Gençliğe Hitabe'yi Göktürk alfabesi ile deriye işledi!

Gençliğe Hitabe'yi Göktürk alfabesi ile deriye işledi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın deri alanında tek kadın sanatçısı olan Eskişehirli Meryem Özkoç, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini Göktürk alfabesi ile deri üzerine işledi.


Bir çok sergide eserleriyle ödül alan Meryem Özkoç, bir aylık çalışma ile iki yıl önce yaptığı eseri hakkında bilgiler verdi.Eserin bir çok sergide de görücüye çıktığını anlatan Özkoç, "Eserimiz yaklaşık ikinci yılında.Bir aylık bir çalışmayla bu aşamaya geldi.
Türklerin ilk yazısı olan Orhun alfabesini, Atatürk’ün gençliğe hitabesine işlemiştim.
İki yıl öncede severek çalıştığım bir çalışma.Deriye ilk kez böyle bir çalışma işlendi ve şu anda da iş yerimde sergileniyor" dedi.
"MÜŞTERİLERİM HARFLERİ ÖĞRENMEK İSTİYORLAR"
Eski alfabelerin dikkatini çektiğini ve kendisinde merak uyandırdığı dile getiren Özkoç, farklı bir çalışma yapmak istediğini belirtti.
Eserin dikkat çekici özelliğinin de olduğunu aktaran Özkoç, "Bu yazılar zaten şekilleri ve figürler farklılığından dolayı hep dikkatimi çekmiştir.
Farklı bir çalışma yapmak istedim, bu da Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi olabilir diye düşündüm.
Tabi o dönemdeki harflerle bu dönemdeki harfler birebir birbirini tutmuyor olabilir.
Ama okuduğumuzda ‘Ey Türk Gençliği’ diye başlayıp sonunda da Mustafa Kemal Atatürk diye bitişi bu şekilde tamamlanmış oldu.Eserimiz çok dikkat çekti.İlk kez Diyarbakır’da sergilenmişti ve birkaç ilde daha sergilendi.Sonra bir yurt dışı sergisine tekrar gönderildi.
Şu anda da iş yerime gelen ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.Müşterilerim harfleri öğrenmek istiyorlar.Ne yazdığını önce çözmeye çalışıyorlar, sonra alttaki harflerin bir şifre olduğunu düşünüyorlar.Sonrasında birlikte yazıyı nasıl yazdığımızı, nereden esinlendiğimizi konuşuyoruz" şeklinde konuştu.
  MEHMET SIDDIK YEŞİLIRMAK - SELİM KUŞCU
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63