Kahramanmaraşlı ustalar İstanbul'a gidiyor

Kahramanmaraşlı ustalar İstanbul'a gidiyor

Altın Eller Geleneksel Türk El Sanatları ve Yerel Tatlar Festivali kapsamında 35 ilden el sanatları ustaları İstanbul'da buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nın düzenlediği Altın Eller Geleneksel Türk El Sanatları ve Yerel Tatlar Festivali'nin altıncısı, 20-29 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleştirilecek.

Afyon, Amasya, Ankara, Artvin, Aydın, Batman, Bitlis, Bursa, Burdur, Çanakkale, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Uşak olmak üzere 35 ilden el sanatları ustası ile Türk mutfağını tanıtmak için geleneksel gıda üreticilerinin katılacağı festivalde; ahşap işçiliği, bakırcılık, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, cam işçiliği, çömlekçilik, dokumacılık, gümüş işleri, işlemecilik, sedefkarlık, dericilik, seramik/çini işçiliği, baston yapımı, taş işçiliği, keçecilik gibi geleneksel Türk el sanatları uygulamalı olarak sergilenecek ve Türk mutfağından geleneksel tatlar sunulacak.

İlki 2005 yılında düzenlenen festival ile geleneksel el sanatlarının üretimi yoluyla geçimlerini sağlayan ustaların, el sanatı ürünlerinin tanıtımından yola çıkılarak maddi yönden desteklenmesi için zemin hazırlanması, yapmış oldukları çalışmaların gelecek kuşaklara aktarılması, korunması ve yaşatılması amaçlanıyor. (Ajanslar - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2008, 06:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66