Ali Öztunç: "Bu tarlanın taşıyla bu tarlanın kuşunu vuramazsın"

CHP Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztunç, vekil seçilmesinin üzerinden 1 yıl geçmesi, İstanbul seçimleri, AK Partinin gidişatı ve Kahramanmaraş’a yapılacak stat ile alakalı konuştu. Öztunç: “ Kahramanmaraş hariç her yere stat yapıldı. Kahramanmaraş’a neden yapılmıyor? Bu tarlanın taşı ile bu tarlanın kuşunu vuramazsın” dedi

Ali Öztunç: "Bu tarlanın taşıyla bu tarlanın kuşunu vuramazsın"

CHP İl Binasında basın mensuplarının karşısına geçen Öztunç, 1 yıllık icraatlarını anlatıp bütün soruları yanıtladı. İstanbul seçimlerinde yoğun çalışan Öztunç: “31 Martta seçim yaptık ve millet iradesini gösterdi. Adaşlardan biri kazandı diğerleri kaybetti. Her yerde böyle gerçekleşir. Kahramanmaraş’ta da böyle oldu. Biz iki adaylı bir yarışın içerisindeydik. Birisi bendim, birisi Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör’dü halk Hayrettin beyin belediyeyi yönetmesini istedi. Bu noktada oyunu verdi. Aynı durum İstanbul içinde gerçekleşti. İstanbullular Ekrem İmamoğlu’nun belediyeyi yönetmesini istediler ve o noktada kararlarını verdiler” şeklinde konuştu

66 ÖNERGE VERDİM

Öztunç konuşmasında şunlara değindi: “Bir yıl içerisinde 11 ilçemizin tamamının sorunlarıyla ilgilendim. Bugüne kadar TBMM’ye Kahramanmaraş’ın sorunlarına ilişkin 66 adet önerge verdim. Aksu Çayının kirliliğine ilişkin neden temizlenmiyor? Diye araştırma önergesi verdim. Bir başkası Elbistan’daki Ceyhan Nehrinin temizliğine ilişkindir. Ulusal konularda yani memleketi ilgilendiren meseleler konusunda iki tane kanun teklifi verdim. Bir tane uluslararası toplantıya katıldım. Ankara’ya gelen tüm hemşerilerimizin her türlü sorunuyla ilgilenmeye çalıştım. Kapım her zaman açık oldu. Meclisteki odamda benim kapım kilitli değildir. Sabah 9 akşam kaçta biterse bitene kadar meclisteyim. Telefonlarımız her zaman açıktır. Kim bize ulaşmak istediyse ulaşmıştır. Sorunlarıyla ilgilenmişizdir.

KEYİFLİ BİR SEÇİM OLDU

Yerel seçimlerde adaylık süreci yaşadık. Keyifli bir seçimdi. Ben yerel seçimlerde iyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Bu işler ekip işidir. Örgütlenme işidir. Ali Öztunç tek başına hiçbir şey yapamaz. Sağ olsun arkadaşlarımızda destek oldular. Bizde ciddi bir mesai harcadık ve harcadığımız mesai sonucunda yerel seçimlerde 37 bin olan oyumuzu 170 binlere çıkarttık. Bir yıllık milletvekilliğimde İzmir’deki ve İstanbul’daki Kahramanmaraş derneklerini ziyaret ettim ve onların sorunlarıyla ilgilendim. Bana sadece Kahramanmaraş’ta yaşayan Kahramanmaraşlılar gelmiyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki Kahramanmaraşlılar geliyor.

BENDE ELİMDEN GELDİĞİ KADAR ONLARA DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUM

Yine yurt dışında Almanya, Fransa ve Avusturya’daki Kahramanmaraş derneklerini ziyaret ettim ve sorunlarını dinledim. Bir yıl içerisinde mal varlığımda artış olmadı. Hala Ankara’da ve Kahramanmaraş’ta kirada oturuyorum. Sadece benim değil, ailemin de mal varlığında artış yok. Aile olarak herhangi bir mal varlığı artışımız söz konusu değil. Bunu bir şeffaflık gereği söylemek durumdayım. Siyasete girerken ne ise siyasette her geçen yılda vatandaşa mal beyanında bulunmak zorundayız. Ben bu ahlak kapsamında mal beyanımı paylaşmak istedim.

Dün mecliste bir konuşma yaptım; Milli Eğitim Bakanlığı kanun teklifi vardı. 16’ıncı madde üzerinden de ben konuştum. Konuşurken LGS sınavlarını söyledim. LGS sınavlarında Kahramanmaraş geçtiğimiz yıl Türkiye 35’incisiydi, bu yıl 64’üncü oldu deyince Sayın Öçal ile Kılıç ön sıralardan konuştular ve Kahramanmaraş’ın 15’inci sırada olduğunu söylediler. Ama sonradan baktığımda 15’inci sırada olmadığımızı gördüm. Numara yapıyorlar. Vatandaşa doğru söylemek gerekir. Vatandaşa yanlış bilgi vermemek gerekir. 2019 LGS verilerine göre Kahramanmaraş yüzde 20’lik dilime giren 3 bin 335 öğrenci sayısı baz alındığında 15’inci sırada bu doğru. Ama sınava giren tüm öğrenciler 18 bin 435 öğrenci baz alındığında 64’üncü sıradayız.

DİLİMDE TÜY BİTTİ, STAT YAPIN DİYE

Diğer bir konu stadyum meselesi. Dilimde tüy bitti, stat yapın diye. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydım şu anda stadın temeli atılmıştı. Büyükşehir Belediyesi olarak ben o temeli atardım. Şimdi AK Parti Milletvekilleri stat yapacağız diyor. Mahçiçek stadının yerine. Ama Onikişubat stadını satacağız, bizde stat yapacağız diyorlar. Böyle olmaz. Sen eğer bir stat yapacağım diyorsan git yap, neden satıyorsun? Kahramanmaraş’ta bir milli maç oynansın dedim. Bu nedenle de TFF’ye başvurdum. TFF’den bana 2 gün önce cevap geldi. Gelen cevapta TFF Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğümüzün yapmış olduğu tespitlere göre Kahramanmaraş Onikişubat Stadyumu A Milli maçlarının ve 21 yaş altı maçlarının oynanması için maalesef fiziki şartları karşılamadığı için uygun değildir diyor. Yeni stat yapacağınıza şu statlardan birinin milli maçlara uygun hale getirseniz ne olur. Ben AK Partili milletvekillerine sesleniyorum; lütfen stadyum meselesini ciddiye alın.

BELEDİYEDEKİ BORCU BEN Mİ YAPTIM?

belediyedeki borcu ben mi yaptım? Hayır. AK Partili belediyeler vardı. 2 milyar TL borç varmış. Nereye gitti bu para? Kaç tane bankamatik çalışan var? Kimler bunlar? Kahramanmaraş’a hiç gelmemiş ama belediyeden maaş alan var mı yok mu? Sayın Güngör buna cevap versin. Borç var diye Ramazan çadırı kalktı. Yollar yapılmıyor. Çalışanların sosyal denge parası kesildi. Aksu çayı temizlenecek diyorlardı ama temizlenmedi. Bu çalışma neden başlamadı? Suya yüzde 18 zam yapıldı. Hani suda indirim yapacaktınız?”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Borç suz belediye olmaz vekilim borç varsa birşeyler yapılmış demekki.yine en iyi hizmeti Erkoç yaptı vekilim bunu inkar edemeyiz.kapanan onca belde belediye lerin borcu varmış ama yinede birşeyler yaptı Erkoç saygı duymak gerek

SIRADAKİ HABER

banner63