Araba fiyatına güvercin satışı..

Araba fiyatına güvercin satışı..

Evlerde güvercin besleme alışkanlığı ve sevgisi olan hayvan severler, ''açık artırma'' usulüyle gerçekleştirilen ihalelerde güvercin alıp satıyor.


Çorum'da genellikle akşam saatlerinde toplanan güvercin sevdalıları, endamlı ve mağrur bir canlı olarak da bilinen süslü ve takılı evcil güvercinleri, açık artırmaya çıkarıyor.


Evlerde süslenip, kutularda kahvehaneleregetirilengüvercinler, sırayla salonun ortasındaki kafeslere konularak, genellikle kahvehane sahibinin yönettiği ''ihalede'', özellikleri anlatılıp, teklifler alınarak alınıp satılıyor. En yüksek fiyatı verenler istediği güvercini alabiliyor.


Güvercin sevdalıları burada ilk bakışta beğendikleri güvercinleri almak için bazen birbiriyle kıyasıya yarışıyorlar. Kimi zaman meraklıları tarafından yakından bakılarakfiyatıverilen güvercinlerin ihalesi sırasında renkli görüntüler de ortaya çıkıyor.


''Taklalarını'' sergilemesi için ''ihaleci'' tarafından havaya bırakılan kuşlar, file sayesinde yeniden yakalanıp, kafese konuluyor.


''Taklacı'' olarak adlandırılan kuşların fiyatı 10 liradan başlayıp, bin liraya kadar çıkabiliyor.


Kimi esnafın özel zevkleri arasında da bulunan kuşçuluk ayrıca, vatandaşların günün yorgunluğu ve stresini atmasına da yardımcı oluyor.


''Araba fiyatına güvercin var''


Evinde 14 yıldır güvercin besleyen Ali İhsan Benli, Merzifon'dan her hafta sonu ihaleye katılmak için Çorum'a geldiğini belirtti.


Küçük yeğenine güvercin almak için pazara gittiğini ifade eden Benli, ''Evimde 26 farklı cins güvercinim var. 8 yaşımdan beri güvercin besliyorum, şimdi 65 yaşımdayım. Onlar benim için hayatın bir parçası. Bazıları çok zahmetli olduğunu söylüyor, ama ayda 20-30 liralık yem masrafından başka zahmeti yok. Keyfi de buna değer zaten. Güvercin fiyatları 10 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Araba fiyatına güvercin var. Eskiden bir kuş alabilmek için kuşlara karşılık olarak Tofaş marka otomobiller teklif edilirdi'' dedi.


Kentteki güvercin meraklılarından Ahmet Batum ise, güvercin beslemek ve kuşçuluğun bir ''merak'' olduğunu ifade etti.


Kuş sevgisini kendisine babasının aşıladığı anlatan Batum, Türkiye genelindeki güvercin etkinliklerine katıldığını ve kendisinin de bir çok insana bu sevgiyi aşıladığını dile getirdi.


''Kuş ihalesini'' haftada 2 gün gerçekleştirdiklerini belirten Batum, ''Çevre illerden ve ilçelerden kuş sevdalıları bu ihalelere katılmaya geliyor. Kuşun türüne ve özelliğine göre de fiyatı değişiyor. Güvercin beslemek müspet hastalık, bulaştın mı bir daha bırakamazsın'' diye konuştu.


Batum, kentteki kuş ve güvercin meraklılarının zaman zaman Türkiye genelinde yapılan festivallere de katılarak, güvercinlerini görücüye çıkardıklarını dile getirdi.


Yanında kuşlarının resmini taşıyan ve 50 yıldır kuş beslediğini ifade eden Celal Boyacı ise, ''İş yoğunluğunun tüm stresini beslediğim güvercinlerle unutuyorum. Kuş ihaleleri sayesinde görmediğim arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Kuş beslemeyi çok seviyorum kötü bir arkadaştan daha iyi. Bu merak benim için bir tutku bir sevgi... 30 tane güvercinim var hepsinin yeri ayrıdır'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63