Hırsızlar Kahramanmaraş’ta bu yöntemi kullanıyor

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğüne bağlı hırsızlık dedektifleri, hırsızlık yapmak için kente gelen özellikle bayanlara göz açtırmadı. Dar alan uygulaması yapan dedektifler yakaladıkları bayanların üzerinde kapıları 5 saniye içerisinde açabilen plastik aparat ele geçirdiler.

Hırsızlar Kahramanmaraş’ta bu yöntemi kullanıyor

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri bugün ikindi saatlerinde Onikişubat ilçesinde dilenci görünümlü 3 kadından şüphelendi. Kadınları durdurarak incelemeye alan ekipler yaptıkları sorgulamada kadınların çok sayıda suç kaydının olduğu ve çevre illerden Kahramanmaraş’a hırsızlık amacıyla gelmiş olabilecekleri değerlendirildi. Ekipler yaptıkları üst aramasından ise kapıları 5-10 saniyede açabilen plastik apart ele geçirdi. Ekiplerin dikkati hırsızlık olaylarının gerçekleşmeden sona ermesine neden oldu.

Çevre illerden Kahramanmaraş’a bohçacı, satıcı, dilenci görünümünde gelip hırsızlık amacı taşıyan kişilere karşı vatandaşları uyaran Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü ekipleri evlerde yapılan hırsızlığın yüzde 80’inin gündüz saatlerde gerçekleştiğini belirtti. Polis ekiplerinin Gaziantep ve Adana yolundaki kontrol noktalarında genellikle şüpheli kişilerin şehre girişinin engellendiğini belirten ekipler, genellikle apartmanlarda dolaşan bu kadınların kilitli olmayan kapıları kolaylıkla açtıklarını ifade ettiler.

Hırsızların çalışma yöntemleri hakkında da vatandaşları uyaran ekipler, dilenci ve bohçacı kılığına bürünmüş bu kadınların apartmanlarda kapı kapı dolaşarak zile bastıklarını, evden her hangi bir ses gelmemesi durumunda ise yanlarında bulunan plastik aparatla kısa sürede kapıları açabildikleri bilgisini verdi.

Bu tür hırsızlık olaylarının yaşanmaması için kapıların anahtarla kilitlenmesi gerektiği uyarısında da bulunan Polis ekipleri, “Kapıların sadece çekilerek kilitlenmeden bırakılması halinde basit yöntemlerle kolayca açılabileceğini unutmamalıyız. Hırsızlar, kapı ara boşluğundan plastik kart sokmak suretiyle kapı dilini düşürüp birkaç saniyede içeriye girebiliyor. En iyi yöntemin komşuya bile gidilse kapının kilitlenmesidir. Apartmanlarda dolaşan bohçacı ve dilencilerin yüzde 90'ı çok sayıda sabıkası olan kişilerdir. Bunları ihbar eden vatandaşın şikayetçi olmasına gerek yok, isimleri gizli tutulacaktır. Polis kendi yönünden gerekli incelemeyi yapacak, vatandaşı rahatsız etmeyecektir.” Uyarısında bulundu

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER