Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor! 2 ülkeden destek...

Gelen son dakika haberine göre, Türkiye birbiri ardına çıkan orman yangınlarıyla sarsılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangınların 57'sini kontrol altına aldıklarını bildirdi. Yangınlarda şu ana kadar 3 kişi yaşamını yitirirken, 138 kişi de yaralandı. Öte yandan Bakan Pakdemirli, THK uçaklarıyla ilgili çıkan tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Azerbaycan ve Ukrayna'dan ise Türkiye'ye destek için uçaklar havalandı. İşte Türkiye'nin yüreğini yakan orman yangınlarıyla ilgili dakika dakika tüm gelişmeler...

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor! 2 ülkeden destek...

13.00: Bakan Pakdemirli yaptığı yeni açıklamada, "Devam eden yangınlara; 3 uçak, 9 iha, 1 insansız helikopter, 1 yangın söndürme tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinası, 4000’in üzerinde personel ile müdahale ediyoruz. Mücadelemiz aralıksız sürüyor." dedi.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

UKRAYNA'DAN DESTEK

12.58: Ukrayna, orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye 2 AN-32 P tipi uçak ile özel destek ekibi gönderdi.

12.54: Çanakkale Valiliği'nce olası yangınlara karşı il genelinde ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Yarın başlayacak yasak, 30 Ağustos'a kadar sürecek.

12.48: Gaziantep Valisi Davut Gül, kent genelindeki ormanlara girişlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Vali Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ormanların giriş ve çıkışlara kapatıldığını açıkladı. Herkesi kurallara uymaya davet eden Vali Gül, "Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi ve diğer sebeplerden dolayı Gaziantep genelinde ormanlara giriş çıkışlar 15.08.2021 tarihine kadar valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım" dedi. 

AZERBAYCAN, TÜRKİYE'YE 500 KİŞİLİK EKİP GÖNDERİYOR

11.45: Azerbaycan, orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye'ye 500 kişilik ekip, helikopterler, ekipman ve çeşitli malzemeler gönderiyor.

12.30: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antallya'nın Manavgat ilçesindeki yangından etkilenen köylerde incelemelerde bulundu. AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, Atay Uslu ve Sena Nur Çelik ile AK Parti Antalya İl Başkan Yardımcısı Avukat Ahmet Onaran'ın eşlik ettiği Bakan Kurum, yangının kül ettiği Kalemler, Sarılar ve Evrenseki köylerini ziyaret etti. Vatandaşlarla ve yangın söndürmede görevli işçilerle konuşan Bakan Kurum, devletin yanlarında olduğunu, yaraların sarılacağını söyledi.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

12.20: Türkiye'nin farklı noktalarında son 3 günde çıkan 71 orman yangınıyla mücadelede kullanılan insansız hava aracı (İHA) sayısı 4'ten 7'ye yükseltildi.

12.11: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, orman yangınlarının etkili olduğu 6 ilde 101 uzman personelle 324 haneye ulaşarak, 1142 kişiye psikososyal destek verdiklerini bildirdi.

MİLAS VE BODRUM'DAKİ YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

12.08: Bakan Pakdemirli yaptığı son dakika açıklamasında, "Muğla Milas yangını kontrol altına alındı. Muğla Bodrum Güvercinlik yangını kontrol altına alındı. Her iki bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor." dedi.

11.44: Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına devam ediliyor. Sabahın ilk ışıklarıyla hava araçları da bölgede çalışmalara yeniden başladı. Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter yangına havadan müdahale ediyor.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

12.30: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Marmaris'te yangın söndürme ekiplerine su taşırken hayatını kaybeden Şahin Akdemir'e, Allah'tan rahmet diledi. Çelik, Akdemir için Twitter hesabından bir taziye mesajı yayımladı. Akdemir'in fotoğrafını paylaşan Ömer Çelik, "Seni hiç unutmayacağız Şahin. Güzel yüreğin dünyadan büyüktü. Şahin Akdemir kardeşimiz Marmaris'te yangınla mücadele eden ekiplere motoruyla su ve ayran taşırken hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin." ifadelerini kullandı.

