Rektör Can: "2020 yılında Hukuk Fakültemiz oluyor"

KSÜ’nün olumsuz algısını göreve geldikten sonra yıkan ve bir çok yeniliğe imza atan Rektör Niyazi Can, yıllardan bu yana konuşulan üniversite- sanayi, üniversite- halk kaynaşmasını başardı. İmzalanan protokoller ile sanayinin ihtiyaç duyduğu elamanlar yetişirken, diş hekimliği fakültesi hizmet vermeye başladı, hukuk fakültesinin 2020 yılında Kahramanmaraş’a geleceği müjdelendi

Rektör Can: "2020 yılında  Hukuk Fakültemiz oluyor"

Göreve gelir gelmez, sanayinin kalifiye eleman ve nitelikli mühendis konusuna eğilen ve bu alanda intörn mühendislik kavramını tekrar ele alan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Tekstil Mühendisliğini canlandırdı. Bir dönem vatandaşa ve sanayiye tam manası ile kapalı kalan üniversite, Rektör Niyazi Can sayesinde tekrar halka ve sanayiye yardımcı kuruluş olmaya devam ediyor.

Kanal 46 ve MT Medya Promotion’u ziyaret eden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Niyazi Can burada yaptığı açıklamada, öğrencilere ve onların ailelerine sorumluluklarının olduğunu belirterek: “ Bizden mezun olsun ayrılsın güle güle gitsin yolu açık olsun değil! O açıdan teorik dersler dolu dolu işlenecek, ders 50 dakika ise 50 dakika öğrencinin katılımı ile o ders işlenecek, uygulamaları dersler biraz gevşek tutulur bizde bu kesinlikle olmayacak. Uygulamalı dersler yoğun bir şekilde olacak. Stajları çok önemsiyoruz öğrenci sadece bilgileri kazanmış ama mezun olduğu zaman çalıştığı kurumun imkanlarından fırsatlarından ya da orada kullanacağı teçhizatı bilgi ve becerisinden yoksun ise bu mezunumuz arana bir mezun olmayacak” dedi

HERŞEY BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Rektör Can şöyle konuştu: “O açıdan bu stajları ve uygulamaları çok fazla önemsiyoruz nitekim bu bağlamda mühendislikten başlayarak İntörn mühendisliğe geçtik. Bundan sonra yani bugüne kadar yaz döneminde 20 günlük stajla mesleki uygulama dersinde başarılı olurken bundan sonra mühendislik fakültemizde 8.dönem tamamen firmalarda fabrikalarda işletmelerde olacak.

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ İÇİN YENİDEN KAYIT SAĞLADIK

Birkaç yıl aradan sonra öğrenci kaydını öğrenci tercihini ve öğrenci kontenjanını sağladık. Bunu içinde alt yapı gerekiyordu. Tekstil Ticaret Sanayi Odası ile ortak protokol yaptık bu öğrencilere burslar verilecek bizi tercih eden bize kayıt yaptıran tekstil bölümüne burslar verilecek. Mezun olanlara da iş ve istihdam sağlanacak. Yaptıkları bu protokolü YÖK’e gönderince tekstil mühendisliğine kontenjan verdi ve bugün nitekim birkaç yıl aradan sonra tekstil mühendisliğimizde yeniden hareketlendi. Tüm mühendislik ve diğer programlarda da Ticaret ve Sanayi Odasıyla çok sıkı bir iş birliği içerisindeyiz. Onlar geçen dönem Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısını Üniversitemizde yaptı. Eylül ekim aylarında da Üniversite yönetim kurulunu Ticaret Odası ile birlikte Ticaret Odasında yapacağız.

HUKUK FAKÜLTESİ İÇİN ŞU ANDA HOCA TEMİN ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

2 tane hoca temin ettik ve hoca temin etme imkanımızın olduğunu ben gördüm. Ankara da ki Atilla Özer ve Atilla Özmen Kahramanmaraşlı profesörler hukukçu profesörlerimiz bize Tıp Fakültesi açıldığı zaman destek olacaklarını söylediler. Doktorayı bitirmiş mezunları var bu konuda geçen de siyasilerle de görüştüm. Hukuk fakültemizin açılma teklimiz var. O konuda Adalet Bakanımızla da görüşüldü bilgisin aldım. Tabi çok sayıda Hukuk fakültesi de açıldı son 10 yıl içerisinde o açıdan YÖK biraz frene basma eğiliminde. Bu konuda takipçiyiz ve inşallah 2019- 2020 yılında bu müjdeyi ben şahsen vermek istiyorum. Ankara ya gittiğimde YÖK’e hatırlatıyorum, siyasetçi arkadaşlarımız yada bürokratlarımız diyelim bu noktada çabası olabilecek kim varsa herhangi bir şeyin içerisini girmiyorum. Yeter ki biz burada ortaya bir ürün çıksın yani şunun emeği olsun bunun emeği olsun önemli değil.

