Bir gece ansızın Kahramanmaraş’ı vurabilir! Bu planlama Kahramanmaraş’ı kurtarabilir

Depremsellikte Türkiye’nin en tehlikeli bölgesi olarak gösterilen Kahramanmaraş’ı depreme hazırlayacak dev hamleyi Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalayarak yürürlüğe girdirdi.

Bir gece ansızın Kahramanmaraş’ı vurabilir! Bu planlama Kahramanmaraş’ı kurtarabilir

Depremin oluşturduğu yıkımı önlem için geliştirilen Reyting sistemi 25 il’de afet risklerini, nüfusun büyüklüğünü ve finansal gereksinim kriterlerini baz alarak kentsel dönüşüm başlatılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı 2021 yılı planında afet riskli alanların tespiti, ilanı ilişkin mevcut kriterlerin geliştirileceği, yüksek öncelikli alanların 'çok ölçütlü değerlendirme modeliyle' öncelikle dönüştürüleceği vurgulandı.

İzmir’deki depremin ardından kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriliyor. Kahramanmaraş’ta bu zamana kadar ana cadde üzerinde altlarında işyeri olmayan binalar sözde kentsel dönüşüme girerken, riskli yapılarla ilgili kamu binaları dışında bir adım atılmadı. 2011 yılında KSÜ bünyesinde kurulan ve riskli kamu binalarının araştırıldığı komisyon çalışmasını tamamlayarak onlarca riskli okul ve riskli kamu binaları tahliye edilmişti.

Can ve mal kaybına neden olma açısından afet riskleri, etkilediği nüfusun büyüklüğü, mali ve finansal gereksinim, rezerv alanın mevcudiyeti gibi kriterler esas alınarak puanlama yapılacak. Kentsel dönüşümde öncelikli yerleşim alanları bu puanlama esas alınarak başlatılacak.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı'nda kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısının arttığına dikkat çekilerek, önceliklendirme çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Kentsel dönüşüm uygulamalarında il bazında hazırlanan kentsel dönüşüm stratejileri esas alınacak. İl ve ilçe bazında riskli, rezerv alanlara ilişkin verileri, sosyal yapı analizini, ekonomik bütünleşme, altyapı durumu, finansman modelleri ve il bazında dönüşüm hedeflerini içeren kentsel dönüşüm stratejileri hazırlanacak. Son dakika haberinin ayrıntılarına göre tam 25 şehir için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanacak.

Depremsellik açısından Türkiye’nin en tehlikeli bölgesi olarak gösterilen ve uzmanların uyarısıyla yıkıcı bir deprem beklenen Kahramanmaraş’ın, bu planlamadan nasıl yararlanacağı şimdiden merak konusu oldu. Uluslararası Deprem Tatbikatı ve il afet risk azaltma planı projesinde pilot il seçilen Kahramanmaraş adım adım depreme hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan plan kentin kurtarıcısı olarak görülmeye başlandı.

ŞİMDİ KENTİN TEK YÜREK OLMA ZAMANI

Türkiye’nin en tehlikeli fay hattı üzerinde bulunan ve 2011 yılında MTA’nın revize ettiği deprem haritasında kentin içerisine paralel uzanan diri fay hattının bulunduğu Kahramanmaraş, yapı stoku açısından Türkiye’nin en tehlikeli illerinin başında gelirken, AFAD’ın 2021 reyting planının Kahramanmaraş’tan başlanması bekleniyor. Projeye dâhil edilen 25 il içerisinde yer alan Kahramanmaraş’ın gerekli çalışmaları yaparak kentsel dönüşümde en yüksek oyu alması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73