20 Yaşında 220 kiloya ulaştı!

20 Yaşında 220 kiloya ulaştı!

Kahramanmaraş'ta, küçük yaşta obezite hastalığına yakalanan 20 yaşındaki Adem Karabörk, 220 kiloya ulaştı. Çocuğuna bir türlü rapor alamayan çaresiz baba yetkililerden yardım istedi.

Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Elmalar köyünde 20 yıl önce 3 kilo olarak dünyaya gelen Adem Karabörk, 7 yaşına kadar zayıf bir çocuktu. 1995 yılında rahatsızlanan Karabörk, sürekli kilo almaya başladı. Devamlı acıkan ve yemek yiyen Karabörk o tarihten sonra anormal şekilde kilo almaya devam etti. 13 yaşına geldiğinde 120 kiloya ulaşan Adem'in kilo problemi iyice arttı. Ailesi tarafından önce Kahramanmaraş'a ardından Adana'da doktora götürülen Adem Karabörk'ün yapılan tedavilere rağmen kilo almasının önüne geçilemedi.

Obezite teşhisi konulan Adem Karabörk şimdi hareket kabiliyetini de yitirip günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz oldu. Hastalığı yüzünden okula gidemeyen Adem'in anne ve babası maddi durumlarının oğullarını tedavi ettirmeye yetmediğini söyleyerek hayırseverlerden yardım istiyor. Küçük yaştan beri aşırı şekilde kilo almaya devam eden Adem Karabörk'ün 220 kiloya ulaşması ailesini de çaresizliğe sürükledi.

Anne Emine Karabörk, çaresiz bir şekilde oğlunun zayıflayacağı günü bekliyor. Gözyaşlarına hakim olamayan Emine Karabörk, "Oğlumu kaybetmek istemiyorum. İnanın çaresiz bir şekilde bekliyoruz. Son bir yıl içerisinde 40 kilo aldı. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız" dedi.

Ailenin 10 çocuğundan en küçüğü olan Adem Karabörk, günün her saatini annesinin gözetiminde geçirdiğini belirterek; "Hiçbir işi kendim yapamıyorum. Arkadaşlarım top oynuyor fakat kilolu olduğum için beni aralarına almıyorlar. Tedavi olmak için doktorlardan yardım bekliyorum, zayıflamak istiyorum" dedi. Maddi durumlarının iyi olmadığını anlatan Yaşar Karabörk ise oğlunu kaybetmek istemediğini sözlerine ekledi. (Kaynak: Manşet Gazetesi - www.kanal46.com)

OBEZİTE HASTASI ADEM KARABÖRK, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN
DESTEĞİYLE TEDAVİ OLACAK


Kahramanmaraş'ta obezite hastalığı nedeniyle 20 yaşında 235 kiloya ulaşan Adem Karabörk, İl Sağlık Müdürlüğünün desteğiyle tedavi olacak.

Alınan bilgiye göre, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Reha Hüdayioğlu'na, merkez ilçeye bağlı Elmalar köyünde yaşayan bir gencin aşırı kilolu olduğu ve tedavisini yaptıracak imkanı bulunmadığı bilgisi ulaştı. İl Sağlık Müdürlüğünden köye Adem Karabörk'ü muayene etmesi için
bir ekip gönderildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Reha Hüdayioğlu, yaptığı açıklamada, Adem Karabörk'ün 3 kilo olarak dünyaya geldiğini ve 7-8 yaşına kadar normal bir çocukluk evresi geçirdiğini, daha sonra ise aşırı bir şekilde kilo almaya başladığını belirlediklerini ifade etti.

Hastanın 235 kiloya ulaştığını ve diğer kardeşlerinde de kendisi kadar olmasa bile obezite hastalığı belirtileri olduğunu bildiren Hüdayioğlu, şunları kaydetti:

"Şu an konusunda uzman beslenme uzmanları ile istişare halindeyiz. Önümüzdeki günlerde Sağlık Müdürlüğümüzde bir kurul oluşturarak hastanın durumunu ele alacağız ve neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz."

Adem Karabörk ise kiloları nedeniyle günlük yaşamını sürdürürken zorluk yaşadığını ve zayıflamak istediğini kaydetti. Adem Karabörk'ün 10 kardeşin en küçüğü olduğu kaydedildi. (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2008, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66