Gazanfer Özcan'ı uğurladık..

Gazanfer Özcan'ı uğurladık..

Önceki gün vefatıyla tüm Türkiye'yi yasa boğan Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Gazanfer Özcan son yolculuğuna uğurlandı. Gazanfer Özcan için ilk tören Kadıköy'de Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi'nde yapıldı. Daha sonra Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kadıköy'de Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi'nde yapılan törenGazanfer Özcan ve hayatını kaybetmiş sanatçılar için saygı duruşu,İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya'nın konuşması ve Özcan'ın biyografisinin okunmasıyla başladı.

Törende Alkaya "Bu küçük sahnelerde coşkuları da paylaştık, hüzünleri de" diyerek başladığı konuşmasında, Cemal Süreya'nın "Her ölüm erken ölümdür" dizelerine gönderme yaparak: "Söyleyecek çok şey var, susuyorum. Çünkü Özcan'ın hayat hikayesini, tiyatro hikayesini bilen herkes bu ülkede sanatçının yaşadığı acıyı bilir" dedi. Torunu Tarık Ündüz'ün "artık benim yarım yok" diyerek başladığı duygusal konuşması herkesi gözyaşlarına boğdu.

Aktör Erol Keskin de Özcan ile ilkokul yıllarından beri birlikte olduklarını söyleyerek şöyle konuştu:" İkimizin arasındaki mesele sadece oyunculuk değil. Birincisi ikimiz de aynı yaştayız ikincisi ilk dostluğumuz ilkokul çocuğuyken başladı. İlkokulda beraberdik ondan sonra da hep beraber olduk bundan sonra da beraber olacağız. Söyleyeceklerim bu kadar" dedi.

DEVLETİN GÖRMEZDEN GELDİĞİ DEVLET SANATÇISI

Rutkay Aziz ise konuşmasında şunları söyledi: "Avrupa Yakası'nda onunla birlikte oynama onuruna eriştim. Ama ikimiz de tiyatro kökenli olduğumuz için 13 yılda seti beklerken set öncesi hep tiyatro konuştuk. Konuştuğumuz tiyatro da bu Türkiye sınırları içindeki özel tiyatroydu. Işıklar içinde yatsın. Gazanfer Özcan tiyaronun tartışmasız bir emekçisiydi. Ülkemdeki her emekçi gibi o da ödüllerini aldı alkışını aldı ama bir o kadar da acılar ve hüzünler yaşadı. Onunla birlikte onun zarifliğinde tiyatro sahneleri sanıyorum bir döneme perdesini kapattı. Ama yine biliyorum ki Kültür Bakanı bunu düşünecektir. Böylesine nadir bir çiçek olan insanlar ender yetişiyorlar her ne kadar Türkiye için bereketli topraklar deseler de bu nadir çiçekleri koruma ve kollama altına almakla yükümlüyüz. İki yıl önce Özel Tiyatroları Değerlendirme Kurulu özcan'ın Maliye'ye olan borcu nedeniyle 50 bin YTL destek vermemiştir. Buradan Değerlendirme Kurulu'na sesleniyorum. Sen onun tiyatrosuna sahip çıkacaksın. Bitti o tiyatro yok. Bu anlamda çok acı çekiyorsunuz. Sadece Gazanfer Özcan'ın da sorunu değildi. Bütün rolleri başarılıydı bu rolü başarısız oldu. Ama yine de alkışlarla uğurlayacağız." dedi.

Törende Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler Konuşma yaptılar.

Gazanfer Özcan'ın sevenleri tabutunun başında ona son kez dokunarak uğurladı. Özcan'ın cenazesi omuzlar üstünde alkışlarla Haldun Taner Sahnesi'nden alınarak Altunizade'deki İlahiyat Fakültesi Camisi'ne götürüldü ve burada öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Biz ona borcumuzu nasıl ödeyeceğiz?

“Neşeli görünmeye gayret ediyorum. Çok ağır geliyor... Büyük üzüntü içindeyim... Vaktimiz yaklaşıyor, bu gidişle öbür tarafta rahat edeceğiz. Aslında, öbür tarafa gidenlere gıpta ediyorum." demişti büyük usta.

Önceki gün vefatıyla tüm Türkiye'yi yasa boğan ve bugün sonsuza uğurlayacağımız Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Gazanfer Özcan'dan geriye 300 bin TL'lik vergi borcu kaldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2009, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67