Türkiye yangınlarla boğuşuyor. Bakan Pakdemirli, yangınlar ilgili son dakika gelişmelerini aktardı. Pakdemirli, 'Son 5 günde 132 yangından 125'ini kontrol atına aldık, 7'si devam ediyor. Ayrıca 78 de kırsal yangına teşkilatımız müdahale etti.' açıklamasını yaptı.

İşte yangınlarla ilgili son dakika gelişmeleri:

13.20: Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da orman yangınlarıyla ilgili, "Son zamanlarda özellikle bir algı operasyonu yürütülmeye çalışıldı. Yanan orman arazilerinin herhangi bir sebeple yapılaşmaya veya başka bir amaca tahsisi mümkün değildir. Bu iddiayı bulunan kişiler de bunu çok çok iyi biliyorlar. Yanan orman araziler öncelikle ağaçlandırılması gereken yerlerdir. Önemli olan sahadaki mücadele. Şu anda tamamen boşaltılmış bir tesisimiz yok. Kısmi tedbir amaçlı boşaltılıp birkaç saat içinde dolan tesislerimiz var. " dedi.

13.00: Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, "Devletin bütün kurumları ayırtetmeden söylüyorum, yangınların bir an önce söndürülebilmesi için çaba sarfediyor. Pandemi geçirdik, tüm sağlık çalışanlarımıza moral verdik. Şimdi de buranın önde gelen kahramanları var, ormancılar... Ateşin üzerine giden insanlar. Hepimizin ciğerleri yanıyor, doğru. Bir ağaç büyütmek için çaba sarfeden ormancıların bedenleri yanıyor. Bir veklin paylaşımını gördüm, üzüldüm. 'Geldim bir ormancı görmedim.' Göremezsin tabi, ateşin içinde ormancı. Dün 13 ormancı Antalya'da yangının ortasından alındı, kahramanlarımız kurtuldu dedik." açıklamasını yaptı.

"ŞU ANDA SOSYAL MEDYANIN YÜZDE 90'I YALAN"

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu'nun yangınlarla ilgili tutumunu eleştirerek, "Bu yaptığınız yanlıştır. Ana muhalefet partisi genel başkanından bir istirhamımız var biz 'Şehirler belediyelerin görev alanındadır" diye bir şey söylemedik. Şu anda sosyal medyanın yüzde 50'si tevzirat ve yalandır. Sosyal medyada bu işi körüklemeye çalışıyorlar. Yüzlerce hesap tespit ettik. Bu nefret dilinden, bu öfke dilinden uzak duralım. Buna bize de ülkemize de bir faydası yok. Siyasetçiler çok siyaset yapmak istiyorlarsa bunu yangında yapmasınlar. dedi.

Öte yandan Soylu, "Öğleden sonra neye ihtiyaç olduklarımızı AFAD'dan ve valiliklerden bildireceğiz." ifadelerine yer verdi.

Yangınlarda sabotaj var mı? sorusuna Bakan Soylu, "Özel bir ekip kurulduğundan bahsetmiştik. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. 300'e yakın ihbar geldi. Bu ihbarların her birisiyle tek tek ilgileniyoruz. Biz devletiz. Meseleyi netleştirmeden başka bir yaraya teşkil eder. Yangın teşkil eden meseleler var. Burada gözaltında olanlar var. Sabotaj, dikkatsizlik, terör... Bunların her birisiyle ilgili bildiklerimiz var, buna teşebbüs etmeye çalışanlar var. Terör örgütü yaklaşık 3 yıldan beri ekonomik tesisler, ormanlar, vatandaşlarımızın araçları dahi olmak üzere yakmak ve zarar vermek üzere Kandil'den sürekli talimat alıyor. Yılbaşından itibaren 100'ün üzerinde eylem engellenmiştir. Somut delillerimiz, somut kanıtlarımız olacak. Kamuoyuna öyle açıklayacağız." yanıtını verdi.

BİR İLDE DAHA YANGIN ÇIKTI

12.45: Tunceli-Hozat'taki yangının söndürüldüğünü açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Son 5 günde 132 yangından 125'ini kontrol atına aldık, 7'si devam ediyor. Ayrıca 78 de kırsal yangına teşkilatımız müdahale etti. Köyceğiz'de yangın devam ediyor. Ama yerleşim yerlerinden uzak bir yangın. Seydikemer'de 2 yangın devam ediyor. Bunlar diğer yangınlara göre ciddiyeti daha az. Manavgat'ta yangın devam ediyor. Gündoğmuş'un tahliyesi söz konusu. Isparta'da Sütçüler mevkisinde 11.30 sularında bir yangın daha çıktı. Ona da hemen 1 uçak, 15 arazöz, 200'ün üzerinde personel sevk ettik, çalışmalara başladık." dedi.

"Orman Genel Müdürlüğü'nün dünyada eşi benzeri yoktur" diyen Pakdemirli, "Dünyada en güçlü kara ekiplerinden birine sahibiz. Bugün ve yarınki Türkiyemize lazım. Bu konuda istismarlara, spekülasyonlara buradan hem vatandaşlarımıza hem Allah'a havale ediyorum. Yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 850 arazöz, 150 iş makinesi ve 5 binin üzerinde personelle müdahalemiz devam ediyor." açıklamasını yaptı.

Son dakika haberi... Yangın kabusu 6. gününde Bir ilde daha yangın çıktı

12.10: Elazığ Valiliği tarafından il sınırları içerisinde bulunan ormanlık alanlara girişler 1 Ağustos ve 30 Eylül tarihleri arasında yasaklandı. Ayrıca ilçe kaymakamlıkları ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulacak ekipler tarafından gözetim ve denetim yapılacak. Yasaklara uymayanlar hakkında ise idari işlem uygulanacak.

TERMİK SANTRALİ İÇİN ÖNLEM ALINDI

12.00: Milas ilçesi Ören Mahallesi'ne ilerlemesi, tedirginlik yarattı. Ören Mahallesi'ndeki Kemerköy Termik Santrali'nin etrafında, iş makineleriyle hatlar kazılarak hidrojen tankları boşaltıldı. Alevlerin bu noktada kontrol altına alındığı ve termik santrale ilişkin bir tehlike oluşturmadığı bildirildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

11.35: Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; Antalya'da 2, Muğla'da 4, Tunceli'de ise 1 olmak üzere toplam 7 orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Antalya'da 2 noktadaki orman yangınına şu anda farklı su atma kapasitelerine sahip 7 uçak ve 20 helikopter ile müdahale gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde Muğla'da 4 noktada devam eden orman yangınlarına ise 6 uçak ve 15 helikopter ile havadan müdahale ediliyor. Bölgede 3 uçak da idari görevlerde kullanılıyor.

Son dakika haberi... Yangın kabusu 6. gününde Bir ilde daha yangın çıktı

Orman Genel Müdürlüğü'nce (OGM) "Ülkemizdeki orman yangınlarıyla topyekün savaşıyoruz" açıklaması yapıldı. OGM'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Son 5 günde 32 ilde 119 orman yangınını kontrol altına aldık. 13 su atar, 3 idari uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su tankeri, 120 iş makinası, 4 bin 800 ormanın kahramanları görevde" denildi.

Son dakika haberi... Yangın kabusu 6. gününde Bir ilde daha yangın çıktı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66