Kahramanmaraşlı Vali'den radikal eleştiriler!..

Kahramanmaraşlı Vali'den radikal eleştiriler!..
Kahramanmaraşlı Vali Akpınar, “12 Eylül’de birçok insan işkenceden geçirildi, yüzlerce insan kayboldu. Doğu’daki en büyük ayrışma yaşandı. Türk - Kürt, Alevi - Sünni problemini bürokratik elit dayattı” dedi.

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, 12 Eylül sonrası Türkiye’nin her tarafından birçok insanın işkenceden geçirildiğini, idam edildiğini, yüzlerce insanın kaybolduğunu söyledi. Akpınar, “Doğu’daki en büyük ayrışma, yıpranma, zihinlerdeki ayrılık 12 Eylül’den sonra yaşandı” dedi.

Akpınar, ayrıca, halk arasında Türk - Kürt, Alevi - Sünni problemi olmadığını, bu problemi bürokratik elitin dayattığını ifade etti.

Sorunlar çözülebilir

Abant Platformu’nun “Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak” konulu 17. toplantısında konuşan Vali Akpınar, Türkiye’nin problemlerinin çözülemez olduğuna inanmadığını kaydetti. Akpınar, “Görevimin 9 yılı Güneydoğu ve Doğu’da geçti. Bu süre içerisinde, ‘Ayrı bir devlet kurmak istiyorum’ diyen bir Kürde rastlamadım” dedi.

Akpınar şöyle devam etti: “12 Eylül’den sonra Türkiye’nin her tarafındaki insanlar işkenceden geçildi, idam edildiler, yüzlerce insan kayboldu, 500 bin kişi gözaltına alındı. (batıda) gözaltında işkence görenler dediler ki, ‘bunu polis yaptı, asker yaptı veya bu ahlaksız insan yaptı.’ Güneydoğu’da işkence görenler ise dediler ki, ‘bunu bana Kürt olduğum için yaptılar.’

Anlatırken ağlıyorlar

Ben anlatılan hikâyelerde bunları gördüm. Ben çok dramlara şahit oldum. 20 yıl sonra anlatırken bile ağlayarak anlatan insanları gördüm. Yargısız infazlar, faili meçhuller... Maalesef bunlar yaşandı.”
Yaşadığı bölge Kahramanmaraş’ta sadece Hanefi ve Alevi unsurlar değil, değişik kökenden insanların da birlikte yaşadığını kaydeden Akpınar şöyle konuştu:

“Lanet olası Maraş olayları olmazdan önce Alevi vatandaşlarla beraberce yaşıyorduk. Toplumda böyle bir bölünmüşlük yoktu. Ama bir kısım uygulamalar, bürokratik elitin yapmış olduğu uygulamalar zihinlerdeki ayrılığı derinleştirdi.

‘Elit’ eleştirisi

Türk - Kürt problemi, Alevi - Sünni örtülü ya da açık problemleri halkın arasında varlık gösteren bir problem değil. Türkiye’de sayıları 3 - 5 bin civarında olan bürokratik elit ile halkın arasındaki problem. Bürokratik elitin dayattığı bir problem.”

Akpınar, “İyi ki biz Hindistan gibi bir ülkeyi yönetmiyoruz. Çünkü orayı yönetsek herhalde 500 parça yapardık” dedi.

Yunanistan kadar olsun

Akpınar, “Demokrasi gelecekse şimdi gelmeli. 70’inden sonra demokrasiyi ne yapayım. Adam gibi bir ülkede, demokrat ve özgürlükçü bir ülkede yaşamak istiyorum. Bazen de devleti tahrik etmek için söylüyorum, en az Yunanistan kadar bir demokraside yaşamak istiyorum” diye konuştu. (Milliyet)

BOLU VALİSİ HALİL İBRAHİM AKPINAR'IN ÖZGEÇMİŞİ

10 Şubat 1963 tarihinde Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1984 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Daha sonra Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme Yönetimi ve Organizasyon dalında master yaptı.

1989 yılında Diyarbakır'da Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. 1990-1991 yıllarında 1 yıl süre ile Bakanlık tarafından İngiltere'ye gönderildi. 1992 yılından sonra sırasıyla Konya-Altınekin, Şanlıurfa-Hilvan, Adıyaman-Besni Kaymakamlıkları, Ağrı Vali Yardımcılığı, Antalya-Kaş ve Ankara-Kazan Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 30 Aralık 2005 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Ağrı Valiliği'ne, 21 Nisan 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile de Bolu Valiliği'ne atandı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Halil İbrahim AKPINAR'ın; Merve, F. Elif adında iki kızı, Emre adında bir oğlu bulunmaktadır. Vali AKPINAR iyi derecede ingilizce bilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2008, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66