Erdal Kanbur: ''Fıstık ezmesi Gastronomimizde önemli bir yere sahip!''

Dondurmayı tüm dünyaya sevdiren Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü markası Mado’nun Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur, dondurmanın olduğu gibi Fıstık Ezmesinin de anavatanın Kahramanmaraş olduğunun tescillenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Erdal Kanbur: ''Fıstık ezmesi Gastronomimizde önemli bir yere sahip!''

Yüzyıllardır Kahramanmaraş’ın gastronomisinin en önemli lezzet duraklarından biri olan Fıstık Ezmesi Kahramanmaraş’ın tescilli ürünleri arasında yerini aldı. Böylece Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin yöresel ürünlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla tescili onaylanmış ürün sayısı 15’e yükseldi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, yöresel ürün ve lezzetlerin korunması için tescil başvurularını sürdürüyor. Son olarak, Büyükşehir tarafından Türk Patent Enstitüsüne yapılan “fıstık ezmesi” tescil başvurusu kabul edilerek, şekerleme alanında Kahramanmaraş’a ait bir ürün olarak yerini aldı. Türk Patent Enstitüsü 15.02.2021 tarih ve 95 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yer alarak tescillenen Fıstık Ezmesi, şekerleme pazarında rağbet gören bir ürün olduğu belirtildi.

Dört kuşaktır Kahramanmaraş dondurmasını usta ellerde döven Mado Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur, lezzet kattıkları fıstık ezmesinin tescillenmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Fıstık rekoltesinin çok büyük bir bölümünün Pazarcık bölgesinde yetiştiğini hatırlatan Kanbur; “yüz yıllardır bu fıstık ağaçları kentimizde yetişiyor. Hatta 1800’lü yılların ikinci yarısında Maraş’a atanan Mutasarrıf Yahya Dede Paşa’nın Maraş’ta milyonlarca yabani melengiç ağacına rastladığını ve halkı teşvik ederek bu ağaçların aşıladığı bilgisi yer alır. Aşılamadan 4-5 yıl sonra ise ürün vermeye başlar. Fıstık Kahramanmaraşlı birçok çiftçimizin de geçim kaynağıdır, rayihası en kaliteli fıstık burada yetişir ve tatlılarımıza lezzet katar.” Dedi.

Mado olarak yıllardır fıstık ezmesi ürettiklerini ve kaliteden ödün vermediklerini de belirten Kanbur, Kahramanmaraş’ın gastronomi açısından birçok ürünün daha tescillenmesini beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63