Altın Palmiye ödüllü 'Kış Uykusu' filmine suç duyurusu

Altın Palmiye ödüllü 'Kış Uykusu' filmine suç duyurusu

Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan "Kış Uykusu" adlı filminde hayvanlara işkence edildiğini öne süren Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü yönetmen hakkında suç duyurusunda bulundu.


Avukatı ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelen Kural, savcılığa suç duyurusu dilekçesini sundu. Savcılığa şikayetçi sıfatıyla ifade veren Kural, Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet ve kanun dışı avcılığa özendirdiği gerekçesiyle Ceylan ve film ekibinin cezalandırılmasını istedi. Filmdeki bir sahnede ata işkence yapıldığını iddia eden Kural yaptığı açıklamada, “Filimde ata işkence yapılıyor. Avcılığı teşvik ediyorlar” dedi.
Daha önce aynı şekilde at sahnesinden dolayı birçok diziye davalar açtığını belirten Kural, “Bu sadece Nuri Bilge Ceylan için açılmış bir dava değildir. Bunu açmasaydık şunu derlerdi, ‘sizin gücünüz sadece diğerlerine geçiyor Nuri Bilge Ceylan’a dokunamıyorsunuz’ derlerdi. Onun için bunu açmak zorundaydık ve açtık. Kimseden korkum yok. Kendileri beni dün aradı. Kendilerine de izah ettim gerek Zeynep Özbatur’a gerek Nuri Bey’e davanın açılacağını haber verdim” diye konuştu.
Ata işkence sahnesiyle ilgili film ekibinin açıklamasına inanmadığını kaydeden Kural, “Kendilerinin açıklaması Zeynep Özbatur’un tesadüfen giderken bu atı görmüşler, ne büyük tesadüf ki ellerinde de malzemeleri varmış, filmde de böyle bir senaryo varmış ve çekmişler. Ben de şöyle dedim, o zaman neden ata yardım etmediniz de filmi çekip bu hayvanın bu duruma düşmesine sebep oldunuz. Bunun cevabını veremediler” şeklinde konuştu.
Filmin başarısıyla kendisinin de iftihar ettiğini belirten Kural, “Filmde Haluk Bilginer ‘her hafta ava giderim’ diyor. Bu kaçak avcılıktır. Her hafta ava gidilmez, yasalar gereğince avcılık yapılabilir. Bana ‘Oscar alacaksın şu karıncayı öldürün’ deseler öldüremem. Hayvanları kullanmak çok kolay. Ama onların hayatları benim için insan dışındaki hayatlar da çok önemli. Yıllardır bunu savundum, savunmaya devam edeceğim. Bir rejisörün ve bundan sonra geleceklerin bu şekilde yapmalarına hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğim” dedi.
Kural’ın avukatı Ekrem Çatalkaya ise yaptığı açıklamada, Nuri Bilge Ceylan ve film ekibi hakkında Hayvan Hakları Kanunu’nu ihlal etme suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Şu aşamada filmi durdurma taleplerinin olmadığını ifade eden Çatalkaya, “Fakat bu tip ihlaller devam ettiği zaman bu tür taleplerimiz olacaktır. Bunları da kendilerine ihtar etmiş oluyoruz bu şekilde” şeklinde konuştu.Kanal46


İHA

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63