Hükümlüler hapiste seks istemiyormuş!

Hükümlüler hapiste seks istemiyormuş!

Cezaevlerini İnceleme Alt Komisyonu üyesi AKP Kahramanmaraş milletvekili Fatih Arıkan, hükümlülerin eşleriyle cinsal ilişkiyi istemediklerini söyledi.

Bir cezaevi müdürünün bilgi verdiğini kaydeden Arıkan, bunun nedenini, "Koğuşa döndüklerinde sıkıntı oluyormuş, dalga geçiyorlarmış" diye açıkladı.

TBMM Cezaevlerini İnceleme Alt Komisyonu üyesi AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan, bir cezaevi müdürünün kendisine, hükümlülerin eşleriyle cinsel ilişkiyi istemediklerini söylediğini aktardı. Arıkan istememe nedenini de "Koğuşa geri döndüklerinde sıkıntı oluyormuş, dalga geçiyorlarmış" sözleriyle açıkladı.

Komisyon olarak gittikleri bir cezaevinde müdüre, "Açık görüşte aile ilişkisi oluyor mu" sorusunu yönelttiğini belirten Arıkan, "Bizim uygun yerlerimiz var, istenirse ayarlanabilir, ama istemiyorlar. Koğuşlarına geçtiklerinde sıkıntı oluyor" karşılığı aldığını söyledi. Cezaevinde de bazı gelenekler olduğuna işaret eden Arıkan, "Sanki geçmişte bu konuda sıkıntılar olmuş da, sonra talepler kesilmiş gibi" yorumunu yaptı. Arıkan, cezaevinde eşle ilişkinin normal şartlarda ayarlanabileceğini savunurken, "Nikáhlı eşlerle ilgili farklı bir uygulamaya gidilebilir. İnsani çerçevede, fiziki ihtiyaç çerçevesinde bu olabilir, ama zorunluluk olarak gündeme getirilemez" dedi.

Dünya örnekleri incelendi

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Komisyona gelen başvurular üzerine dünya örneklerini inceletmişti. Üskül, "Hükümlülerin hem hapishane içindeki tutumlarının iyileştirilerek iyi halli olmalarının sağlanmasına katkıda bulunabilir; hem de cezaevlerindeki cinsel taciz ve tecavüzlerin önüne geçilmesinde olumlu etkisi olabilir" diyerek, istemin uygulanabilirliği konusunda çalışma yapılmasını istemişti.

Pet şişeyle haberleşme

Arıkan cezaevinde dikkat çeken ilginç haberleşme sistemini de anlattı. Özellikle F tipi cezaevlerinde notların diğer koğuşlara ağırlık bağlanan pet şişelerle gönderildiğini belirten Arıkan, "Pet şişeler volta atanlara fırlatılıyor. Volta atan bir ıslık çalarak aldığını haber veriyor. Not kendisine ait değilse o da ilgili koğuşa fırlatıyor. Tel örgülerin arası şişeler ve kağıtlarla doluydu" dedi.

AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım başkanlığında, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan, AKP Denizli Milletvekili Mithat Ekici, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş’tan oluşan cezaevi alt komisyonu Tekirdağ, Edirne, Sincan, Bandırma ve Metris cezaevlerinde incelemelerde bulunmuştu. (HÜRRİYET)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2008, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66