Andırınlılar "Tirşik" şöleninde buluştu

Andırınlılar

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesiyle özdeşleşen “doktor” olarak da bilinen yöresel lezzet “Tirşik” her sene İstanbul Andırınlılar Derneğinin organizasyonuyla İstanbullularla buluşmaya devam ediyor.


İstanbul Andırınlılar Derneği tarafından bu yıl 10.’su yapılan “Geleneksel Tirşik Günü” Bahçelievler Belediyesi Spor Parkı Otağında hemşehrimiz belediye başkan başkanvekili Mevlit Uyan’ın ev sahipliğinde, Türk halk müziği sanatçıları Hatice Aksoy, Şevket Gürlek ve Çukurova’nın halk ozanı Gül Ahmet Yiğit konseri yapıldı.


İstanbul Andırınlılar Derneği Başkanı Hamdi Çam yaptığı açılış konuşmasında bugün burada derneğimiz tarafından her yıl geleneksel olarak yapmaya çalıştığımız Tirşik Gününde siz hemşehrilerimizle bir arada olmanın onuru yaşıyoruz. Sevgili hemşehrilerim ve İstanbullu dostlar Andırın Doktoru olarak da bilinen memleketimize özgü bu lezzeti sizlere Andırın’ın Kastal yaylasından toplayıp getirdik. Çünkü en güzel rahiyalı Tirşik, Kastal bölgemizde yetişmektedir. Kastal ortaokulumuzun kütüphanesi yok. Okulumuza kütüphane kazandırmak içinde burada bulunan hemşehrilerime seslenmek istiyorum. Okumuzun kurulacak olan kütüphanesine bir birer tuğla da kayalım dedi.


Türk halk müziği sanatçısı Hatice Aksoy sahne aldı. Çukurova türkülerine ses verdi. Hatice Aksoy konseri sonrasında protokol konuşmaları yapıldı.


İstanbul’daki Kahramanmaraşlıların her zaman yanında yer alan ve Maraş Buluşmalarına ev sahipliği yapan hemşehrimiz ve aynı zamanda Bahçelievler Belediyesi Başkanvekili Mevlit Uyan kısa ve özünde bir selamlaşma konuşması yaptı. Uyan konuşmasında Bahçelievler Belediye tesislerinde hemşehrilerimizin buluşmasına katkıda bulunabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu mutluluğu bana her sene yaşattığınız içinde Andırın Dernek Başkanımız Hamdi Çam ve yönetimine teşekkür ediyorum dedi.


İstanbulda Kahramanmaraşlıları Tirşik gününde yalnız bırakmayan Ak Parti İstanbul Milletvekili geçmiş dönem grup başkanvekili Av. Mehmet Doğan Kubat ise konuşmasında ülke gündemine dair konuştu.


İstanbul’da sivil toplum kuruluşlarına sonsuz destekleriyle bilinen Kâğıthane Belediyesi Başkan Yardımcısı Şaban Demirel Tirşik Şölenine teşrifleriyle onure etti.


İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri emekli Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da Tirşik Gününde Andırınlı hemşehrilerini yalnız bırakmadı. Kısa bir selamlama konuşması yapan Başsavcı Çolakkadı konuşmasında sosyal yönünü ön plana çıkaran ve şiir kitabıyla ilgili konuştu. Başsavcımızın konuşması akabinde İzmit Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu kürsüye çıktı. Andırın ve Tirşik konulu bilgi yüklü bir konuşma yaptı.


Protokol konuşmaları akabinde Çukurova’nın Halk Ozanı Gül Ahmet Yiğit konser verdi. Bir saati aşkın sahne de kalan Gül Ahmet, salonda muhteşem bir ambiyans oluşturdu. Gül Ahmet konseri sonrasında, Afşinli halk müziği sanatçısı ve Kanal-60’da televizyon programı hazırlayıp sunan Şevket Gürlek sahne aldı.


İstanbul’da Tirşik Şöleni’nde; AREL üniversitesi eski rektörü Mehmet Çivi, İstanbul Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Demirel, MHP MKYK Üyesi Erdem Karakoç, Bakırköy Adliyesi İcra Müdürü Ahmet Kargıoğlu ile birlikte; Dernek başkanları AFŞİNDER-Ahmet Ardıç, Çağlayan Fırnız-Kenan Aras, Türkoğlu-Cafer Parlak, TRABMARDER-Eyüp Kadir Kılcı, Ekinözü-Nuri Kesgin, Elbistan Alkayaoğlu-Hasan Yıldız, MARAŞDER Gürsel Demir ve Dulkadiroğulları Hakan Türker Dulkadiroğlu, Afşin Arıtaş Adem Çelik ve Büyüktatlı-Der Cuma Bahçe katılımlarıyla birlikteliğimize güç kattılar. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63