Kadın Emeği'ne Belediye'den özel pazaryeri..

Kadın Emeği'ne Belediye'den özel pazaryeri..

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından daha önce Semt Pazarı olarak kurulan Kapalı Yunus Emre Halk Pazarı 'Kadın Emeğini Değerlendirme Merkezi' ne dönüştürüldü. Kadınlar, el emeği göz nuru çalışmalarını merkez sayesinde bundan sonra daha iyi değerlendirme imkânına kavuştu.

‘Kadın Emeği Değerlendirme Merkezi'nin açılışında konuşan Kahramanmaraş’ın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, hanımların toplumsal hayatın bir parçası olduğunu belirtti.

Kapalı pazar yerini bayanların imkânına sunarak sıcak, soğuk ve çamurdan kurtardıklarını söyleyen Başkan Poyraz, şunları kaydetti: "Daha önce Valiliğimizin bahçesindeki mekânda yazın sıcaklardan kışın soğuktan etkilenmekte olan hanım kardeşlerimize istedik ki daha nezih bir ortamda ürünlerini sergileyebilecekleri bir mekan olsun. Kadınlar, fedakâr ve üretken hepsinin üstünde bir annedir. Bu gün toplumsal bir hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen hanımlara valilik, özel idare ve belediye olarak üzerine düşen görevleri yapmaktadırlar. Biz belediye olarak bir takım meslek edindirme kursları açıyoruz. Her gün biraz daha büyüyen bütçemizle ümit ediyorum ki bundan sonraki sosyal yaşamda da kültürel, siyasi ve her türlü etkinliğin içerisinde aktif hayatın içerisinde bulunacaklarına inanıyoruz. Buranın yaşaması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Bu bir ilk fakat bunların sayısını artıracağız."

Kadınların ev hanımlığından üretici pozisyona geçtiğini söyleyen Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, böyle bir mekânla bayanlara güzel bir imkânın sağlandığını ifade etti. Anteplioğlu; "Bayanlarımızın ürettikleri bu ürünleri dar alanlarda satışları mümkün olmazdı. Belediyemiz bir çok vilayette olmayan böyle bir mekânı bayanlarımıza kazandırarak güzel bir imkan sağlamışlardır." değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların tüketen toplumdan üreten topluma geçişin simgesi olduğunu söyleyen Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Başkanı Gül Ayşe Yetmez ise, bayanların büyük işler başardığına vurgu yaparak, artık yeni bir mekâna da kavuştuklarını ve bu nedenle de mutlu olduklarını ifade etti.

Emeği geçenlere teşekkür eden KAGİD Başkanı Yetmez, kadınların işlediği bir el yazmasını Başkan Poyraz'a hediye ederek desteklerinin devamını istedi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından stantların gezildiği merkezde katılımcılar alışveriş yaparak kadın girişimcilere destek oldu. (LÜTFİ YIKAN / Akşam Postası - www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2010, 06:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63