Muhsin Yazıcıoğlu davası ertelendi

Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara FETÖ'nün talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla açılan davada 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Muhsin Yazıcıoğlu davası ertelendi

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan bazıları katıldı, farklı davalar nedeniyle cezaevinde bulunan aralarında FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldığı gerekçesiyle mahkum edilen ve bu dosyanın da sanıkları olan Davut Uçum ile Aydın Özsıcak'ın yer aldığı 4 sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Mahkeme Başkanı, önceki celse tanık olarak dinlenmesine karar verilen Erol Yıldız'ın vefat ettiğine ilişkin medyada haberler yer aldığını ancak nüfus kaydına ölüm bilgisinin işlenmediğini ve diğer tanıkların hazır edildiğini kaydetti.
Mahkeme Başkanı, "silahlı terör örgütüne üye olma", "yalan tanıklık" ve "suç uydurma" suçlarından cezalandırılması istenen dosya sanıklarından Ünal Kurt'un, dönemin özel yetkili savcılığına gizli tanık olarak verdiği ifadesinde, "Kaşif Kozinoğlu'nun kendisine bir çanta verdiğini içerisinde önemli bilgilerin yer aldığını iddia ettiği çantayı Yazıcıoğlu'na verdiği ve yanında iki korumasının bulunduğu" yönündeki ifadelerini hatırlatarak, tanığa söz hakkı verdi.
Y.Y, Ünal Kurt'u tanımadığını belirterek, "Benim görevde olduğum sürece böyle bir şey gerçekleşmedi. Muhsin başkanın böyle gizli işlerin içinde olduğunu düşünmüyorum. Güvenlik açısından içinde ne olduğunu bilmediğimiz çantayı almayız. Buna benzer bir olay yaşanmadı. Doğru bulmuyorum böyle ifadeleri." dedi.
Duruşmada daha sonra "silahlı terör örgütü adına suç işleme", "yalan tanıklık" ve "suç uydurma" suçlarından cezalandırılması istenen Erkin Çözeli'nin kamerada helikopterin füzeyle vurulduğunu izlediği yönündeki iddialarıyla ilgili tanıklar dinlendi.
FETÖ'nün Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu dinlendi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince, silahlı terör örgütü yöneticiliği suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında indirim uygulanarak ceza verilen, örgütün sözde Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum da tanık olarak dinlendi.
DURUŞMA SALONUNDA GERGİNLİK
Sanık Davut Uçum'un savunması sırasında hakaret içerikli beyanları nedeniyle sanık Uçum ve taraf avukatları arasında tartışma yaşandı.
Mahkeme Başkanı, uyarısını dinlemeyen sanık ile 3 taraf avukatının salondan çıkarılmasına karar verdi.
Diğer sanıklar da, suçsuz olduklarını öne sürerek beraat talebinde bulundu.
Yaklaşık 13 saat süren duruşma,  Cumhuriyet Başsavcılığındaki ana soruşturma dosyasının akıbetinin sorulması ve bazı tanıkların gelecek celsede dinlenmesine karar verilerek, 5 Ekim 2022’ye ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER