Çiğli'de Köy Konağı ve Cemevi açılışı

Çiğli'de Köy Konağı ve Cemevi açılışı

Kahramanmaraş merkeze bağlı Çiğli köyünde devlet - vatandaş işbirliği ile yaptırılan Köy Konağı ve Cemevi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Köyde düzenlenen törene Vali Yardımcısı Abdullah Şahin ve diğer yetkililerle köylü vatandaşlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Çiğli Muhtarı Aziz Ünlütaş, Köy Konağı ve Cemevi yapımına katkıda bulunanlara teşekkür etti ve köylerinin sağlık ocağı, içme su ve yol sorunun çözümü için ilgililerden yardım beklediklerini söyledi.

Törende konuşan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, devlet vatandaş işbirliği ile yaptırılan tesisin güzel bir eser olarak ortaya çıktığını belirterek, köy muhtarının dile getirdiği sorunların çözümlenmesi için de gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Törende konuşan ve Adıyamanlı Alevi dedesi olduğu belirtilen Garip Bozkurt, Alevi vatandaşlarının 2 binli yıllarda bu ülke içerisinde üvey evlat muamelesi gördüğünü belirterek, “Ne kadar devletle bütünleşmek ve kucaklaşmak istese de, karşılık almamasına rağmen, mevcut hükümetler tarafından üvey evlat muamelesi görmüştür. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, sorunları olmuş ve ülkenin temellerine temel taşı ve ülkenin var olmasında birinci unsur olan alevi vatandaşlarımız bugün hak ettiklerini alamamaktadırlar.” dedi.

Bozkurt, “Bizler bu ülkenin temel taşlarıyız. İnancımıza, kültürümüze, geleneğimize, örfümüzle âdetimize birlikte yaşamak istiyoruz. Bizler Muhammet Mustafa (SAV) ‘a ümmet, Ehlibeytin yolundan giden ve Kur’an’ı Kerim Azimuşanı özde bilip bunu yaşama çalışan insanlarız” diyerek şöyle devam etti:

“Biz bu ülkede istiyoruz ki, Alevi, Sünni, Maliki, Hambeli, Şafi ve bunun dışında kalan diğer inanç sahibi ve tabi olan insanlar kucaklaşmasını bilmeliler. Alevi vatandaşların kültür inanç yaşantılarından dolayı, herhangi bir yasa ile güvence altına alınmamıştır. Bundan dolayı dileklerimizi ve istek ve arzularımızı böyle toplantılarda dile getiriyoruz. 2007 yılında 2,7 katrilyon bir diyanet bütçesi karşılığında Alevilerin bu toplumdan aldığı tek bir kuruş yoktur. Biz ülkemizin laik, hukuk devleti olmasını isterken, ülkemizde çoğu zaman siyasi güçler, Türkiye Cumhuriyetini değiştirebilmek ve Araplaştırabilmek için elinden gelen çabayı göstermektedirler. Bugün dünyanın hiçbir yerinde hiçbir benzeri görülmemiş bir asimile politikası uygulanmaktadır. Amerikalı, Amerikalı gibi olmak ister, Alman, Alman gibi olmak ister, İngiliz, İngiliz gibi olmak ister. Ama nedense Türkiye Araplaştırabilmek için çaba sarf ediliyor.”

Alevi dedesi Garip Bozkurt, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz diyoruz ki Anadolu’da yaşayan bütün dinler, bütün inanışlar hatta semavi dinlere inanmayan insanların bölgesi olmak zorundadır. Bundan dolayı laik demokrasi bizim temel amacımızdır. Ben diyorum ki başka ülkemiz yoktur diyorum. Bu ülkede yaşayan bütün vatandaşlarımıza bende bir gül uzatıyorum ve bir gül yumağı oluşturalım diyorum.”

Konuşmaların ardından törene katılanlar yapımı tamamlanan Köy Konağı ve Cemevi binasın açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Vali yardımcısı Abdullah Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, İl Müftü Yardımcısı Ahmet Çelik, diğer bazı ilgililerle sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile köylü vatandaşlar katıldı. (Ajans 46 - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2008, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66