KAFSAD Kırmıtlı Kuş Cenneti'ni gezdi

KAFSAD Kırmıtlı Kuş Cenneti'ni gezdi

Kısa adı KAFSAD olan Kahramanmaraş Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin 21 Aralık Pazar günü düzenlediği Osmaniye - Kırmıtlı Kuş Cenneti gezisi, olumsuz hava şartlarına rağmen oldukça keyifli geçti.

Sabah erken saatlerde Kahramanmaraş’tan yola çıkan 21 kişilik ekipte şehrimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından; Sinerji Derneği, MADOSK, BİLSEK ve KSÜ Fotoğraf Topluluğu üyelerinden oluşan katılımcılar yer aldı.

İlk olarak Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne giden gezi ekibi çok sert esen rüzgâra rağmen bölgeyi gezerek fotoğraf çektiler. Oldukça sade bir şekilde çevre düzenlemesi yapılan Kırmıtlı Kuş Cennetinde inceleme yapan ekip üyeleri Kahramanmaraş’ta bulunan Gavur Gölü’nün de ıslah edilmesi halinde buradan daha güzel bir doğal park olmasının işten bile olmadığı ortak görüşünde birleştiklerini söylediler.

Uzun bir süredir kentimizin özellikle turizm yönünden tanıtılması konusunda yapılan tartışmalarda neredeyse ilk sırada yer alan Gavur Gölü Projesinin bir an önce hayata geçirilmesi halinde Kahramanmaraş adına çok önemli bir adım atılacak. Gerek konumu açısından gerekse gelen kuşların çeşitliliği açısından kıyaslandığında, gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından Gavur Gölü belki de bölgedeki en önemli milli park olacaktır. Osmaniye’deki kuş cennetine açılışından bu yana gelen turist sayısını göz önüne aldığımızda bu projenin Kahramanmaraş’a fayda sağlayacağı çok açık bir gerçektir.

KAFSAD’ın düzenlediği gezinin ikinci durağı, Osmaniye ilinin yaklaşık 12 km kuzeyinde yer alan Kastabala (Hierapolis) kalesi oldu. Sütunlu caddeleri, anfi tiyatrosu, bazilikası, kalesi, kilise ve hamam kalıntılarıyla Çukurova bölgesindeki en önemli antik kent olan Kastabala da kaleye tırmanan ve çevredeki tarihi kalıntılarda bol bol fotoğraf çeken katılımcılar daha sonra Kadirli üzerinden Başkonuş Yaylasına geçtiler. Burada yılın ilk yağan karının keyfini çıkaran gezi ekibi, kamp ateşinin etrafında keyifli bir sohbet yaptıktan sonra, kısa bir kar yürüyüşünün ardından şehre döndüler.

Günün sonunda bir açıklama yapan KAFSAD başkanı İrfan Bayazıt elverişsiz hava şartları sebebiyle düzenledikleri gezinin fotoğraf açısından beklenen şekilde geçmediğini ancak çok keyifli bir faaliyet gerçekleştirdiklerini belirterek “İlkbahar döneminde bu bölgeye tekrar gitmek düşüncesindeyiz. Bu kez daha geniş bir katılım bekliyoruz.” dedi.

Deniz Bilgin

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2008, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63