Hırsızlığı Yargıtay tarafından da onaylandı...

Hırsızlığı Yargıtay tarafından da onaylandı...

Araştırmacı-Yazar Hakkı Öznur'un çeşitli eserlerinden kaynak göstermemek suretiyle alıntıya başvuran Tuncay Özkan'ın intihal yaptığı Yargıtay'ca onandı.

Kanal Türk'ün sahibi Tuncay Özkan'ın Hakkı Öznur'a karşı açtığı hakaret davası, Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.
Mahkeme, Tuncay Özkan'ın aşırma-intihal yaptığına hükmedip, Öznur'a 4 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Kanal Türk'ün sahibi, kararın ardından Yargıtay'da temyize gitti. Temyiz davasını, geçtiğimiz günlerde nihai karara bağlayan Yargıtay, alt mahkemenin, "Davalının, davacıya ait eserlerden kaynak göstermeksizin sayfalarca aynen alıntılar yaptığı" ve manevi tazminat ödemesine yönelik kararını itiraza yer vermeyecek şekilde onadı.

Hakkı Öznur'un Millet dergisinde 21 Ekim 2002'de yayınlanan 'Barzani Yahudi Kökenli' isimli makalesi, Tuncay Özkan'ın 'CIA Kürtleri' ve 'Entrikalar Savaşı' adlı kitaplarında kaynak gösterilmeksizin birebir alıntılarla kullanılmıştı.

Alanında tek kaynak eser konumunda gösterilen 6 ciltlik 'Ülkücü Hareket' kitabının da yazarı olan Öznur'un 'Cahşların Savaşı' adlı eserinden birebir alıntılar da yine Özkan'ın 'CIA Kürtleri' adlı kitabında kaynak gösterilmeden kullanılıyor. Mahkeme kararında ayrıntılarıyla anlatılan Özkan'ın yaptığı aşırma-intihal davası sonunda, 4 bin YTL tazminata hükmedildi. Öznur'un avukatı Türk İslam Karakoç, yasal faiziyle birlikte Tuncay Özkan'dan yaklaşık 6 bin 500 YTL tazminat aldıklarını ifade etti.

Özellikle akademik tez çalışmalarında ve çeşitli araştırmalarda eserleri en çok kaynak gösterilen yazarlar arasında bulunan Hakkı Öznur, Yargıtay'ın kararı onamasının ardından; "Hak ve adalet yerini buldu. Herkes kimin ne olduğunu da gördü. Söylenecek sözün en iyisini ve kesinini Yargıtay zaten söyledi" dedi.

CİHAN

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2008, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63