HERKESİN FAYDASINA OLACAK

bazıları diyor, ‘hocam biz şu yönde çaba göstersek bu yönde çaba göstersek şu fakültenin açılması yönünde çaba göstersek açılması yönünde’ yeter ki bu memlekete bu Üniversiteye değişim olsun, iyilik gelsin buna kimin emeği olursa ben ona teşekkür ederim. Benden habersiz girişimde bulunmuşsun ya da bu benim yetkim sen ne karışıyorsun gibi şeyler söylemem. Bizim amacımız değil mi? Kim katkıda bulunur ise Allah ondan razı olsun.

HUKUKUN PEŞİNDEYİZ, DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ HİZMET VERİYOR

malum geçen yıl diş hekimliği fakültemize 62 öğrenci alındı. Bu yıl 70 öğrenci kaydını yaptırdı. 132 öğrencimiz oldu ancak diş hekimliği fakültesi binamız yok. Diğer fakültelerin dershanelerinden faydalanarak eğitim öğretimde güzel bir şekilde yürütüyoruz. Doğal olarak bizde öğrenciler de üzerinde diş hekimliği fakültesi yazan bir binada ders görmek istiyorlar. Diş hekimliği fakültesi diş hastalıkları ve tedavisi uygulama ve araştırma merkezini bizim hastane binamızın 1. Katındaki koridorda faaliyete geçirdik. 2019’un ocak ayından itibaren diş tedavileri başladı. Biz son 1 yıl içeresinde 21 diş hekimini çoğu uzman olan diş hekimin temin ettik çok şükür.

SÜREKLİ ANKARA’YA GİTTİK

Ankara ya sürekli giderek sağlık bakanlığı yardımcılarıyla görüşerek ve bürokratlarımızın siyasetçilerimizin, Belediye Başkanımızın, Valimizin yani herkesin bu konuda desteği olmuştur. Herkese söylüyoruz Üniversitemizin şöyle bir girişimi oldu şu yazıyı yazdık ve bu konuda desteğinizi bekliyoruz diye söylüyoruz. Gerçekten güzel bir başarı oldu şuan da 21 diş hekimi temin ettik. Şuanda 21 hekimimiz randevular vermeye başladı. Ancak tabi binayı ilgililere iletiyoruz ama bu çözülünceye kadar da Üniversitemizi bu hastaneyi büyütecek tedbirleri kendi içimizde düşünüyoruz. 3-5 ay içerisinde bazı bölümleri bazı bölümlerde toplayarak diş hekimliği fakültemize ve hastanemize bir yer temin edeceğiz.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAĞIZ

Eğitim fakültemizde güzel bir projenin içinde programı uygulamaya taşıyabilen okur yazar lider öğretmen modelini biz başlattık geçen dönem. Bu da ses getirdi Milli Eğitim Bakanımıza da ilettik bu modelimizi çok güzel dediler. siz onu planlayın uygulama olarak Kahramanmaraş’ta uygulayın iyi bir netice aldığınızda Türkiye modeli haline getirebiliriz dediler. Bu modelde daha fazla öğretmenlik uygulaması var. Bu modelde öğretmenlik branşına 2. Bir yan dal ikinci bir branş var. Bu modelde, ders kitapları dışında her dönem en az 5 tane daha pedagoji ile ilgili kitap okuma var. Bunu bizzat sınavlarda sorma var. Bu modelde sertifika programlarından geçirme var. Yani bu modelde okullarda ki uygulamaları belirlediğimiz öğretmenler hem de bizim belirlediğimiz öğretmenlerce sıkı takip var. Biz bu modeli devlet okullarında hem de özel kolejlerimizde anlattık. Kolejlerimiz hararetle bizim mezunlarımızı bekliyor. Bu modelden mezun olanlar demek ki bizim kolejlerimizde nitelikli öğretmenler olacak. Bu algıyı çok şükür oluşturduk. Mühendislik fakültemizle ilgili gelişmeler var”

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem
Adem - 1 yıl Önce

Bu bölümü 2020 de sınava giranlerde tercih edebilicekmi yoksa 2021 de mi öğrenci almaya başlayacak

SIRADAKİ HABER

banner63