Son dakika haberler... New York'ta kıyamet!

Ida Kasırgası'nın şehre ulaşmasıyla ortaya çıkan görüntüler sosyal medyayı yıktı, metro hatlarından evlere kadar her yer felaketi yaşıyor. En az yedi can kaybı olduğu açıklandı. Göle dönmüş bir sokaktaki deniz yatağının üstünde keyif çatan bir New Yorklu, en çok kunuşulan isimlerden biri.

Son dakika haberler... New York'ta kıyamet!

ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki güney kıyılarını 240 kilometre hızla vuran Ida Kasırgası, ülkenin iç kesimlerine doğru ilerleyip New York'u cehenneme çevirdi.

Louisiana'dan 29 Ağustos tarihinde ABD'ye giriş yapan ve anakarayı vuran en güçlü beşinci kasırga olarak tarihe geçen Ida, kısa süre içerisinde doğu kıyısındaki New York şehrine ulaştı.

Yaklaşık 8,5 milyon insanın yaşadığı New York'a rekor yağış bırakan Ida Kasırgası, evler, yollar ve metro istasyonlarının sel baskınlarına uğramasına yol açtı. New York ve hemen komşu şehri New Jersey'de 'olağanüstü hal' ilan edildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, "Bu gece, kent genelinde rekor düzeydeki yağmur, şiddetli sel ve yollarda oluşan tehlikeli koşullar nedeniyle tarihi bir hava olayı ile karşı karşıyayız" dedi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, sellerin New York'un ünlü semti Manhattan'daki evlerin kapılarını kırdığı görüldü ve insanlar boğulmaktan son anda kurtuldu. Polis, New York'ta en az yedi kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Metro istasyonlarından gelen kayıtlar ise, paniği artırdı. Brooklyn'deki Jefferson Street metro istasyonunda araç yukarıdan şarıl şarıl akan suyun altında durup daha sonra hareket etti.

EN ÇOK NONUŞULAN KAYITLARDAN BİRİ

EN ÇOK NONUŞULAN KAYITLARDAN BİRİ 

Göle dönmüş bir sokaktaki deniz yatağının üstünde keyif çatan bir ABD'linin görüntüsü ise, sosyal medyada hızla yayılıp büyük ses getirdi.

Ulusal Meteoroloji Servisi (NWS), New York'un ortasındaki Central Park'a bir saat içinde sekiz santimetre yağış düştüğünü duyurdu. Park'taki birçok araç sularda kayboldu.

New York'taki metro hatlarının çoğu kapalı, tren servisleri ve uçaklar da askıya alındı. Polis, şehir sakinlerinden özellikle yollardan uzak durmalarını istiyor.

1 MİLYONU AŞKIN İNSAN KARANLIKTA 

New Jersey'de ise iki can kaybı var. Belediye Başkanı Hector Lora, Passaic kentinde bir kişinin boğularak hayatını kaybettiğini, Mullica Hill kentinde de 9 evin fırtına nedeniyle yıkıldığını duyurdu.

Dördüncü Kategori olarak ABD'yi etkileyen Ida Kasırgası, halihazırda 1 milyonu aşkın insanın elektriksiz kalmasına neden oldu. Sorunun haftalarda sürebileceği tahmin ediliyor.

Lousiana'da tablo iç karartıcı. Binlerce kişi eyaleti terk etti, kalanlardan kasırga bitene dek dışarıya çıkmamaları istendi. ABD Başkanı Joe Biden, eyaleti afet bölgesi olarak ilan etti ve çalışmalar için ilave fon sağladı.

NEW ORLEANSTAKİ SETLER İŞE YARADI

NEW ORLEANS'TAKİ SETLER İŞE YARADI 

NWS, New Orleans sakinlerine yönelik Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, "Evinizde iç kısımda yer alan ya da pencereleri olmayan küçük odalarda durun. Yerinizden de ayrılmayın" uyarısını yaptı.

Eyaletin en büyük şehri olan New Orleans'ı 2005 yılında vuran Katrina Kasırgası'nda bin 800 kişi hayatını kaybetmişti. Bu tarihten sonra kentte seller için önlem olarak setler kurulmuştu. Bu setler büyük ölçüde işe yaramış durumda.

Kasırganın vurduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları için binlerce ulusal muhafız görevlendirildi. NBC televizyonunda yayımlanan bir videoda, kasırga nedeniyle, Meksika Körfezi'nin iç kısımlarındaki Cut Off kasabasındaki bir hastanenin çatısının uçtuğu görüldü.

Lousiana'da elektrik kesintilerinin yanı sıra benzin sıkıntısı da başladı. Benzin takip hizmeti GasBuddy, New Orleans ve Baton Rouge şehirlerinde benzin istasyonlarının yarısından fazlasında stokların bittiğini gösterdi. İstasyonlarda ayrıca pompalar çalışmıyor.

ABD Ulusal Hava ve Meteoroloji Hizmetleri tarafından 'Kategori 4: son derece tehlikeli büyük kasırga' olarak nitelendirilen Ida, şimdiye kadar en az 13 can kaybına yol açtı.

Katrina'nın on altıncı yılında karaya ulaşan Ida Kasırgası, hafta sonu boyunca Meksika Körfezi'ndeki ılık sular üzerinde güç kazandı. Fırtınaların sıklığı üzerinde iklim değişikliğinin ne kadar büyük bir etkisinin olabileceği tam olarak hala net değil.

Fakat deniz yüzeyindeki artan sıcaklık, havayı ısıtarak kasırgaların karaya doğru yönelmesinde enerji sağlıyor. Sonuç olarak olağanüstü yağışları beraberinde getirmeleri de son derece olası.

Meksika Körfezi'ndeki petrol üretiminin yüzde 90'ından fazlası da durdurulmuş durumda. GasBuddy, kasırganın ardından ülkede benzin fiyatlarının galon başına ortalama 6 sent yükseldiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66