100 büyük şirket içinde 4 Kahramanmaraşlı kimdir?

Ülkelerin gelişimi ile birlikte müteşebbis ruhlarını canlı tutan Kahramanmaraşlı işletmeler bugün gelinen noktada ülkelerin ve şehirlerin en büyük kazanımı oldu. En hızlı yükselen 100 şirketin içinde bulanan 4 firmanın ikisi KİPAŞ gruba diğer ikisi de ayrı müteşebbislere ait.

100 büyük şirket içinde 4 Kahramanmaraşlı kimdir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğinde belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğinde düzenlenen programla açıklandı.
çimento, elektrik, tarım, tekstil, metal mutfak eşyası, hazır giyim gibi sektörlerde üretim birincisi olan Kahramanmaraş’ta firmaların üretimleri ise kendilerini ve şehri zirve yaptı.
“Mutlak üretim parolası” ile Kurtuluş savaşından sonra üretime dahil olan Kahramanmaraş sanayisi bugün 1 milyar doların üstünde ihracat yapabilen ve 8 ana kolda üretim birincisi haline geldi. Moda başkentlerine kumaş üreten ayrıca, tüm dünya markaların da fason üretimini yapan Kahramanmaraş Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi içerisinde 4 şirketini sokmayı başardı.

İŞTE O 4 FİRMA VE ÖZGEÇMİŞLERİ
KEN KİPAŞ ELEKTRİK ÜRETİM AŞ
Holding iştiraklerinden Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş., KEN KİPAŞ Elektrik Üretim A.Ş., Kiper Elektrik Üretim A.Ş., Maren Maraş Elektrik Üretim Sanayi ve Tic A.Ş. şirketleri; Aydın, Denizli ve İzmir illerinde bulunan lisans sahalarında Jeotermal kuyu sondajı ve elektrik üretimi faaliyetlerini yürütmektedir. Şirket, EPDK’dan alınan üretim lisansları ile Aydın ili sınırları içerisinde İrem JES (20 MW), Sinem JES (24 MW), Deniz JES (24 MW), Kerem JES (24 MW), Mehmethan JES (24.8 MW), KEN 1 JES (24 MW) ve KEN3 JES (24.8 MW) isimli 7 adet jeotermal enerjiye dayalı elektrik üretim santralleri ile toplamda 165.6 MW’lık işletmede olan üretim yapmaktadır. Ayrıca yakın zamanda Germencik sahası içerisinde devreye alınacak olan 33 MW’ lık Melih JES projelerimizle birlikte 198,6 MW’lık kurulu güce erişilecektir.

HANBEY TARIM VE HAYVANCILIK İŞLETMELERİ AŞ
Kipaş Tarım; seracılık, bağcılık ve meyvecilik üzerine kurulmuş doğal tarım yapan bir şirkettir. Seracılık alanında topraksız, modern ilkelerle otomasyona dayalı yetiştiricilik yapılmaktadır. Tozlaşma Bombus arılarıyla doğal olarak yapılmaktadır. İklimlendirme, damla sulama tamamen bilgisayar destekli otomasyonla sağlanmaktadır. Doğal ve sürdürülebilir tarım ilkesiyle; topraksız, hormonsuz olarak serada üretilen yüksek kalite, tat ve lezzette ki domatesleri Kipaş Tarım markasıyla yurt dışına ve yurt içine pazarlanmaktadır.
T, AND P, İÇ VE DIŞ TİCARET SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ
hazır giyim ve konfeksiyon meslek grubunda, Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş bölgesinde dış giyim eşyalarının toptan ticareti (iş giysileri ile triko olanlar dahil, kürk ve deriden olanlar hariç) konularında hizmet vermektedir.
BEYSAN ALAYBEYOĞLU İNŞAAT MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET AŞ
Alaybeyoğlu ailesinin 1980 yılında kurmuş olduğu Beysan Alaybeyoğlu İNŞ.MAD.SAN VE TİC A.Ş, faaliyetine ilk olarak Kahramanmaraş’ta, tuğla imalatı ile başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana, son teknoloji kullanarak bölgenin en kaliteli tuğlasını üretmeyi misyon haline getiren firma, aynı prensiple tarım, süt hayvancılığı ve makine imalatı ile faaliyet konularını arttırmıştır. Uzun yıllar sonunda , inşaat sektöründe edindiği birikimi yalıtım sektörüne de aktarmayı hedefleyen BEYSAN A.Ş., son olarak 2010 yılında Kahramanmaraş ilinde , 10.000 m2 kapalı alan olmak üzere, toplam 15.000 m2lik alanda BEYPAN markası ile Ekstrudepolistrenısı yalıtım levhası (XPS) üretimine başlamıştır”

Haber: Kanal 46- Ekonomi haberi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER