Bakanlık Kahramanmaraş için dev raporu açıkladı!

Ticaret Bakanlığı, Kahramanmaraş raporunu açıkladı. 2016 yılı raporuna göre, şehirde 2 bin 119 esnaf, 21 bin 777 iş yeri, 1 milyon 096 bin 610 nüfus ve 40 Oda sayısı bulunuyor.

Bakanlık Kahramanmaraş için dev raporu açıkladı!

Yıllık 1 Milyar Dolar İhrnacat yaparak bu konudaki maharetini gösteren Kahramanmaraş’ın ekonomik manada artan trende sahip olması yüzleri güldürüyor. Kurtuluş savaşından bu yana üretime dayalı ekonomisi ile Türkiye’nin itici gücü olan Kahramanmaraş, tekstil dahil olmak üzere 8 kolda üretimin yıldızı.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret İstatiskleri bölümünden Kanal 46 Muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye ve Kahramanmaraş’ta azalan ve artan meslek isimleri yayımladı.

EN AZLA ARTAN MESLEKLER
Rapora göre Türkiye ve Kahramanmaraş’ta en artan meslekler: “
Bakkallık, Bayilik, Büfecilik--Kadın ve Erkek Kuaförlüğü --Servis Aracı İşletmeciliği--Lokantacılık (Kebap, Köfte, Döner ve her türlü yemek) ---Pazarcılık --Kahvecilik,--Kıraathanecilik ve İnternet Kafe İşletmeciliği --Emlak Komisyonculuğu ve Danışmanlığı--Nakliyecilik ve Nakliyat Komisyonculuğu --Konfeksiyon İmal ve Satıcılığı --Aperatif Yiyecek Maddeleri İmal ve Satıcılığı (Tantuni, Ciğer, Kokoreç, Midye, Gözleme, Katmer, Dürüm, Sıkma, Çiğköfte v.b.) --Kafe, Kafeterya, Kahvaltı Salonu İşletmeciliği --Telefon, Cep telefonu, Faks, Telsiz ve Diğer Haberleşme Cihazları ve Aksesuarları Satış, Tesisat--Kuruculuğu, Bakım ve Tamirciliği --Mobilya İmal ve Satıcılığı --Oto Galericiliği (Oto Alım-Satım) --Kır Kahvesi, Çay Bahçesi, Çay Ocağı, Piknik ve Dinlenme Yeri İşletmeciliği -Taksicilik --Tuhafiyecilik --Oto Motor Tamirciliği --Hafriyatçılık (Kazı İşleri) oldu.

EN AZALAN MESLEK GRUPLARI
Rapora göre Türkiye ve Kahramanmaraş’ta en azalan meslekler:
Şoförlük--Plak, Bant, Video, VCD, DVD Kayıt, Kiralama ve Satıcılığı ---Motorsuz Taşıt Aracı Nakliyeciliği --Her Türlü Seyyar Satıcılık (Süt, Yoğurt, Sebze ve Ev Eşyası Satanlar)--Manifaturacılık --Hızarcılık ve Bıçkıcılık --Laboratuar ve Eğitim Malzemeleri İmal, Satış ve Tamirciliği --Nakliyat Anbarları İşletmeciliği ---Pamuklu Yünlü İpekli Dokuma Satıcılığı--Tiftikçilik, Yüncülük ---Battaniye İmal ve Satıcılığı --Yorgancılık ve Hallaçlık --Madeni Etiket, Rozet, Plaka vb. İmal, Satıcılığı--Kavaflık --Oto Conta İmal ve Satıcılığı --Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Şekerli Maddeler İmalciliği--Mum İmal ve Satıcılığı --Ayakkabı,--Terlik vb. Deri Eşya Satıcılığı ve Tamirciliği--Çivi, Cıvata v.b. İmal ve Satıcılığı--Ayakkabı Modelciliği

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER