İşte kadınların 'gizli silahı'!

İşte kadınların 'gizli silahı'!

Sırtın hafifçe sıvazlanması ya da kola güven veren bir dokunuşun davranışı yönendirmede güçlü bir araç olduğu ortaya çıktı. Özellikle parasal konularda erkekleri kadın dokunuşunun etkilediği belirlendi.

Kadın dokunuşu, kişinin finansal anlamda riskli adımlar atmaya ya da riske girmeden, sağlam kararlar almaya yöneleceğini belirliyor.

New york'taki Columbia Üniversitesi'nden profesör Jonathan Levav, "Bu insanları etki altında kaldıklarını farkettirmeden aniden etkilemenin çok etkili bir yolu. Bir doktorsanız ya da satış işindeyseniz, bu aklınızda tutmanız gereken bir iletişim türü" diyor. Levav, Psikoloji Bilimi dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına, temas içeren bir dizi deneyi esas alarak ulaşmış.

Gönüllü erkek ve kadınlarla yapılan deneyler sonucunda hem kadının hem de erkeğin temas hissettiklerinde bilhassa bir kadının dokunuşu sonucunda garantisi olmayan, riskli seçenekleri daha büyük olasılıkla tercih ettiği belirlendi.

Uzmanlar, kadın dokunuşunun insanda, çocuklukta annenin rahatlatıcı ve güven veren dokunuşuna dair anıları ve hisleri canlandırıyor olabileceğini savunuyor.

(Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67