Kum Heykel Festivali'ne rekor ziyaretçi

Kum Heykel Festivali'ne rekor ziyaretçi

Bu yıl "İmparatorluklar" temasıyla 7'ncisi düzenlenen Antalya Kum Heykel Festivali, bugüne kadar 1 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.


ANTALYA (AA) - Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'ni 1 milyon kişi ziyaret etti.


Festival direktörü Cem Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lara sahil bandında bu yıl 7'ncisi "İmparatorluklar" temasıyla yapılan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nin dünyanın en büyük ve en uzun soluklu kum heykel organizasyonlarından biri olma özelliğini taşıdığını söyledi.


Festivalin alan genişliği, kullanılan kum miktarı, heykel ve katılan sanatçı sayısı gibi özelliklerinin yanı sıra ziyaretçi sayısında da dünyada ilk sıralarda yer aldığını anlatan Karaca, "Festivalimizi bu yıl en fazla Alman ve Ruslar olmak üzere 150 bin kişi ziyaret etti. İlk kez düzenlendiği 2006 yılından bu yana ise 1 milyon sanatsever tarafından gezildi" dedi.


Kış döneminde festival alanının 10.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebildiğini belirten Karaca, iklim şartları müsaade ettiği müddetçe alanın ziyarete açık kalacağını bildirdi. 


Gelecek yıl düzenlenecek festivalin temasını belirlemeye yönelik çalışmalara başladıklarını dile getiren Karaca, "Çok ilgi gördüğü için 'İmparatorluklar' temasını farklı imparatorlukları ele alarak sürdürmek gibi bir düşüncemiz var ancak henüz bu konuda kesin karar vermedik" diye konuştu.


Kum heykellerin ardından buz heykeller geliyor


Karaca, Global Desing Art Works firması olarak Antalya'da düzenledikleri alternatif kültür ve sanat etkinliklerine bir yenisini daha ekleyeceklerine dikkati çekerek, 1 Nisan'da Buz Heykel Festivali düzenleyeceklerini kaydetti.


Buz heykeltıraşlarının gelecek yıl mart ayında Antalya'ya gelerek performanslarını sergileyeceklerini bildiren Karaca, "Yaklaşık 300 ton buz kullanarak 5 metre büyüklüğünde, her biri onlarca ton ağırlığında buz heykeller ortaya çıkacak. Antalya'da düzenlemeyi planladığımız Buz Heykel Festivali, Avrupa'nın en büyük buz heykel etkinliklerinden biri olacak" diye konuştu.


Heykel yapımında özel bir buz kullanıldığına işaret eden Karaca, kullanılacak buzun üretiminin de Antalya'da yapılacağını söyledi. Etkinliğin düzenleneceği alanın belirlenmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Karaca, "Özel iklimlendirilmiş, en az bin metrekarelik kapalı bir alanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.


Karaca, Buz Heykel Festivali'nin kapılarını 1 Nisan'da açarak Antalyalı sanatseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2013, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67