DİKKAT: Otellere kimlik fotokopinizi vermeyin!

DİKKAT: Otellere kimlik fotokopinizi vermeyin!

Aslı veya kopyası otelde kalmasın...Kültür Bakanlığı vatandaşları uyardı: Otellere kimlik fotokopinizi vermeyin, ileride mağdur olmayın! Bir genelge göndererek otelleri de uyaran Bakan Günay, sadece kimlik bilgilerinin yeterli olacağını vurguladı.


Oteller kayıt işlemi sırasında müşterilerinden kimlik fotokopisi istemeye başlayınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Bu uygulamanın ileride büyük mağduriyetlere sebep olacağının altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kimlik bildirme mevzuatına göre tesis işletmecilerinin müşterinin kimliğini görerek kayıt yapmasının yeterli olacağının altını çizdi.


Bakan Günay'ın teşkilatlara ve otelcilere gönderdiği genelgede, tüm konaklama tesisi işletmecilerinin 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda hareket etmesi istendi. Mevcut mevzuata göre, tesislerde kalacak kişilerin kimliğiyle geliş ve ayrılış tarihlerinin Konaklama Yeri Kayıt Defterine günü gününe işlenmesi gerektiğinin altını çizen Günay, müşterilerin de, kendilerine verilecek Konaklama Belgesi'ni doldurarak imzalamaları ve işletmeciye vermeleri gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2011, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67