11.15: Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınları araştırmak için özel ekipler kuruldu ve dün sabah itibariyle ekipler çalışmalarına başladı. Ekipler, terör ve istihbarat birimlerinin de desteği ile meydana gelen orman yangınlarının çıkış sebebini, terör ve sabotaj ihtimali olup olmadığını tüm yönleriyle araştıracak. Araştırmadan çıkan sonuçlar adli birimlerle paylaşacaklar.

MANAVGAT'TAKİ GERGİNLİK

10.50: Manavgat'ta dün akşam yaşanan gerginlikle ilgili Bakan Çavuşoğlu, 'Can ve mal kaybı var, evi, arazisi yandı vatandaşlar dün akşam biraz gergindi. Ufak tefek itiş kakışlar olmuş tabii. 3 şüpheliye emniyet güçlerimiz tarafından g işlem başladı. Büyük bir gerginlikti. Başka yere çekenler olmuş, Yangından dolayı protesto edildi diye.' ifadelerini kullandı.

THK UÇAKLARI TARTIŞMASI

10.45: Bakan Pakdemirli, yangınlardaki uçak tartışmalarıyla ilgili, "Burada devletin tüm kurumları, devletin 4 bakanı burada. Maalesef söyleyecek hiçbir şey bulamayanlar,a caba uçaklar üzerinden biz bir şey söyleyebilir miyiz... Orman teşkilatı dünyanın en donanımlı teşkilatlarından biri. Eksik müdahale yok. Coğrafyaya göre uçak değil helikopterlerin daha faydalı olacağı düşünülmüş, zamanla uçaklar filoya katılmış. THK ile sorunumuz yok, olmaz da. Bu uçak uçabilecek kapasitede değil, uçsa dahi performans verebilecek kapasitede yok. Biz son teknoloji diyoruz hala antikacı dükkanı gibi 60'lardan kalan uçakları kullanalım deniyor. Orman teşkişlatı istemediği için 2 senedir bunları kullanmıyoruz, 2 senedir daha verimli uçaklar kullandık. Bir tane bu işlerden anlayan insan şunu demeli, helikopter sayınız arttı, noktaya atış yapabiliyorsunuz, bravo. Havada ne kullandığımız değil, yere ne kadar su attığımız önemli olmalı. Biz bir de ihale sistemi ile alım yapıyoruz. Envantere de uçak alımı ile ilgili sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık. Şu andaki uçakların tedarikçisi de THK. Burada uzay aracı kullanmamız gerekse kullanırız. Ağacın bedeli yoktur. Elbette hatasız kul olmaz. Bizim de hatalarımız olabilir." dedi.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

10.40: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, "Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Ulaştırma ve haberleşme anlamında sıkıntı yok. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. İnşallah bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz." dedi.

10.37: 2 bin 300 yapının bu yangın sebebiyle etkilendiğini düşündüklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

10.30: Etkilenen 42 mahalleden 27'sinin tahliye edildiğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımıza yarından itibaren ödeme yapmaya başlayacağız. Elektrik kesilen yerler var. 18 binden fazla vatandaşımıza elektrik ulaşamıyordu. Bu dün daha fazlaydı. Kısa sürede daha da azalacak. Bununla ilgili hızlı biçimde çalışmaya elektrik kurumumuzla koordineli çalışarak sonuç alacağız" dedi.

10.20: Basın mensuplarına açıklama yapan Tarım ve Orman Pakdemirli Bekir Pakdemirli, "Şu anda aktif yangınlarda iyiye gidiş var. Marmaris'te yerleşim yerlerinde risk yok. 3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi koruma günüdür. Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var. Kredi borçlarının ertelenmesini sağlayacağız. Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır. Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim." dedi. 

Bakan Pakdemirli, 'Yangınların sevevi ile ilgili spekülasyonlar sosyal medyada dolaşıyor. Adli merciler ve kolluk kuvvetleri çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığımız veya ilgili kurumlar tarafından önemli buglular bulunduğu anda açıklamalar yapılacaktır. Ekim ayı gibi ağaçlandırma başlayacak.' ifadelerine yer verdi.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

10.00: Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Kahramanlarımız 28-30 Temmuz arasında çıkan 71 orman yangınından 57'sini kontrol altına aldı. Devam eden 14 orman yangınına durmadan, duraksamadan müdahalemizi sürdürüyoruz." denildi.

09.40: Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, gece ormanlık alanda 4 farklı noktada çıkan yangına gece boyunca kara ekipleri müdahale ederken, gün ağardığı andan itibaren de helikopterle söndürme çalışmaları başlatıldı. Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın, 3 noktada kontrol altına alındı. Tek noktada devam eden yangının da kontrol altına alınmasına yönelik müdahalenin sürdüğü belirtildi.

09.37: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangın alanında inceleme yaptı. Söndürme çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Pakdemirli, karadan da bölgeyi gezerek, söndürme çalışmalarını sürdüren ekiple görüştü.

KOCAELİ'DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

09.29: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, hava sıcaklarının artması ve yangın riski nedeniyle il genelinde ormanlık alanlara girilmesinin yasaklandığını bildirdi. Vali Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olası orman yangınlarına karşı önlem alındığını belirtti. Hava sıcaklarının artması ve yangın riski nedeniyle il genelinde ormanlık alanlara girilmesinin, ateş yakılmasının ve havai fişek atılmasının ikinci bir emre kadar yasaklandığını aktaran Yavuz, "Lütfen kurallara uyalım. Ormanlarımıza sahip çıkalım." ifadelerini kullandı.

09.24: Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının hızı, 3'üncü günde kesildi. Etrafı büyük oranda çevrilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılırken, rüzgar hala risk olarak değerlendiriliyor.

08.45: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaklaşık 4 bin personel, yüzlerce araç ve ekipmanla 21 ilde çıkan orman yangınlarına karşı havadan ve karadan müdahale edildiğini bildirdi. "İlgili kurum ve kuruluşlar yaklaşık 4 bin personel, yüzlerce araç ve ekipmanla 21 ilimizde çıkan orman yangınlarına karşı havadan ve karadan müdahale ediyor." ifadelerini kullanan Altun, iki gün içerisinde çıkan 63 yangının 43'ünün kontrol altına alındığını ve söndürme çalışmalarının titizlikle sürdüğünü kaydetti.

08.41: Adana'nın Kozan ilçesinde 2 gün önce çıkan orman yangıını, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

08.22: Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor.

08.07: Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde ormanlık alanda 4 farklı noktada yangın çıktı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangında bazı evler tahliye edildi. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Son dakika: Türkiye yangın kabusu yaşıyor 2 ülkeden destek...

Antalya Manavgat’ta önceki gün 4 noktadan başlayan orman yangınları devam ediyor. Üç vatandaşın hayatını kaybettiği yangınlar Manavgat’ta ilk çıkış noktasından yaklaşık 40 kilometreye kadar ulaşarak geniş bir havzayı etkiledi. Yangında alevlerin ulaştığı mahalleler tahliye edildi. Manavgat’ta önceki gün öğle saatlerinde Yeniköy, Sarılar, Baraj ve Gebeci bölgelerinde başlayan yangın, hızla ilerledi. Gece şiddetli poyrazın etkisiyle kilometrelerce yol kat etti. Alevler Ulukapı Sülek Mahallesi’ne ulaştı. Yangının ilk çıktığı noktaya 25, Manavgat merkeze dört kilometre uzaklıktaki mahallede alevlerin ortasında kalan evlerdeki vatandaşları jandarma ekipleri sirenle uyarıp tahliye etti. Bazı çiftçiler, hayvanlarını önüne alarak mahalleden ayrıldı. Alevlerin gökyüzünü kızıla boyadığı kentte ise otomobilleriyle yangından kaçan vatandaşlar, mahalle girişinde ve Manavgat merkeze yakın bir noktada bekletildi. Mahalle sakinleri yanan evlerini gözyaşlarıyla uzaktan izledi.

