Bayram sonrası Mavi tur başlıyor

Kahramanmaraş’ta uzun süredir Türkiye’nin dört bir yanına tarih, kültür ve doğa turları düzenleyen NSR tur, normalleşmenin başlamasıyla Karadeniz turlarına start verdi. NSR Tur, çok uygun fiyatlara en lüks otellerde konforlu araçlarla yeşil ile maviyi buluşturuyor.

Bayram sonrası Mavi tur başlıyor

Kahramanmaraş’ta hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde çıkması, Karadeniz turuna olan yoğun ilgiyi artırdı. Kahramanmaraş’ın turizm acentesi NSR tur, uzun süren Pandemi süreci sonrası ilk Karadeniz turuna 10 Ağustos’ta start verecek.

Lüks otobüslerle tura katılmak isteyen müşterilerini Mavi ve Yeşil ile buluşturacak olan acente şu güzergahları kullanacak

KARADENİZ VE YAYLALAR TURU

1.GÜN 10.08.2020 SAAT 22.00’da NFK önünden hareket

2.GÜN 11.08.2020 AMASYA, YEŞİLIRMAK, KAYA MEZARLARI, İLK ADIM ANITI, BANDIRMA VAPURU, SAMSUN

Sabah alacağımız kahvaltı sonrası, rehberimizin belirlemiş olduğu saat itibariyle gezimize başlıyoruz. Amasya‘da bugün yapacağımız gezimiz esnasında ; 2. Bayezit Cami ve Külliyesi, Yeşil Irmak Manzarası ve Kıyısında bulunan ünlü tarihi konaklar, Kral Mezarları, Amasya Müzesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra saatlerinde programımızı sonlandırarak SAMSUN a geçiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk 'ü İstanbul'dan Samsuna kurtuluş mücadelesinin ilk ateşini yakmak üzere ulaşmasını sağlayan Bandırma Vapuru Müzesi ziyaret ediyoruz. Bandırma vapuru yanında bulunan İLK ADIM VE ONUR ANITI da ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Konaklama ÜNYE de.

2.GÜN 12.08.2020 BOLAMAN - YASON BURNU - ORDU BOZTEPE - GİRESUN KALESİ – TOPAL OSMAN ANITI – KUZALAN ŞELALESİ – MAVİ GÖL – PINARLAR KÖYÜ TRAVERTENLERİ – KÜMBET YAYLASI

Ordu manzaralı Boztepe’de alacağımız sabah kahvaltı sonrasında Yunan Mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Argonotlar'ın maceralarının yaşandığı Yason Burnu ve Kilisesi'ne hareket ediyoruz. Bolaman Virajları’nı takip ederek Ordu’ya varıyoruz. Kenti kuşbakışı görebileceğimiz Boztepe’ye teleferikle çıkıyoruz. Gördüğümüz bu muhteşem manzara karşısında elbette bir çay içimlik vaktimiz olacak. Rotamızı Ordu ile birlikte fındığın iki başkentinden biri sayılan ve kiraz meyvesinin anayurdu olan Giresun’a çeviriyoruz. Öğle yemeğimizi Giresun’da alıyoruz. Tarihi şahsiyet Topal Osman’ın Giresun Kalesi'ndeki anıt mezarını ziyaret ederek, Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası'nı ve şehri kuş bakışı seyredebileceğimiz bir noktadan çaylarımızı yudumlarken manzaranın tadını çıkarıyoruz. Ardından Zeytinlik Mahallesi sokaklarında yürüyerek otobüsümüze ulaşıyoruz. . İlk durağımız Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl. İnişdibi Köyü’nde çıkan maden suyundan tadıp, Pınarlar Köyündeki travertenleri görüyoruz. Daha sonra Şebinkarahisar yolu üzerinden İkisu Kanyonu manzarası eşliğinde Kümbet Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Türkiye’nin ilk kaya oyma yöntemi ile yapılan Rıfat Paşa Tünelinden geçerek Uzundere Yaylası üzerinden Kümbet Yaylasına varış. Konaklama ve akşam yemeği Birun Otel’de.

