GÖRÜŞ: Özrü kabahatinden küçük!

Uluslararası ilişkilerde kimse kimseden durup dururken özür dilemez.


Acele edip onur gurur şarkıları söylemeyelim. Bekleyelim görelim. Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu. Düğün değil bayram değil İsrail niye özür diledi. Arkasında ABD olmasa elbette İsrail’e diz çöktürmek çok kolay olurdu.
Zaten İsrail de ABD’nin zorlamasıyla özür diledi. Böyle durumlarda onur gurur şarkıları söylemek, diz çöktürdük naraları atmak yerine “Özür diledilerse ortada özür bile dilettirecek derecede önemli bir başka mevzu var” diye düşünürüm.
Bu durum tam da özrü kabahatinden küçük bir durumu ifade eder. İran ve Suriye meselesi bu haldeyken...
ABD’nin bölgedeki en önemli iki müttefikinin kavgalı olması sorunların ABD açısından çözümünü daha pahalı ve daha geç kılıyor.
Dolayısıyla...
PKK sorununun bu şekilde ve bu konjonktürde çözümüne bu çerçeveden bakabiliriz. Konuya ABD çıkarları açısından bakarsanız, İran’ın halli, Suriye’nin ele geçirilmesi Kürtler’in Türkiye’deki sorunlarından daha önemlidir! PKK meselesi şimdilik portmantoya asıldı. Çünkü liderin öncelik sırası değişti.


ABD de bizden özür dilemişti!


Hatırlar mısınız, ABD’nin Saratoga adlı uçak gemisi Muavenet adlı muhribimizi tam da kaptan köşkünden vurduktan sonra ABD o zamanki hükümetten şöyle özür dilemişti: “Geminizi vurduk özür dileriz.”
Peki ABD Muavenet’i niye vurmuştu?
Güneydoğu’da PKK’lı teröristler köşeye sıkıştırıldığında iki çekiç güç helikopteri PKK’ya yardıma geldi ve askerlerimizi yukarıdan taramaya başladı.
Bunun üzerine subaylardan birisi ihaneti daha fazla sineye çekmedi ve “Helikopterleri indirin” emri verdi. Helikopterler vuruldu. ABD bunun intikamını Muavenet muhribimizi bir tatbikat sırasında (yanlışlıkla!) vurarak aldı.
Saratoga uçak gemisinden fırlatılan füzelerin tespit edilen bir hedefe fırlatılabilmesi için birbirini görmeyen beş ayrı personelin beş ayrı kilidi beş ayrı şifre ile açması gerekiyordu. ABD ‘hata ile’ deyip özür diledi ve iki taraf da o işi kapattı.
ABD ayrıca Kuzey Irak’ta içinde askerdeyken benim de komutanım olan bir istihbarat subayının bulunduğu iki helikopterimizi stingerlerle vurarak düşürdü.
Bütün bu olayları ittifak uğruna sineye çektik...Ne gazetelerimiz yazdı ne televizyonlarımız haber verdi!
Muavenet’in yerine ABD Türkiye’ye 8 eski firkateyn verdi. Bunlardan birini hibe etti, diğer yedisini de her biri 171 milyon dolardan sattı!
İşte buna “kazan kazan” deniliyor. Muavenet’te kaç askerimiz öldü? Bunun ne önemi var. Olay araştırılmadı bile!


Bu da İsrail’in vurduğu ABD gemisi hikayesi...


1967 Arap-İsrail savaşı sırasında Sina’ya yaklaşmış Amerikan Gemisi USS Libery İsrail uçakları ve denizaltıları tarafından vuruldu. İsrail olayın bir kaza olduğunu açıklayıp “ABD’den özür diledi.” Fakat bunun bir kaza olmadığı gün gibi ortada olduğu halde her şeyi araştırma gereği duyan ABD Kongresi bu olayı araştırma gereği dahi duymadı.
Gemisine saldırı olunca ABD bunun bir Mısır saldırısı olduğunu düşünüp nükleer başlık taşıyan uçaklarını Kahire üzerine gönderdi. Saldırıyı son dakikada ABD Dışişleri Bakanı bir telefonla durdurdu ama bu saldırının neden durdurulduğu hiçbir zaman öğrenilemedi. USS Liberty uluslararası sularda 75 dakika boyunca ateş altında tutuldu. 34 Amerikan askeri öldü.


İnsan kimdir?


1- Dostlarını öldürür, efendileri selamlar.
2- Bir efendiyi bıraktığında ötekini göklere çıkarır.
3- Kan döker, özgürlüğün cellatların yardımı ile sağlanacağını düşünür.
4- Kendi zavallılığını bilmek istemez.
5- Kendini tekrar eder ve hep aynı bataklığın içinde boğulur.
6- Sevgiyi çalar.
7- Para delisidir.
8- İktidar delisidir.
9- Efendi olmak için kapısında köpek besler.


Ne zaman insan oluruz?


* Barışın savaştan daha güzel olduğunu kavradığımızda...
* Ormanda düşüne düşüne yürümenin sokaklarda tören yürüyüşü yapmaktan daha önemli olduğunu anladığımızda...
* İyileştirmenin öldürmekten daha iyi olduğunu bildiğimizde...
* Sağlıklı bir özgüvenin ulusal bilinçten önemli olduğunu içselleştirdiğimizde...
** Alçakgönüllülüğün gururdan ve onurdan daha önemli olduğunu hissettiğimizde...


Gazeteciler neden makbul değildir?


* Farklı görüşte olanların kişisel açıklarını aradığı için...
* Belden aşağı vurduğu için.
* Fikirlerini tartışmayıp fikir sahiplerini itibarsızlaştırmaya çalıştığı için...
* Bulduğu ya da eline verilen her bilgi kırıntısından skandal türetmeye çalıştığı için...


 


Nug GÖNÜLTAŞ
nuhgonultas@gmail.com
BUGÜN- 24.03.2013

YORUM EKLE