Kahramanmaraş’ta PH değeri yüksek su Cerit’te çıktı Sıralama ise hayli ilginç

Türkiye’nin beşinci su havzasına sahip Kahramanmaraş’ta içme suyu analiz raporlarından elde edilen bilgilere göre, Cerit’in suyu diğer ilçelere göre PH değeri en yüksek ilçe çıktı.

Kahramanmaraş’ta PH değeri yüksek su Cerit’te çıktı  Sıralama ise hayli ilginç

TBMM’de CHP Milletvekili Ali Öztunç ve AK Parti Milletvekili Ahmet Özdemir ile gündeme gelen KASKİ’nin ilçelerdeki ölçümleri muhabirimiz tarafından derlendi.
PH AÇISINDAN KAHRAMANMARAŞ, BULANKLIK AÇIZINDAN ADANA
Suyu en içilebilir iller arasında bulanan Kahramanmaraş’ta günlük aylık ve yıllık periyotlarla yapılan ölçümler neticesinde suyun içindeki değerler bulunuyor. Buna göre Adana ve Gaziantep’e göre suyu PH açısından sağlıklı içerken Adana’nın suyunun bulanıklık açısından en temiz su olduğu tespit edildi.
SU İÇİLEMEZ DİYE ANLAŞILMASIN
Adana’da suyun bulanıklık ölçüsü 0,17 olurken bu rakam Kahramanmaraş’ta 0,30 ila 0,50 arasında değişiyor. Bu farklılık ise suyun içilmediği anlamanı gelmiyor. Mevzuat verilerine göre ise suyun bulanıklık derecesinin 5’e kadar çıkabilir diyor. Yani başka bir ifadeyle Kahramanmaraşlı vatandaş rahat rahat musluktan akan suyu içebilir.
İÇME SULURANDA BULUNAN BİLEŞENLER
Sağlık örgütlerine göre musluk sularından akan suyun laboratuvar verilerinin ise Ph 6,5-9,5-- İletkenlik, 2500-- Bulanıklık (NTU, neftelometrik bulanıklık birimi) 5-- Klorür (mg/L) 250-- Amonyum (mg/L) 0,5-- Nitrit (mg/L) 0,5-- Nitrat (mg/L) 50-- Sülfat (mg/L) 250-- Demir (mg/L) 0,2-- Alüminyum (mg/L) 0,2-- Sodyum (mg/L) 200 Olması gerekiyor. Kahramanmaraş’ta musluk sularından akan değerler ise sağlık verileri ile bire bir uyuyor
KAHRAMANMARAŞ'IN İLÇELERİNİN DURUMU
Kısa adı KASKİ olan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden Kanal 46 ekibinin ilçeler kategorisinin yanında bulanan sekmenin en başındaki ölçüm istasyonunu kullanarak derlediği bilgiye göre ,11 ilçeden alınan suyun PH ve bulanıklık değerlerine göre PH değeri en yüksek ilçe Çağlayancerit çıktı. Cerit’te suyun PH değeri 8.20 çıkarken bunu sırasıyla Nurhak 8. 07- Afşin 8,05- Göksun 8 ,01- Elbistan 7,85- Türkoğlu 7,80- Ekinözü 7,68- Pazarcık 7,61- Onikişubat 7,27- Dulkadiroğlu 7,16- Andırın ise 7,05 çıktı. Mevzuatın Limiti En düşük 6, 5 olarak belirlenirken Mevzuat Limiti En yüksek değer olarak ise 9,5 olarak kayıtlar geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63