3.GÜN 13.08.2020 TRABZON – ATATÜRK KÖŞKÜ – AYASOFYA – SÜRMENE - FIRTINA VADİSİ – TİMİSVAT KÖPRÜSÜ- AYDER YAYLASI – GELİNTÜLÜ ŞELALESİ

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Trabzon için yola koyuluyoruz. Atamızın vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak bilinen Atatürk Köşkü'nü geziyoruz. Anadolu’nun üç Ayasofya’sından biri olan Trabzon Ayasofya’sını ziyaret ediyor ve bugün sadece Trabzon’da yapılabilen kuyumculuk dünyasının en tanınmış işleme metodu olan Kazaziye sanatının inceliklerinin anlatılacağı ve alışveriş imkanı bulacağımız bir atölyeyi ziyaret edip; ardından meşhur Akçaabat köftesi yiyeceğimiz restoranımıza hareket ediyoruz. Güzergâhımız üzerinde takası ve bıçaklarıyla ünlü ilçemiz Sürmene’de bıçak alışverişi imkanı buluyoruz. Kaçkar Dağları’nın en güzel yaylalarından biri olan Ayder Yaylası’na yolculuğumuz başlıyor. Hava şartları ve zaman müsaitliğine göre Fırtına Vadisi’nde rafting yapma imkanımız olacak. Sonrasında bölgenin en güzel taş kemer köprülerinden biri olan Timisvat Taş Kemer Köprü’yü görüyor ve yeryüzünün cenneti olarak tabir edilen Ayder Yaylası'na hareket ediyoruz. Ayder Yaylası'nın simgesi olan Gelintülü Şelale'sinin görülmesinin ardından yaylada serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz zipline yapma imkanı bulacaktır. 2 gece konaklamamızı ve akşam yemeğimizi Ayder Yaylası’nın en iyi oteli olan Ayder Haşimoğlu Otel’de gerçekleştireceğiz. Dileyen misafirlerimiz için (otele yürüyüş mesafesinde olan ) kaplıcaya girme imkanı. Yöre folklorunun en güzel örneklerinden olan tulum ve horon gösterileri ile akşam otelimizde keyifli dakikalar geçirecek, sizlerin de katılımlarıyla ritme ayak uydurarak yöre insanının sıcakkanlılığına tanık olacaksınız…

4.GÜN 14.08.2020 ÇİNÇİVA – ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - UZUNGÖL

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısından sonra Lazların ve Hemşinlilerin memleketini yakından tanımak adına yörenin en büyük ve en eski köprüsü olan; Şenyuva (Çinçiva) Köprüsü'nü görüp sonrasında tarihi Trabzon-Tebriz ticaret yolunun karakollarından olan Zilkale’yi ziyaret edeceğiz. Bölgenin debisi en yüksek şelalesi olan Palovit Şelalesi'nin görülmesinin ardından Çamlıhemşin merkezde yöresel ürünler (peynir, tereyağı vs.) için alışveriş imkanı. Fırtına Deresi üzerinde öğle yemeği için mola veriyoruz. İsviçre Alplerini aratmayan güzellikteki Uzungöl'e hareket ediyoruz. Yol üzerinde halk arasında adı ''Feretiko'' olarak bilinen Rize Bezi'nin imal edilip satıldığı fabrikayı ziyaret edecek ve alışveriş imkânı bulacağız. Uzungöl'e varışımızın ardından öğle yemeği için serbest zaman. Karadeniz yaşamını anlatan Dursun Ali Müzesini geziyor ve göl etrafındaki yürüyüşümüzde doğanın muhteşemliğine şahit olup, belirlenen saatte buradan ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Kiremitli Köprü’yü (Hapsiyaş’ı) panoramik olarak görüyoruz. Çayın tarladan toplanıp soframıza gelene kadar geçirdiği serüveni dinleyebileceğimiz ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağımız çay fabrikasını ziyaret ederek, ikram edilen taze çayımızı tadıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama UZUNGÖL DE.

5.GÜN 15.08.2020 KARACA MAĞARASI – HARŞİT VADİSİ –HAMSİKÖY- ZİGANA

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Sütlacı ile meşhur Hamsiköy’e gidiyor ve hem manzaranın hem de tatlımızın keyfini çıkarıyoruz. Ardından Zigana üzerinden Gümüşhane’ye ulaşıyoruz. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne girmeye aday, 1550 m. yükseklikteki, sarkıt ve dikitlerine hayran kalacağınız Karaca Mağarası'nı geziyoruz. Yerden 240m yükseklikteki Torul Cam Terası görüyor ve Harşit Vadisi boyunca Karadeniz’in ormanlarına, dağ yapılarına ve kendine özgü yerleşim birimlerine tanık oluyoruz.

KAHRAMANMARAŞ A HAREKET.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67