Akseki’ye bağlı Kepezbelen Mahallesi’nde de gece 00.30 sıralarında orman yangını çıktı. Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, yangının kısa sürede mahalleyi sardığını belirterek “Kepezbelen yolu kapandı, 13 kişi mahsur kaldı. Ekiplerimizin müdahalesiyle 12 kişi kurtarıldı. 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel maalesef yaşamını yitirdi. Evlerin yüzde 80’i de yanmış durumda” dedi. Mahallenin eski muhtarlarından Yüksel’in, hortumla alevlere müdahale etmeye çalıştığı sırada yaşamını yitirdiği öğrenildi. 50 kişinin yaşadığı Kepezbelen Mahallesi’nde yangın akşam saatlerinde kısmen kontrol altına alındı. Antalya Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkiinde  ikamet eden Osman Gardaş ve Şehri Gardaş da hayatını kaybetti. AFAD da 1’i ağır 138 vatandaşın yangından etkilendiğini, 58’inin tedavilerinin sürdüğünü açıkladı. 

DİĞER MAHALLELERE SIÇRADI

Yangın Manavgat’taki Oymapınar Barajı çevresinde bulunan mahallelere de sıçradı. Kepez Mahallesi ile Manavgat’ın Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi mahallelerindeki evler boşaltıldı. Bucakşeyhler Mahallesi’nde de birçok ev zarar gördü. Oymapınar Mahallesi’nin kuzey kısımlarında yaşayanlar da tahliye edildi, mahsur kalan 10 kişi de kurtarıldı.

Alevler, Oymapınar Barajı yakınındaki elektrik santraline kadar ulaştı. Oymapınar ve Manavgat barajlarında elektrik üretimi durduruldu. Dikmen Mahallesi’ndeki ormanlık alanda süren yangın da rüzgârın etkisiyle birçok eve sıçradı. Poliüretan üretim malzemesi ve kimyasalların bulunduğu iki dönüm arazi üzerinde kurulu depo tamamen yandı. Sarılar Mahallesi’ne doğru ilerleyen yangında evler, sera ve tarım alanları zarar gördü. Vatandaşlar tahliye edildi. Alanya ilçesinde de ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın kısmen kontrol altına alınırken 4 hektar alan zarar gördü. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat’taki yangında şu ana kadar 34 mahallenin zarar gördüğünü söyledi. Böcek, “18 mahalle boşaltıldı. Şu ana kadar 34 mahallemiz zarar gördü. Manavgat’ın 106 mahallesinden 37’sine şu ana kadar su verildi. 69 mahalleye de su verme çalışmaları sürüyor” dedi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de “Çok büyük yangın. Kuzeyli güneyli 30 kilometre, doğulu batılı 40 kilometrenin üzerinde bir havzayı aldı ve tamamen yayıldı. En azından 7-8 mahallenin tamamen yok olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

'ALLAH'IM YARDIM ET'

Manavgat Şişeler Mahallesi’nde bir üretici, tarladaki büyükbaş hayvanlarını alevlerden kaçırmaya çalıştı. İnekleri yakalamaya çalışan üretici, o anları cep telefonu kamerasıyla kaydederek, “Allahım yardım et, ölürsek bunu izleyin” diye ağladı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Manavgat Yangın Komuta Merkezi’nde, Manavgat ve Türkiye’deki diğer yangınlarla ilgili son bilgileri paylaştı. 28- 29 Temmuz tarihlerinde 21 ilde çıkan 63 orman yangınından 42’sinin kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, devam eden yangınları şöyle sıraladı: “Şu an için devam eden yangınlar Adana Karaisalı, Pozantı, Kozan, Sarıçam, Ceyhan ve Feke bölgelerinde, Osmaniye Kadirli, Antalya Manavgat, Akseki, Konyaaltı ve Alanya, Kayseri’de Yahyalı, Mersin’de Aydıncık yangınında 202 hane boşaltıldı, Silifke’de iki ayrı belde toplamda 600 hane ihtiyaten boşaltıldı. Kütahya Emet’te bir yangın devam ediyor. Muğla Marmaris, Didim ve Güvercinlik’te üç yangın devam ediyor. Güvercinlik’te bir otelin boşaltılması söz konusu oldu ve tahliye başladı.”

