Kipaş'tan doğaya tamı tamına 500 bin adet!

Yaptığı yatırım ve oluşturduğu istihdamla Türkiye ekonomisinin önemli kilometre taşlarından biri olan Türkiye’nin tekstil devi Kipaş Holding, doğaya 500 bin fidan ağacı dikecek. Orman Bölge Müdürlüğü ile fidan dikim protokolü imzalayan İşadamı Öksüz, Türkoğlu’na da iki yeni fabrika kurulacağı müjdesini verdi.

Kipaş'tan doğaya tamı tamına 500 bin adet!

ÇEVRE KRİTERLERİNE UYUYORUZ

Kahramanmaraş’ta 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağlayan Kipaş Holding, doğaya 500 bin adet fidan dikecek. Kipaş Holding Konferans salonunda fidan dikim töreninde konuşan Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, sanayiciler olarak mümkün olduğu kadar çevreyi kirletmemeye çalıştıklarını, devletin çevre konusuyla ilgili kriterlerine de harfiyen uyduklarını söyledi.

MÜŞTERİLERİMİZ DE ÇEVREYE ZARAR VERİP VERMEDİĞİMİZİ ARAŞTIRIYORLAR

Belirlenen kriterler çerçevesinde çevreyi en alt limitte kirletmek için birçok yatırım yapıldığını da hatırlatan İşadamı Öksüz; “Biz sanayiciler olarak asla ihracat yapıyoruz üretim yapıyoruz diye bahanelerimiz olamaz. Zaten müşterilerimizin hepsinde de çevre bilinci var. Ürettiğimiz ürünü alırken, çevreye zarar verilip verilmediğini araştırıyorlar. Geliyorlar, fabrikamızı, bacalarımızı, arıttığımız suları kontrol ediyorlar. Tabiki sadece fiyata bakan müşterilerimiz de var. Fakat biz doğamızı gelecek nesillere daha temiz bırakmak için sanayiciler olarak daha duyarlı olmak zorundayız.” Dedi.

ÇEVRE’YE KARŞI SORUMLULUĞUMUZU BİLİYORUZ

Kipaş Holding’in 36 yaşında olduğunu hatırlatarak, çevre konusunda gelişen teknolojiyi sorumluluk bilinciyle hemen sistemlerine entegre ettiklerini etmeye de devam edeceklerini ifade eden Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz; “Yeni yatırımlar yaparken de bu standartların ötesinde yatırım yapıyoruz. Mesela bir örnek vermek gerekirse; Bugün bir kâğıt fabrikasından herhangi bir yere yaptığınız takdirde ve ÇED raporunu aldığınız takdirde 850 birime kadar çevreyi kirletme izni veriliyor. Eğer bunu organize sanayi bölgesine yaptığınız zaman 350 birime kadar müsaade edebiliyor. Avrupa’da bunun müsaade sınırı yüz. Bizim Söke’ye kurduğumuz yatırımda 80’e göre kuruyoruz. Tamamen en son teknolojileri uyguluyoruz.” Diye konuştu.

KRİTERLERE UYMAYAN TÜM TESİSLERİMİZİ DEĞİŞTİRDİK

Kipaş holding bünyesindeki çevre kriterlerine uymayan tüm arıtma tesislerinin teknolojinin son ürünü olan yeni tesislerle değiştirildiğini de hatırlatan İşadamı Öksüz; “Çevre bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzle zaten bu konuda içiçeyiz. Arıtma tesislerimiz bakanlığımız tarafından 7/24 izleniyor. Bir şey de itiraf etmek gerekirse, Avrupa dünyada çevreyi kirleten işleri gelişmekte olan ülkelere veriyor. O ülkelerde bunu alıp hem yatırıma, hem üretime hem de istihdama dönüştürmek zorunda.

ATIK SU ARITMA İLİMİZDE ÖNEMLİ BİR PROBLEM

Genel olarak baktığınız zaman atık su arıtmanın Kahramanmaraş’ta bir sorun olduğunu görebiliriz. Şahsi fikrim, toplu arıtmayı bir sanayici olarak doğru bulmuyorum. Her işletme kendi arıtmasını yapmak zorunda, çünkü her sektörün arıtması farklı. Ancak aynı sektörde birbirine çok yakın olan fabrikalar ortak arıtma yapabilir. Bu konuda da bir an evvel sonuca ulaşmak lazım. Zaten biz Kipaş olarak çok şükür bunları aştık. Bunları aştığımız halde bazen çok sorunlarla karşılaşıyoruz. Devletimiz burada doğayı koruduğu gibi düzgün çalışan sanayiciyi de korumalı diye düşünüyorum.” Dedi.