77 BAĞIMSIZ BÖLÜM

Tüm bu yangınlarla 3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve toplamda tüm kurumlardan katılan 4 bin personelle mücadele edildiğini belirten Pakdemirli, 150 büyükbaş, 1000 küçükbaş hayvan ile 6 bin dekar tarım arazisi ve ağırlıklı muz serası olmak üzere 500 dekar serada zarar tespit edildiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Manavgat’ın Evrenseki, Kalemler, Yavrudoğan, Çolaklı ve Yeniköy mahallelerinde 76 yapı, 155 bağımsız bölüm incelendi. 77 bağımsız bölümün yanarak acil ağır hasarlı veya yıkık olduğu tespiti yapıldı” dedi. 

AKDENİZ'İN ATEŞİ EGE'YE DE SIÇRADI

Akdeniz kıyı şeridini etkisi altına alan yangınlar Ege’ye sıçradı. Muğla’nın Marmaris, Bodrum, Milas ve Datça ilçeleri ile Aydın’ın Didim ilçesinde dün yangınlar çıktı. 1 kişinin can verdiği Marmaris’te lüks oteller tahliye edildi.

Akdeniz kıyı şeridini saran orman yangınları Adana’nın Kozan, Aladağ ve İmamoğlu ilçelerinde dün de sürerken Mersin’de Aydıncık ve Bozyazı ilçelerinin ardından dün sabah Silifke’deki ormanlık alandan da dumanlar yükseldi. Mersin-Antalya kara yolu bir süre ulaşıma kapatılırken Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde çıkan ve kontrol altına alınan yangın dün yeniden başladı.  Yangınlar Ege kıyılarına da sıçrarken Aydın’ın Didim, Muğla’nın Marmaris, Milas, Bodrum Güvercinlik, Köyceğiz, Datça ve Menteşe ilçelerinden de alevler yükseldi. Kütahya, Kocaeli, Karaman, Kilis ve Elazığ’da yükselen alevlere müdahale edildi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler mevkiinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda dün 13.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Müdahale için bir uçak, beş helikopter ve 30 arazöz ile iş makinesi takviyesi yapıldı. Yangının 40 metre kadar yaklaştığı bazı ev ve oteller binaları hortumla ıslatarak alevlerden korumaya çalıştı. Alevlerin yaklaşması nedeniyle tedbir amacıyla 3 yıldızlı iki otel ile yedi villa boşaltıldı. Bazı tatilciler bavullarını alıp ayrıldı. Yanan çam kozalaklarının patlaması sonucu alevlerin sıçradığı üç apartmanın çatı katı yandı. 

Bölgeden motosikletiyle ayrılmaya çalışırken kaza yapan 25 yaşındaki Şahin Akdemir, alevlerin arasında kalarak hayatını kaybetti. İlçenin üzerini kaplayan yoğun dumandan 11 kişi etkilendi. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, yangına biri 8 diğeri 10 yaşındaki iki çocuğun neden olduğu ileri sürüldü. Üç görgü tanığının ifadeleri üzerinden oyun oynarken yangını çıkardıkları iddia edilen iki çocuk İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Marmaris’in ardından Milas, Datça, Menteşe ve Köyceğiz’de de alevler yükseldi. 

Bodrum’a yakın Meşelik Mahallesi’nde çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda 14.30 sıralarında yangın çıktı. 1 saatte söndürülen Datça’daki yangında 1 hektar, Menteşe’de ise 30 zeytin ağacı küle döndü. Milas Meşelik Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangın, yaklaşık 3 saat süren müdahale ile evlere sıçramadan kısmen kontrol altına alındı.
Öte yandan Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Efeler Mahallesi Tekağaç mevkiindeki yerleşim yeri yakınında bulunan makilik alanda çıkan yangın kontrol altına alınırken, 15 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

ADANA'DA 12 KİŞİ KURTARILDI

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Akdam Mahallesi’nde önceki akşam 19.45’te ormanlık alanda çıkan yangının söndürme çalışmaları sürerken gece yarısı Aladağ ilçesi Topallı Mahallesi’nde de orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle yangın İmamoğlu ilçesindeki Otluk Mahallesi’ne de sıçradı. Bölgeye çok sayıda helikopter, arazöz ve Orman Genel Müdürlüğü’ne ait insansız hava aracı (İHA) sevk edildi.

Salmanlı Mahallesi’ndeki yangın bölgesinde mahsur kalan anne- kız ile Aladağ ilçesi Boztahta Mahallesi’nde mahsur kalan 10 kişi AFAD tarafından kurtarıldı. Yedi köyün boşaltıldığı Kozan’da 20 ev zarar gördü, hayvanlar öldü. Vali Süleyman Elban, önceki gün 22 ayrı noktada çıkan orman yangınında 20’sinin söndürüldüğünü belirterek, “En az 300-400 hektarlık alanın etkilendiğini söyleyebiliriz” dedi. Mersin’in Aydıncık ilçesine bağlı Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanı ile Bozyazı ilçesindeki Kötekler Mahallesi’nde önceki gün çıkan orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale dün de sürdü. Bozyazı ilçesindeki yangın 16.30 sıralarında kontrol altına alındı. Aydıncık ilçe merkezi sınırlarına kadar yayılan yangın nedeniyle beş köy boşaltıldı. Silifke’nin İmamuşağı Mahallesi’ndeki Boğsak Koyu’nda ormanlık alan da dün 07.00 sıralarında alev aldı. Yangın kısa sürede yayılınca sahil yakınlarındaki çadır kamplar ve evler tahliye edildi, Mersin-Antalya kara yolu bir süre çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

21 SAAT SONRA YENİDEN BAŞLADI

Osmaniye Kadirli’ye bağlı Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasında dün öğle saatlerinde başlayan ve 21 saatin ardından kontrol altına alınan yangın, dün yeniden başladı. Çok sayıda ev boşaltıldı. Kilis Musabeyli ilçesi Demirciler Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangın 7 saat sonra kontrol altına alındı.Kütahya Emet’e bağlı Samrık köyü yakınlarındaki karaçam alanında çıkan yangına müdahaleler sürüyor.  Kayseri Yahyalı’da Aladağlar Milli Parkı’nda önceki gün başlayan ve Ulupınar Mahallesi’nde kısmen kontrol altına alınan yangında 45 hektar zarar görürken, yangına sigara izmaritinin neden olduğu üzerinde duruluyor. Kocaeli Derince’de çıkan ve 1 saatte kontrol altına alınan orman yangınında yaklaşık 20 dönümlük alan zarar gördü.  Yangına sebep olan bir kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Elazığ’ın Ağın ilçesinde Apuşma Mahallesi’nde önceki gün çıkan yangın 10 saatte söndürülürken, bir ev ile 10 dönüm makilik alan yandı. Karaman’a bağlı Değirmenbaşı köyünde ormanlık alandaki yangında 5 hektar zarar gördü.

ERDOĞAN: DEVLET TÜM İMKANLARIYLA SEFERBER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangını yaşanan bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda sürekli görüşerek, yangınların kontrol altına alınmasına ilişkin yürütülen çalışmalar ve gelişmeler hakkında anlık şekilde bilgi alıyor. Yangınlar sırasında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerdeki halka geçmiş olsun temennilerini iletti. Erdoğan, yangınların kontrol altına alınması ve tamamen söndürülmesi için devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu belirterek, yaraların sarılması için vatandaşların yanında olduklarını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangınlardan etkilenen bölgelerdeki belediye başkanlarından bilgi aldı. CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun yaşanan orman yangınları nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı telefonla aradığı belirtildi. Orman yangınlarının seyri ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu’nun, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi.

'KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, son günlerde çıkan orman yangınlarıyla ilgili kapsamlı soruşturmalar başlatıldığını duyurdu. Altun, “Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine kapsamlı soruşturmalar başlatılmıştır. Sorumlular en kısa zamanda doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66