KILILI’DAKİ YATIRIMLA İLGİLİ KONUŞTU

Kılılı’daki yatırımlarıyla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere de açıklık getiren Öksüz, “Türkoğlu bölgesinde şirketimizi karalayan birçok yazılar çıktı. Bir fabrika bir tesis kurduğunuz zaman çok kişi menfaat sağlamaya çalışıyor. Bunları da etik bir şekilde biz basınımızda burada olduğu için bu konuya giriyorum. Ama herkese de yardımcı olamıyorsun etik olmayan duruma yardımcı olamıyorsunuz. O insanlar bir araya gelip bu kez tesisleri karalamaya çalışıyor. Bizim atık bırakmadığımız dereleri biz atık bırakıyor gibi gösteriyor. Bu da halkımız arasında yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Tabiki karalama kampanyası yapan bu basın kuruluşlarıyla da mücadele ediyoruz. Yalan beyanların, iftiraların da hesabını soracağız” dedi

KİPAŞ’TA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

36 yıl önce kurulan Kipaş Holding’in bazı binalarında Kentsel dönüşüm başlatacaklarını dile getiren İşadamı Öksüz, “dokuma bölümünde 30 makinelik, 50 makinelik ekonomik ömrünü tamamlamış tesislerimiz var. Hem binalarını yenileceğiz hem de yerlerine 300 makineden oluşan yeni tesisler kuracağız. Hem üretimimizi artırıyoruz, hem verimliliğimizi artırıyoruz. Eski binaların bir çoğunu yıkarak holdingimiz içerisinde bir kentsel dönüşüm başlatacağız.” Dedi.

TÜRKOĞLU’NA İKİ YENİ YATIRIM MÜJDESİ

Türkoğlu’na yeni yatırım müjdesi de veren Öksüz Günlük 1100 ton mısır kullanılacağı bir nişasta fabrikası kurarak bölge çiftçisine büyük katkı sunacaklarını belirten Öksüz, ayrıca bölgede bir de temizlik ürünleri üreten kağıt fabrikasının yatırımına başlayacağını belirtti. Yatırım yapmada Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yatırımları artırın’ sözünü de hatırlatan Öksüz, şuan itibariyle 10 bin kişinin üzerinde istihdam ordusu oluşturduklarını bu sene sonunda bu rakamın 11 bin olacağını vurguladı.

DÜNYADA İLK 10’A GİRERİZ

Törende konuşan Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Gümüşer de sürdürülebilir enerji üreten dünyada ki tüm fabrikalar arasında ilk 10’a girebilecek nitelikte bir alt yapıları olduğuna dikkat çekti. Kömür kullanımını bir çok ülkenin bırakmak için taahhüt imzaladığını hatırlatan Gümüşer; “Ülkemizde biliyorsunuz doğalgaz tedariki bir hayli pahalı kömürle karşılaştırdığımız zaman hiçbir rekabetçi avantajımız kalmıyor dolayısıyla bizde kendi içimizde inovatif çözümler üretiyoruz. Bu çözümlerle öncelikle bir kazan yatırımı yaptık, bu yatırımda doğaya hiçbir şekilde karbondioksit salınımı yapmadan kömür üretiyor.” Dedi.

5 YILDA 500 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Ağaç dikim projesinin detaylarıyla da ilgili bilgi veren Gümüşer; “Kahramanmaraş Orman Müdürlüğü desteğiyle 5 yıl içerisinde 500 bin ağaç dikeceğiz. Bu proje minimum 5 milyon lira seviyesindedir. Bu yıl ilk 100 bin ağaç dikilecek. Arazimiz Kahramanmaraş’a hemen gelirken Ilıca mevkiini geçtikten sonra Suçatı mevkiinde ve arazi tahsis edildi. 100 bin ağaç Başkonuş taraflarında tahsis edilecek alanlara dikilecek.” Dedi.

KİPAŞ’IN HER ZAMAN DESTEĞİNİ GÖRÜYORUZ

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ise 11 Kasım 2019’da gerçekleşen ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasına da büyük destek olan Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz’e teşekkür ederek 500 bin adet fidan sayısının da büyüklüğüne dikkat çekti. 500 bin fidanın 3 bin dekar alana dikileceğini belirten Bölge Müdürü Koç, ağaçlandırma yapılacak bölgelere, bölgelerin iklim yapısına göre fidan türlerinin dikileceğini belirtti.

Törene katılan Kahramanmaraş Valisi Ömer Farkuk Coşkun da, katkılarından dolayı Kipaş Holding yönetimine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63